Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-09-29 11:56:09

Kotłów

U Kotłowskiej Pani

kotlow

Ks. biskup Stanisław Napierała przewodniczył Sumie odpustowej w sanktuarium Matki Bożej w Kotłowie. Uroczystość połączono z 5. rocznicą koronacji obrazu Pani Kotłowskiej, która odbyła się 13 września 2009 roku. 

Uroczystości odpustowe trwały od 7 do 13 września. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Krzysztof Niciejewski, duszpasterz akademicki z Kalisza. Codziennie do kotłowskiego sanktuarium przybywały inne grupy. Przed obrazem Matki Bożej modlili się m.in. kapłani, klerycy, siostry zakonne, małżeństwa, narzeczeni, osoby samotne, chorzy, pracownicy służby zdrowia, przedstawiciele Akcji Katolickiej, kierowcy, rolnicy, pielgrzymi. Modlono się za wszystkich ochrzczonych na kotłowskim wzgórzu i w intencji jedności parafii. Codziennie po Mszach św. ks. kanonik Adam Kosmała zapraszał wiernych do „Namiotu Agape” przy probostwie na kawę, herbatę i ciasto. Uroczystości zakończyła Suma odpustowa pod przewodnictwem ks. biskupa seniora Stanisława Napierały, który przed Eucharystią poświęcił nowo wybudowaną ścieżkę pieszo-rowerową i parking przy cmentarzu. W homilii Ks. Biskup nawiązał do bolesnych wydarzeń sprzed ponad 40. laty, kiedy nastąpił rozłam w wierze. – Dzisiaj Maryja wszystkim mieszkańcom, którzy ją tak bardzo kochają, chce powiedzieć: „Moje dzieci zadaliście mi ból, grzech rozłamu przeszywa moje serce jak miecz i ten miecz trwa w moim sercu, bo trwa ten grzech rozłamu. Nigdy was nie opuściłam i was nie opuszczę. Proszę, aby spełniło się największe pragnienie mojego Syna, aby wszyscy byli jedno, abyście tu byli jedno. Chociaż moja modlitwa jest wszechpotężna nie osiągnie skutku, jeżeli wy sobie wzajemnie nie przebaczycie jak bracia braciom, jak siostry siostrom. Nie lękajcie się tego kroku, który nazywa się przebaczeniem – powiedział ks. biskup Napierała. Odniósł się także do rozpoczynającego się nowego roku szkolnego i podkreślał, że wychowanie młodego pokolenia jest wspólnym zadaniem wszystkich ludzi. Ubolewał, że w Polsce prowadzi się dyskusje odnośnie nauczania religii. - Religia to jest też i etyka. W religii uczy się, jak postępować etycznie, moralnie. Jeżeli jest etyka, która ma uczyć, że Boga nie ma i ma uczyć, że wszystko człowiekowi wolno, że nikt nie ma prawa go krępować, że nie istnieją normy i przykazania to nie jest etyka tylko deprawacja. To jest odzieranie młodego człowieka z tego, co jest drogowskazem, który pokazuje jak kroczyć, żeby budować swoje człowieczeństwo i osiągnąć cel życia – mówił pierwszy Biskup kaliski.
Za odprawienie Mszy św. z okazji 5. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kotłowskiej Ks. Biskupowi dziękowali: kustosz sanktuarium ks. kanonik Adam Kosmała i przedstawiciele parafian.

Ewa Kotowska-Rasiak

Jakże to brzmiało… 900-letnia świątynia wypełniona po brzegi modlącymi się wiernymi, a nawet wokół murów. Czuło się, jakby wszyscy, którzy kiedykolwiek tu byli się modlić, żyjący na ziemi i żyjący na drugim świecie, włączyli się w głośne odmawianie Różańca. Czuło się nawet, jakby te kamienie z romańskiej części świątyni wołały wraz z nami: „Zdrowaś Maryjo”. I ofiarowany trud podniesionych rąk, wpatrzeni w obraz Matki Bożej Kotłowskiej. Płynęła gorąca modlitwa ku niebu, do Boga, we wszystkich naszych intencjach, o nawrócenie nas i świata, a zwłaszcza Rosji, o pokój na świecie, a także o Boży dar jedności. W każdy dzień rekolekcji dobry Bóg dawał wiele łask, ale chyba najwięcej właśnie w ten, prowadzony przez Kościół Domowy, modlitewny piątkowy wieczór zakończony pięknym koncertem młodzieżowego zespołu Fides z Przygodzic, prowadzonego przez pana Andrzeja Pawłowskiego. Z Bożą pomocą, pod opieką Kotłowskiej Pani, przy pięknej pogodzie, przeżyliśmy kolejne całotygodniowe rekolekcje odpustowe. Za wiele różnych darów serca wszystkim składam serdeczne „Bóg zapłać”: drogim parafianom i gościom, kapłanom, Radiu „Rodzina” i redakcji „Opiekuna”, władzom samorządowym. Wielką radością Maryi są na pewno rozśpiewane pielgrzymki piesze, gównie młodzieży, z Ostrowa Wlkp., Rososzycy, Latowic, Chynowej, Mikstatu i innych parafii, a także po raz pierwszy z Wielowsi. Już dziś zapraszam na kolejne rekolekcje od 7 do 13 września przyszłego roku.

ks. proboszcz Adam Kosmała

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 11

Opiekun nr 11(524) od 20 maja 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in o nowych powołanych w diecezji kaliskiej.

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej