Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-09-04 13:26:24

Papież Franciszek w Korei Południowej

korea

Od 13 do 18 sierpnia papież Franciszek przebywał w Korei Południowej, kursując pociągiem i samochodem od miasta do miasta. Było to pięć pracowitych dni. Głównym celem papieskiej wizyty był udział w 6. Azjatyckim Dniu Młodzieży oraz beatyfikacja 124 męczenników koreańskich.

Hasłem papieskiej wizyty były słowa zaczerpnięte z Księgi Izajasza (60,1): „Powstań, świeć!”. Tym samym była to trzecia podróż zagraniczna papieża Franciszka – po Brazylii i Ziemi Świętej.
Chrześcijaństwo dotarło do Korei Południowej z Chin w XVIII wieku. W odróżnieniu od innych krajów Azji nie ewangelizowali jej przybyli z Zachodu obcy misjonarze, a miejscowi mandaryni. Rządząca Koreą konfucjańska dynastia Chosun uznała nową wiarę za wroga istniejącego porządku. Dziesięć tysięcy chrześcijan południowokoreańskich poddano torturom i ścięto. Papież Franciszek, po wizycie wyznał, że cieszy się iż było dane mu odwiedzić młody i dynamiczny Kościół, zbudowany na świadectwie męczenników i ożywiany duchem misyjnym w kraju, w którym spotykają się pradawne kultury azjatyckie i niezmienna nowość Ewangelii.
W czasie Mszy św. sprawowanej w centrum Seulu, podczas której papież Franciszek beatyfikował 124 Koreańczyków, którzy ponieśli śmierć męczeńską za wiarę w XVIII i XIX wieku, wskazał, że nauki płynące od beatyfikowanych odnoszą się także do dzisiejszego Kościoła koreańskiego widzianego jako model dla reszty świata.
- Byli oni gotowi złożyć wielkie ofiary i dać się pozbawić wszystkiego, co oddzielało ich od Chrystusa - majątku i ziemi, prestiżu i honoru - gdyż wiedzieli że sam Chrystus jest ich prawdziwym skarbem. Są dla nas wyzwaniem, by zastanowić się nad tym, za co i czy w ogóle za coś bylibyśmy gotowi umrzeć - powiedział Papież.
Natomiast podczas spotkania z młodymi wołał: „Obudźcie się, ci, którzy śpią, nie mogą śpiewać czy się cieszyć. Nie lubię patrzeć na śpiących młodych ludzi”.
W ostatnim dniu pięciodniowej pielgrzymki do Korei Południowej Ojciec Święty wygłosił mocny apel o pokonanie podziału Półwyspu w sercach i o wyzbycie się wzajemnej podejrzliwości - Dzisiejsze nabożeństwo to przede wszystkim modlitwa o pojednanie wewnątrz rodziny koreańskiej - powiedział wiernym. We Mszy św. uczestniczyła też prezydent Park Geun-hye, która powitała papieża na lotnisku wraz z rodzinami ponad 300 ofiar katastrofy południowokoreańskiego promu z kwietnia oraz potomkowie koreańskich męczenników, którzy oddali życie za wiarę. Obecni na lotnisku katolicy nie kryli wzruszenia ocierając łzy chusteczkami.

AW
fot. Grzegorz Gałązka


Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej