Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-08-12 10:49:09

Zachowuj się!

Od 2300 lat mądry Kohelet
przypomina, że wszystko ma
swój czas

Ciągle jeszcze mamy wakacje, a wakacje to czas młodych, tak przynajmniej zawsze mi się wydawało. Pamiętam ktoś powiedział, że tak jak wspomnienia są domeną ludzi starych, tak marzenia i plany charakteryzują ludzi młodych. W tym miejscu każdy może przerwać lekturę tego tekstu i przez chwilę zastanowić się nad sobą. Mnie wyszło, że jestem młody (trzeba się jakoś pocieszać), jak u Was? Tak sobie dywaguję na te tematy zainspirowany jak zwykle przez papieża Franciszka, który w takich słowach zwrócił się do 30 tysięcy włoskich skautów: „Odwaga jest cnotą, postawą właściwą ludziom młodym. Świat potrzebuje ludzi odważnych, a nie zalęknionych. Świat potrzebuje młodych, którzy idą naprzód, a nie stoją w miejscu. Z młodymi, którzy stoją w miejscu i my nie pójdziemy naprzód. Potrzebujemy młodych, którzy mają perspektywy, a nie odchodzą na emeryturę. To smutny widok, kiedy młody zachowuje się jak emeryt. Nie, młody musi iść naprzód po drogach odwagi. A zatem idźcie naprzód. Tak zwyciężycie i pomożecie zmienić ten świat, aby był o wiele lepszy. (...) Nie lękajcie się, nie dajcie się ograbić z nadziei, życie należy do was. Ma w was rozkwitnąć i wydać owoc dla wszystkich. Ludzkość na nas patrzy, patrzy również na was, na tej drodze odwagi. I zapamiętajcie sobie: emerytura zaczyna się w wieku 65 lat, młody nie może iść na emeryturę, musi z odwagą iść naprzód”.
To tyle, jeśli chodzi o papieża Franciszka, pod którego słowami podpisuję się obiema rękami. Młody nie może być emerytem. Ale pozwolę sobie pójść dalej. I powiem, że być może panowie po pięćdziesiątce (z radia i telewizji), a nawet po sześćdziesiątce (w czerwonych portkach) nie powinni udawać nastolatków. A niektóre panie ubierać się jak nastolatki (mówię to delikatnie, bo nasze babcie powiedziałyby: wstydu nie mają, a pewien zakonnik z Wrocławia nawoływałby do smagania drutem kolczastym po tych odsłoniętych udach). A niektórzy księża powinni przestać udawać celebrytów i powrócić do bycia celebransami Bożych tajemnic. Niby podobne, a jednak zupełnie co innego. A niektórzy politycy powinni usunąć resztę swoich ciał z przestrzeni publicznej, zważywszy że twarze potracili już dawno i stać się niepubliczni. A niektórzy panowie powinni zacząć być ojcami, a nie partnerami bądź bankomatami swoich dzieci. A niektórzy lekarze powinni przestać zabijać, a zacząć ratować ludzkie życie. To tylko parę przykładów i zaproszeń do właściwego zachowania w odpowiednim wieku i stanie.
A poza tym, jest cała masa rzeczy, które można z powodzeniem robić przez całe życie, bez względu na wiek: czytać „Opiekuna”, chodzić na pielgrzymki, być dobrym jak chleb, kochać, przebaczać, nawracać się...

ks. Andrzej Antoni Klimek

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Krzysztof, 2014-09-07 00:46:09

Cu-do-wne! Moja prywatna refleksja byla Trzeba umiec sie starzec. A Ojca jest znacznie szersza - trzeba umiec zachowac sie w swojej roli! Bog zaplac, i ja dziekuje!

Renata, 2014-08-21 16:38:03

Dziękuję za te słowa, z którymi zgadzam się całkowicie i widzę olbrzymią potrzebę takiego właśnie edukowania społeczeństwa. Mogłabym dorzucić sporo innych przykładów. Kiedyś córka powiedziała do mnie: "mamo, dziękuję ci, że nie ubierasz się i nie zachowujesz tak jak... i tu padł konkretny przykład, że nie starasz się na siłę być "młodą", że jesteś po prostu naszą mamą." Chciałabym takie słowa jak w komentarzu ks. Klimka słyszeć w niedzielę z ambony, ale niestety nie słyszę.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej