Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-09-15 10:55:12

Ostrów Wielkopolski
W stronę Słowacji i Węgier

ostrow

Klerycy z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wlkp. wraz z proboszczem ks. kanonikiem Marianem Niemierem odwiedzili ks. Mirosława Ślełdzińskiego ze Zgromadzenia Księży Marianów pochodzącego z tejże parafii, który posługuje na Słowacji w miejscowości Krupina, które jest jednym z najstarszych miast słowackich.

W ciągu pięciodniowego pobytu, od 19 do 23 sierpnia, zobaczyliśmy Bańską Szczawnicę, która należy do słowackich pereł. Jej niezwykła wartość i uroda spowodowały, że została ona w 1996 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na naszym szlaku pojawiła się także Bańska Bystrzyca, która jest siedzibą biskupa archidiecezji bańsko-bystrzyckiej. Zahaczyliśmy również o Węgry, a dokładnie o Ostrzyhom nad Dunajem (węg. Esztergom), który jest nazywany „węgierskim Watykanem”. Znajduje się tu Bazylika św. Wojciecha, która jest siedzibą arcybiskupa Ostrzyhomia i Budapesztu i jednocześnie Prymasa Węgier. Świątynia jest najwyższym budynkiem Węgier i piątą co do wielkości świątynią na świecie. Ostatnim punktem naszego zwiedzania była Márianosztra. To położone w górach sanktuarium maryjne, leżące około 10 km od zakola Dunaju w północnych Węgrzech, niedaleko Ostrzyhomia i granicy ze Słowacją, zostało założone w 1352 r. przez króla Węgier Ludwika Wielkiego. To właśnie z Márianosztrá przybyło w 1382 r. szesnastu węgierskich paulinów, którzy założyli klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie.

kl. Witold Kaczmarzyk

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej