Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-10-10 11:27:51

„W świetle Ducha”

w swietle duchaMam wrażenie ostatnimi czasy, że próbuje się zrobić z ojca Joachima Badeniego typowy „produkt” pop kultury, atrakcyjny i przyswajalny dla szerokiego grona odbiorców. Najczęściej słyszymy więc o jego poczuciu humoru, dobrych relacjach z kobietami, czy uwielbieniu dla dobrego jadła i trunków. Tymczasem ojca Joachima interesowała przede wszystkim relacja z Bogiem (i oczywiście poprzez nią także z drugim człowiekiem) i Dobra Nowina o naszym zbawieniu, co widać wyraźnie w tekstach tego mistyka i teologa. „W świetle Ducha” to zbiór tekstów ojca Joachima Badeniego pisanych na zamówienie w latach 70. i 80. ubiegłego wieku dla młodego wtedy miesięcznika „W drodze”. Już w pierwszym rozdziale Dominikanin podkreśla to, co było dla niego najważniejsze i co powinno być najważniejsze dla nas: „Można by nazwać przyjaźń z Bogiem, obecność tej przyjaźni odbiciem blasku podobieństwa. Rozwój tej przyjaźni ma być coraz silniejszym blaskiem i coraz wyraźniejszym podobieństwem. Żywe światło wydaje się więzią upodabniającą, światłem krążącym nieustannie, żywym odblaskiem na obliczach przyjaciół”. Ojciec Badeni z pozoru tylko prowadzi teologiczny wywód, bo tak naprawdę opowiada o czymś, czego osobiście doświadczył i podpowiada nam, że rozwój przyjaźni z Bogiem to jedyne, co może dać nam pełnię szczęścia. Żeby jednak zawiązać przyjaźń z Bogiem, a potem ją rozwijać, odkryć chwałę Bożą w człowieku i być posłusznym Zmartwychwstałemu (o czym mowa w kolejnych rozdziałach), należy najpierw zaprzyjaźnić się ze świętymi księgami. „Biblia jest księgą żywą. Dla niewierzącego takie stwierdzenie nie ma sensu, dla wątpiącego jest co najmniej problematyczne, u ogółu wierzących i praktykujących katolików twierdzenie takie może nie obudzi głębszego echa, właśnie dlatego, że na ogół nie jesteśmy zżyci z księgami świętymi. Niemniej jednak każdy człowiek obdarzony jakąś wrażliwością na to, co istnieje może się uwrażliwić na Biblię. Gorzej, jeśli będzie szukał schematów – jeśli sam będąc poszufladkowany – będzie szukał w Biblii i w życiu w ogóle podobnych szufladek, których kształt i manufaktura, a nawet zawartość są mu z grubsza znane.” Cała książka pełna jest Ducha i światła, które już za życia emanowało z postaci ojca Joachima. Warto przypomnieć sobie jego teksty, szczególnie te odnoszące się do najważniejszych prawd chrześcijańskich.

„W świetle Ducha” ojciec Joachim Badeni OP, Wydawnictwo „W drodze” 2013, cena: 16 zł.

 

„Prorok, który nie zgadzał się z Bogiem” 

konferencja„Prorok, który nie zgadzał się z Bogiem” to sesja biblijna o proroku Jonaszu, który uciekał przed Bogiem, opierał się Jego Słowu i wracał do Boga. Historia proroka jest nam bardzo bliska i możemy w niej odnaleźć siebie ze swoim buntem przeciw Bogu. Księga Jonasza mówi o miłosierdziu Boga, który walczy o człowieka do końca. Nagranie na żywo. Tłumaczenie konferencji ks. Alessandro Pronzato z języka włoskiego: Danuta Piekarz.
Wydawnictwo WAM, cena: 42 zł. 

 

 

 

 

„Bogowie”

BogowieFilm „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego opowiada historię pierwszych polskich przeszczepów serca oraz profesora Zbigniewa Religi – w tej kolejności, bo film nie skupia się na biografii głównego bohatera, ale pokazuje go przez dążenie do celu, jakim była transplantacja najważniejszego ludzkiego organu. Spodziewałam się, szczerze mówiąc, filmu w tak bardzo modnym dzisiaj nurcie, który można nazwać hasłem: „Oto światła nauka zwycięża zacofane poglądy ciemnego, katolickiego społeczeństwa”, ale zostałam zaskoczona, bardzo pozytywnie. Nie brakuje w filmie szalenie dyskretnych akcentów religijnych (matka zmarłego właśnie chłopaka z różańcem w ręku, która zgadza się na pobranie serca; wieszanie krzyża w sali szpitalnej w Zabrzu; lekarz, który przystępuje do operacji ze słowami: „to w imię Boże, zaczynamy”; czy lekarz, który bez ironii cierpliwie tłumaczy wierzącej pacjentce, że jej mąż po przeszczepie się nie zmieni, bo w ten sposób leczy się ciało, a nie duszę). Bardzo delikatnie, w niemal ascetyczny, ujmujący sposób została tu także przedstawiona relacja Zbigniewa Religi z żoną, ale to nie jedyne jego zalety. Całość jest mocnym dramatem, chwilami trzymającym w napięciu, chwilami z odpowiednią dawką poczucia humoru, cały czas z dobrą muzyką i bez wybielania kogokolwiek. Tomasz Kot w roli profesora Religi jest tutaj porywczym, ale zawsze dbającym o dobro pacjanta człowiekiem, który ponad wszystko stawia ludzkie życie. Nawet, kiedy musi złamać dane sobie słowo („Nigdy nie pójdę do partii”), żeby prosić o pieniądze na własną klinikę. Kiedy już finanse się znajdują projekt transplantacyjny wcale nie okazuje się pasmem sukcesów – jego początek to wyłącznie klęski i umierający pacjenci, a lekarze, choć niemal jak bogowie próbują siłować się z jedynym Bogiem, nie raz stają w sytuacji, kiedy wszystko zrobili bezbłędnie, a jednak pacjent umiera. Choć film ma kilka zwrotów akcji najważniejszym dla mnie osobiście była rozmowa Religi z Mollem (pierwsza próba przeszczepu serca w 1969 roku w jego wykonaniu zakończyła się śmiercią pacjenta na stole i potępieniem społecznym lekarza), kiedy ten znalazł się w szpitalu. Jan Moll pyta kolegę, czy wie, co w tym przedsięwzięciu jest najważniejsze, a kiedy Religa mówi o kwestiach medycznych i etycznych słyszy, że najważniejsza jest pokora. I to dla mnie jest pointą tego filmu, który porusza także dziś aktualne, bardzo ważne kwestie etyczne dotyczące transplantacji, rozmów z rodzinami pacjentów, orzekania śmierci mózgowej i ratowania czyjegoś życia dzięki innemu życiu, które właśnie się skończyło. Może się ktoś bulwersować, że przecież Religa był zatwardziałym ateistą, że jako kardiochirurg palił papierosa za papierosem, ale jego zasługi dla ratowania ludzkiego życia są niezaprzeczalne, a poza tym, nie do nas należy ocenienie i rozliczenie jego życia, bo nie jesteśmy bogami, jak i nie byli nimi lekarze z filmu, który aktualnie w kinach.


Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej