Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-07-07 12:23:05

Nowe Skalmierzyce, Ostrów Wielkopolski, Kalisz
Najświętsze Ciało i Krew

Boze cialo

W każdej parafii naszej diecezji w czwartek, 19 czerwca uczczono Ciało i Krew Jezusa. Najświętszy Sakrament poniesiono w procesji do czterech ołtarzy tak jak to czynią wierni od XIV wieku.

Uroczystość Bożego Ciała w całym Kościele ustanowiona została w XIII wieku, ale tym, który jej pragnął był przede wszystkim Jezus Chrystus. Powiedział o tym w czasie objawień św. Juliannie z Cornillon.
Teraz udział w procesji Bożego Ciała staje się okazją do dziękczynienia i wyznania wiary. - Gdy pójdziemy w procesji dziękujmy Bogu za to, że zostawił nam siebie w darze, dziękujmy za to, że pozostaje z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata. Idąc w tej procesji dziękujmy za tych dobrych ludzi, którzy są stawiani przez Pana Boga w naszym ziemskim pielgrzymowaniu. Ja osobiście idąc w tej procesji będę dziękował za dar zdrowia, za lekarzy, za to, że mogę być z wami, za to, że po przebyciu trudnej choroby Pan Bóg pozwolił mi na tę łaskę. W tej procesji dajemy świadectwo miłości do Pana Boga, ale też do ludzi - przypomniał ks. bp Edward Janiak, który uczestniczył w uroczystości odpustowej i procesji w Nowych Skalmierzycach. Tego dnia w czasie Mszy św. Ordynariusz także udzielił młodym ludziom sakramentu bierzmowania.
W Ostrowie Wielkopolskim na zakończenie procesji Bożego Ciała, która wyszła z kościoła pw. św. Antoniego na Rynek, odprawiono Mszę św., której przewodniczył ks. bp senior Stanisław Napierała. Przypominając uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy Ksiądz Biskup zauważył, że dziś też są ludzie, ośrodki wpływowe i opiniotwórcze, partie polityczne, władze, którym nie podoba się wiara w Boga wyznawana publicznie, nabożeństwa urządzane poza budynkami kościołów, pielgrzymki podążające publicznymi drogami, nie podoba im się uroczystość Bożego Ciała, udekorowane domy oraz ulice i tłumy ludzi modlących się i śpiewających pieśni, często z towarzyszeniem orkiestry, do gniewu doprowadzają ich znaki i symbole religijne, zwłaszcza krzyż. - Na różne sposoby lansuje się dziś modę na przemilczanie Boga, jakby Go nie było, jakby wiara w Boga należała do wstydliwej przeszłości. Wiarę w Boga wolno dziś ośmieszać publicznie, wolno bezkarnie w przestrzeni publicznej znieważać krzyż Jezusa rozpiętego na nim, wolno pastwić się nad świętymi księgami – mówił ks. bp Napierała.
W Kaliszu przed południem z katedry wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Zatrzymywała się przy sanktuarium św. Józefa, kościele ojców franciszkanów i na Rynku, gdzie sprawowana była Msza św. Procesji i Eucharystii przewodniczył ks. bp senior Teofil Wilski. Homilię wygłosił ks. prałat Zbigniew Cieślak, Wikariusz Sądowy. We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego i Kaliszanie.

Tekst i foto ReJ


Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej