Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-09-25 09:50:18

„Nie znacie mnie” 

nie znacie mnie„Nie znacie mnie” to powieść pełna tajemnic i emocji z wątkami kryminalnymi, choć opowiadana historia nie skupia się na nich. Dla czytelnika rozpoczyna się ona w momencie, kiedy Deidre podczas lotu samolotem zastanawia się, czy będzie potrafiła pożegnać się z córką. O co chodzi? Po kilku stronach poznajemy inne imię tej samej kobiety - Annalise Decker, która dla większości osób jest przykładną żoną i matką. Udziela się w szkolnej Radzie rodziców, nigdy nie opuści żadnego meczu swoich dzieci i czynnie uczestniczy w kampanii wyborczej swojego męża na urząd burmistrza. Nikt nie wie, że Annalise była dawniej Deidre O’Reilly, młodą kobietą z burzliwą przeszłością, której zeznania wsadziły za kratki niebezpiecznego kryminalistę. Objęta programem ochrony świadków, została przeniesiona do małego, portowego miasteczka Deep Haven. Deidre otrzymuje nową tożsamość i nowe życie, które zaczyna, zakochując się w Natanie Deckerze, miejscowym agencie nieruchomości. Dwadzieścia lat później Annalise nie może być bardziej nieprzygotowana na spotkanie ze swoją przeszłością. Kiedy agent Frank Harrison pojawia z wiadomością, że mężczyzna, przeciw któremu zeznawała, został zwolniony warunkowo i pała chęcią zemsty, Annalise musi zmierzyć się z konsekwencjami skrywanych tajemnic. Czy znów będzie uciekać, czy odnajdzie w sobie odwagę, aby zaufać tym, których kocha najbardziej i złożyć w ich ręce swoją przeszłość i przyszłość?
„Nie znacie mnie” Susan May Warren, Wydawnictwo Święty Wojciech 2014, cena: 35 zł.

 

„Być wielkim jak dziecko” 

byc wielkim„Być wielkim jak dziecko” to urzekające zamyślenia nad radosnymi tajemnicami Różańca Świętego ojca Leona Knabita, które są tak genialne w swej prostocie. Napisane prostym językiem, z odpowiednią szczyptą zakonnego poczucia humoru, a przede wszystkim pełne odniesień do Pisma Świętego przypominają, że Różaniec to nie żadne zaklęcia, ale prawdziwa i fascynująca historia zbawienia, której jesteśmy częścią.
„Być wielkim jak dziecko” o. Leon Knabit OSB, Wydawnictwo eSPe 2006, cena: 18 zł.

 

 

„Dawca pamięci” 

dawca„Dawca pamięci” to film Philipa Noyce’a na podstawie powieści Lois Lowry z 1993 roku i choć dzieli je ponad dwadzieścia lat okazują się zaskakująco aktualne, choć już nie szokują, bo to, co pojawia się w filmie powoli już można zaobserwować w realnym świecie. W filmie poznajemy trójkę młodych przyjeciół, członków Społeczności, dla których Starszyzna wybiera życiowe zadanie i pracę, bo każdy od urodzenia jest obserwowany. W świecie tym istnieją jasne zasady, precyzja językowa, a ludzie codziennie przyjmują zastrzyki, które pozbawiają ich uczuć, emocji i popędów, dzięki czemu można nimi doskonale kierować bez ryzyka nieprzewidzianych zachowań. Nikt się niczym nie wyróżnia, wszyscy widzą świat czarno-biały i choć się uśmiechają – nic nie czują do drugiego człowieka; choć tworzą rodziny – nie okazują sobie czułości (dotyk jest czymś niestosownym) i nie kochają się. Podczas przydziału młodym życiowych zadań wyróżniony zostaje Jonasz, który ma zostać Biorcą Pamięci i przejąć wspomnienia o realnym świecie sprzed ery Społeczności od Dawcy Pamięci, sędziwego mędrca, by doradzać później Starszyźnie, czego unikać, by nie powrócił znów chaos. Jonasz odkrywając kolejne tajemnice swojego świata jest coraz bardziej przerażony, podobnie jak wtedy, gdy widzi wspomnienia z czasów wojen, których nie znał. Nie widział nawet, że człowiek może zabić człowieka. Dawca Pamięci zdradza mu, że także w ich społeczności dokonują się morderstwa nazwane „zwolnieniem poza granicę”, tylko że w białych rękawiczkach – robi się tak z niemowlętami, które nie odpowiadają oczekiwaniom, starcami, czy niepokornymi jednostkami. Jonasz postanawia przekroczyć granicę swojego świata, żeby przywrócić dawny porządek, żeby podarować ludziom wiarę, nadzieję i miłość, jak mówi Dawca w penym momencie. Z jednej strony jest to film o znaczeniu ludzkiej pamięci, uczuć, szczególnie miłości oraz o świadomości tego, że człowiek jest niesamowitym, niezgłebionym, złożonym stworzeniem, które niszczy swoje życie, kiedy próbuje bawić się  Boga. Na pewno warto go obejrzeć, dla przesłania, mimo że chwilami niestety trąci banałem i sprzeciwia się nieco logice, ale to przecież science-fiction. Aktualnie film w kinach.

 

„Nocny Złodziej” 

nocny zlodziej„Nocny Złodziej” to słowo o. Adama Szustaka OP, które w grudniu 2012 roku obiegło cały świat. Dziesiątki tysięcy Polaków przesłuchało je i zechciało się nim podzielić. W ciągu miesiąca rekolekcji wysłuchano 500 000 razy. Zestaw, który chciałabym polecić stanowi książka pod tytułem „Nocny Złodziej” oraz dwie płyty z pełnym nagraniem rekolekcji. Idea rekolekcji opiera się na tym, że kiedy słuchamy Bożego słowa, Bóg chce natychmiast przychodzić do nas i działać. Każda część rekolekcji mówi o jakiejś sferze naszej słabości, grzechów albo pragnień i marzeń o szczęściu. Pokazuje Boga, który w danym momencie chce działać, uwalniać i obdarzać łaską. Nie ma mowy o teorii, ale jest próbą wprowadzenia w życie Bożych wskazań tu i teraz. Rekolekcje dzielą się na dwie części (płyta CD, mp3). Pierwsza to dziewięć konferencji poruszających krótko, ale precyzyjnie tematy związane z poszczególnymi obszarami naszego życia. Każdy odcinek kończy się wspólną modlitwą. Dotyczą one rekolekcji w naszym życiu, miłości, samotności, niewoli, uzdrowienia, rozrzutności, a część „Furtka” dotyczy radykalnych metod odcinania się od zła. Na drugą część składają się trzy kazania i trzy długie konferencje z licznymi przykładami, które z łatwością można odnieść do swojego życia. Dominikanin, jak zawsze, prowadzi rekolekcje przystępnym językiem, łagodnie przemawiając, kiedy trzeba, a innym razem docierając do słuchaczy bardzo dobitnie i bezpośrednio. Ojciec Adam często przywołuje też postacie biblijne, które dzięki niemu i podobieństwom naszych historii stają się bliższe współczesnemu człowiekowi.
O. Adam Szustak „Nocny złodziej. Mocne słowo dla czekających na świt”, książka, cd, mp3 i dvd, cena: 35 zł.


STRONA REDAGOWANA PRZEZ ANIKĘ ANNĘ DJONIZIAK 

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej