Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-09-01 11:20:59

Mikstat
Szkoła Świętego Rocha

mikstat

Uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt to jedno z ważniejszych wydarzeń w tej niewielkiej wspólnocie. Już 7 sierpnia rozpoczęliśmy bezpośrednie duchowe przygotowania do nich.
Od pokoleń nasi przodkowie właśnie 7. sierpnia rozpoczynali je Nowenną do Świętego Rocha. Z sercami przepełnionymi wiarą także my gromadzimy się codziennie w sanktuarium na Mszy Świętej, po której odprawiana jest Nowenna. Kolejna ciekawa propozycja kustosza sanktuarium ks. kanonika Krzysztofa Ordziniaka skierowana została przede wszystkim do dzieci i młodzieży – to Szkoła Świętego Rocha. W tym roku odbyła się jej III edycja. Szkoła w wakacje może się wydawać dziwnym pomysłem, a jednak okazuje się, że dla dzieci ciekawym. Czym jest? To cykl spotkań, w czasie których jest czas na wspólną modlitwę, śpiew i zabawę. Jest to czas bliższego poznawania Boga, św. Patrona i zwyczajów odpustowych. Dzieci mają także zajęcia językowe.
W przygotowaniach pojawił się także nowy element – śpiew Godzinek o Świętym Rochu. Może określenie „nowy” brzmi dziwnie, ponieważ tekst Godzinek pochodzi z 1708 roku, jest więc tylko o rok „młodszy” od obrazu św. Rocha znajdującego się w sanktuarium i o prawie 80 lat starszy od kościoła. Czy kiedykolwiek były śpiewane w kościele na Cmentarnym Wzgórzu? Trudno na to pytanie odpowiedzieć. Nie ma na ten temat informacji. Wiadomo jednak, że najstarsi mieszkańcy parafii takiego faktu nie pamiętają. Godzinki opowiadające o życiu naszego Patrona wybrzmiały w sanktuarium 7 sierpnia. Będą rozbrzmiewać w kolejnych dniach przygotowań do uroczystości odpustowych i zapewne przez kolejne lata. Dało się słyszeć głosy, dlaczego ich dotychczas nie śpiewaliśmy. Odpowiedź jest prosta. Nie wiedzieliśmy o ich istnieniu, leżały na półce Biblioteki Ignatianum w Krakowie i czekały, by je ponownie odkryć i na nowo ich śpiewem wychwalać Świętego Rocha.

Ks. kanonik Krzysztof Ordziniak

Małgorzata Strzelec

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej