Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-09-12 12:46:55

V Jarocińskie Dni Muzyki Liturgicznej

plakat25 – 28.09.2014 - Rzecz o św. Franciszku

Od kilku lat w Jarocinie odbywają się Dni Muzyki Liturgicznej organizowane przez istniejące od 2009 roku Stowarzyszenie Muzyczne CANTICUM GAUDIUM. Pomyślane z jednej strony jako odpowiedź na potrzebę dzielenia się pięknem muzyki i słowa zakorzenionych w tradycji Kościoła i na nowo odkrywanych przez wielu współczesnych kompozytorów związanych z ośrodkami odnowy liturgicznej, a z drugiej będących propozycją dla spragnionych słuchania dobrych – często natchnionych – dźwięków, jak i malkontentów z trudem widzących „wiosnę Kościoła”, są niemałym wyzwaniem dla organizatorów.

Jednak dotychczasowe przedsięwzięcia (DRZEWO ŻYCIA w 2010 r., JUTRZNIA ZA NOWONARODZONYCH – 2011 r., VITA MARIÆ – 2012 r. oraz ubiegłoroczne „ABY BYLI JEDNO – modlitwy św. Marcina”) spotykały się z zainteresowaniem i bardzo pozytywnym przyjęciem – wyrażonymi zarówno przez dużą frekwencję podczas koncertów wieńczących warsztaty „Jarocińskich Dni Muzyki Liturgicznej”, jak i popytem na amatorskie nagrania audio–video poprzednich misteriów, a to mobilizuje i daje siłę do szukania nowych pomysłów. Dużym atutem (mającym również wpływ na liczbę widzów) jest zaangażowanie w każdy z projektów młodzieży zamieszkałej w regionie – i jest to ogromną radością stowarzyszenia.

„CIERPIENIE, POKUTA I MIŁOŚĆ – RZECZ O ŚW. FRANCISZKU” to tytuł tegorocznego oratorium, którego bohaterem będzie jeden z największych świętych średniowiecznej Europy, a jednocześnie patron zakonu, który od lat posługuje w Jarocinie – słynny „biedaczyna z Asyżu”. Dobrą okazją do przedstawienia historii miłości Bożej w życiu św. Franciszka są obchody patronalnego święta Zakonu Braci Mniejszych (początek października) oraz wdzięczność za osobę papieża Franciszka.

Od strony muzycznej ostatecznym kształtem misterium zajmą się Jakub Tomalak i Paweł Bębenek jako kompozytorzy (prawie wszystkich) utworów, a jednocześnie dyrygenci zespołu instrumentalnego i chóru. Pomogą im w tym roku również s. Karen Trafankowska CSFN (Kalisz) i Katarzyna Młynarska (Opole). Scenariusz opracowany przez Annę Mazurkiewicz i ks. Grzegorza Mączkę zostanie przygotowany przez Katarzynę i Piotra Bigorów z Kalisza, którzy poprowadzą zajęcia dla grupy teatralnej.

Chętnych do wzięcia udziału w roli chórzystów lub aktorów zapraszamy na warsztaty, które odbędą się od 25 do 28 września 2014 r. w budynku Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie. Zgłoszenia można kierować na adres: jarfran@poczta.fm lub telefonicznie pod numer 606 446 235.

Zapraszamy oczywiście gorąco do udziału w koncercie, który odbędzie się 28 września o godz.19.30 w kościele św. Antoniego (ul. Franciszkańska 3).

Anna Mazurkiewicz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej