Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-08-27 12:54:41

XXII Niedziela Zwykła
Z Księgi proroka Jeremiasza
Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść; ujarzmiłeś mnie i przemogłeś. Stałem się codziennym pośmiewiskiem, wszyscy mi urągają. Albowiem ilekroć mam zabierać głos, muszę obwieszczać: „Gwałt i ruina!”. Tak, słowo Pana stało się dla mnie każdego dnia zniewagą i pośmiewiskiem. I powiedziałem sobie: „Nie będę Go już wspominał ani mówił w Jego imię”. Ale wtedy zaczął trawić moje serce jakby ogień nurtujący w moim ciele. Czyniłem wysiłki, by go stłumić, lecz nie potrafiłem.

Z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian
Proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe.

Z Ewangelii według Świętego Mateusza
Zaprzeć się samego siebie
Jezus zaczął wskazywać swoim uczniom na to, że musi iść do Jerozolimy i wiele wycierpieć od starszych i arcykapłanów, i uczonych w Piśmie; że będzie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie. A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: „Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie”. Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: „Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie”.
Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę? Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi, i wtedy odda każdemu według jego postępowania”.

Na jakich warunkach?
Zacznijmy od fragmentu z Ewangelii wg Świętego Jana: „Wielu z grona Jego uczniów, którzy to usłyszeli (chodzi o słowa Jezusa, że Jego ciało jest chlebem dającym życie), twierdziło: «Ta nauka jest trudna do przyjęcia. Któż może tego słuchać?». Jezus świadom, że Jego uczniowie oburzają się na to, co mówił, zwrócił się do nich: «To was gorszy? A co będzie, gdy zobaczycie Syna Człowieczego wstępującego tam, gdzie był poprzednio? To Duch daje życie - ciało nie przydaje się na nic. Słowa, które wam powiedziałem, są właśnie Duchem i życiem. Wśród was są jednak tacy, którzy nie wierzą». Jezus bowiem od początku wiedział o tych, którzy nie wierzyli, oraz o tym, który miał Go zdradzić. I dodał: «Dlatego właśnie powiedziałem wam: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeśli Ojciec mu tego nie da». Odtąd wielu Jego uczniów wycofało się i już więcej z Nim nie chodziło” (J 6, 60-66). I drugi fragment, tym razem z Ewangelii wg Świętego Mateusza: „Ktoś zbliżył się do Niego i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?». On odpowiedział: «Czemu Mnie pytasz o to, co dobre? Jest tylko jeden Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowuj przykazania». Wtedy on zapytał: «Które?». Jezus odpowiedział: «Nie popełnisz morderstwa, nie dopuścisz się cudzołóstwa, nie będziesz kradł, nie złożysz kłamliwego zeznania, czcij swojego ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego jak siebie samego». Młodzieniec powiedział: «Wszystkiego tego przestrzegałem. Czego mi jeszcze brakuje?». Jezus odrzekł: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj swój majątek i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem wróć i chodź za Mną». Gdy młodzieniec to usłyszał, odszedł zasmucony. Miał bowiem wiele posiadłości” (Mt 19, 16-22).
Te fragmenty pokazują, że można być świadkiem cudu (rozmnożenie chleba w pierwszym przypadku) i można bezpośrednio słuchać Pana Jezusa (w pierwszym i drugim przypadku) i nie pójść za Nim. Aż ciśnie się na usta pytanie: dlaczego tak się stało? Jak można było zostawić Jezusa? Gdybyśmy my zobaczyli cud i usłyszeli Chrystusa, to w ciemno byśmy za Nim poszli. Czy aby na pewno? Jezus w dzisiejszej Ewangelii mówi do nas: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Mt 16, 24). Nie można pójść za Jezusem ot tak sobie! Nie można iść za Jezusem na swoich warunkach. Jeżeli ktoś chce iść za Mistrzem z Nazaretu, to trzeba to robić tylko i wyłącznie na Jego warunkach! To On decyduje o tym, co należy spełniać, aby iść za Nim. Dlatego ludzie odchodzili i odchodzą od Niego. Jeżeli ktoś ma swoją wizję drogi za Jezusem, to prędzej czy później pójdzie swoją drogą, a nie drogą Jezusa. Bo tak naprawdę, to nie my wybieramy Jezusa, ale On nas wybiera („To nie wy wybraliście Mnie, lecz Ja wybrałem was i Ja wyznaczyłem was, abyście szli” – J 15, 16). Stąd też ciągle mamy pamiętać o słowach Świętego Jana Chrzciciela: „I trzeba, aby On [Jezus] wzrastał, ja natomiast abym się umniejszał” (J 3, 30). A kto dzisiaj chce coraz mniej znaczyć? Kto chce ustępować i zwalniać miejsce? Kto nie chce mieć ostatniego słowa? Kto nie chce szukać swego? Kto nie przepycha się łokciami przez świat? Kto chce być tak niewidoczny, aby można było zobaczyć Jezusa? Tylko ten, który idzie za Nim na Jego warunkach!

ks. Tomasz Kaczmarek

Słowo Boże na każdy dzień
Niedziela, 31 sierpnia
Jr 20,7-9; Ps 63; Rz 12,1-2; Mt 16,21-27
Poniedziałek, 1 września
1 Kor 2,1-5; Ps 119; Łk 4,16-30
Wtorek, 2 września
1 Kor 2,10b-16; Ps 145; Łk 4,31-37
Środa, 3 września
1 Kor 3,1-9; Ps 33; Łk 4,38-44
Czwartek, 4 września
1 Kor 3,18-23; Ps 24; Łk 5,1-11
Piątek, 5 września
1 Kor 4,1-5; Ps 37; Łk 5,33-39
Sobota, 6 września
1 Kor 4,6-15; Ps 145; Łk 6,1-5

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej