Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-06-18 11:45:44

XII Niedziela Zwykła
Z Księgi proroka Jeremiasza
Rzekł Jeremiasz: „Słyszałem oszczerstwo wielu: »Trwoga dokoła! Donieście, donieśmy na niego!«. Wszyscy zaprzyjaźnieni ze mną wypatrują mojego upadku: »Może da się zwieść, tak że go zwyciężymy i wywrzemy swą pomstę na nim!«. Ale Pan jest przy mnie jako potężny mocarz; dlatego moi prześladowcy ustaną i nie zwyciężą. Będą bardzo zawstydzeni swoją porażką, okryci wieczną i niezapomnianą hańbą. Panie Zastępów, Ty, który doświadczasz sprawiedliwego, patrzysz na nerki i serce, dozwól, bym zobaczył Twoją pomstę nad nimi! Tobie bowiem powierzyłem swą sprawę. Śpiewajcie Panu, wysławiajcie Pana! Uratował bowiem życie ubogiego z ręki złoczyńców”.

Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian
Bracia: Przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli. Bo i przed Prawem grzech był na świecie, grzechu się jednak nie poczytuje, gdy nie ma Prawa. A przecież śmierć rozpanoszyła się od Adama do Mojżesza nawet nad tymi, którzy nie zgrzeszyli przestępstwem na wzór Adama. On to jest typem Tego, który miał przyjść. Ale nie tak samo ma się rzecz z przestępstwem jak z darem łaski. Jeżeli bowiem przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich śmierć, to o ileż obficiej spłynęła na nich wszystkich łaska i dar Boży, łaskawie udzielony przez jednego Człowieka, Jezusa Chrystusa.

Z Ewangelii według Świętego Mateusza
Nie bójcie się ludzi

Jezus powiedział do swoich Apostołów: „Nie bójcie się ludzi. Nie ma bowiem nic zakrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemnościach, powtarzajcie jawnie, a co usłyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach.
Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może za tracić w piekle. Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież żaden z nich bez woli Ojca waszego nie spadnie na ziemię. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Dla tego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.
Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”.

 

Nie bójcie się
Wielu z nas boi się! I nie chodzi tu o to, że boimy się ciemnych pomieszczeń, pająków, myszy i innych stworów. Chodzi o strach przed utratą pracy, chorobą, cierpieniem, starością czy śmiercią. Chodzi o to, że boimy się o naszych bliskich, zwłaszcza rodzice o swoje dzieci. I ten strach niejednokrotnie nas paraliżuje; sprawia, że nie potrafimy logicznie myśleć, że jesteśmy w pewien sposób zaślepieni. I dla wielu z nas jest to normalne, nie widzimy w tym nic wyjątkowego, że się boimy.
Choć z drugiej strony pamiętamy z dzieciństwa i wracamy do tych sytuacji, kiedy wtuleni w rodziców słyszeliśmy słowa: „Nie bój się! Już dobrze!”. I pewnie niejeden raz chcielibyśmy takie sytuacje powtórzyć w naszym dorosłym życiu. Bo nie chcemy się bać. Nie chcemy, by taki czy inny strach nas paraliżował. I jest to możliwe. Święty Paweł w imieniu Boga mówi do nas: „Jeśli Bóg jest przy nas, to któż przeciwko nam? On własnego Syna nie oszczędził, ale wydał Go za nas wszystkich… Kto nas oddzieli od miłości Chrystusa? Nieszczęście czy ucisk, prześladowanie czy głód, nagość, niebezpieczeństwo czy miecz?... Jestem pewny, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani władze, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani moce, ani wysokości, ani głębie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas oddzielić od miłości Boga, objawionej w Chrystusie Jezusie, naszym Panu” (Rz 8, 31-32. 35. 38-39). Bóg wiele razy powtarza: „Nie bójcie się!”. I chce, abyśmy ufając Mu bez reszty wtulili się w Jego ramiona i usłyszeli: „Nie bój się, nie lękaj się. Bóg sam wystarczy”. I kiedy zdarza nam się czytać lub słyszeć o męczennikach, którzy byli gotowi na każdą torturę i śmierć, którzy przebaczali swoim oprawcom, to możemy się przekonać, że cierpienie i śmierć nie muszą napawać lękiem, że można śmierć nazwać „siostrą”, jak to uczynił św. Franciszek. Tylko, że do tego potrzeba czegoś więcej niż tylko „chodzenia” do kościoła. Trzeba kochać Boga i być Jego uczniem. I dlatego św. Jan napisał: „Tam, gdzie jest miłość, nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk” (1J 4, 18). Dopóki nie będziemy „kochać Boga całym sercem, całą duszą i ze wszystkich sił” (zob. Pwt 6, 5), to lęk będzie panował nad nami, a nie Bóg. Chodzi więc o to, aby przyjąć „postawę, tak bardzo zalecaną nam przez Pana Jezusa w Ewangelii – tego, kto wszystkie swoje troski i oczekiwania pokłada w Bogu i czuje, że otacza go i wspiera Jego ciepło i Jego opieka, tak właśnie, jak dziecko ze swoim tatą! To robi Duch Święty w naszych sercach: sprawia, że czujemy się jak dzieci w ramionach swego taty… Wiele razy bowiem nie udaje nam się pojąć sensu Bożego zamysłu i dostrzegamy, że nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie sami szczęścia i życia wiecznego. Jednakże właśnie w doświadczeniu naszych ograniczeń i naszego ubóstwa Duch Święty nas pociesza i pozwala nam zrozumieć, że jedyną ważną sprawą jest pozwolenie, by Jezus prowadził nas w ramiona swego Ojca” (papież Franciszek, 11 czerwca 2014). Wtedy słowa „Nie bójcie się” nie będą tylko „pobożnym życzeniem”, ale słowami, które rzeczywiście kształtują nasze podejście do choroby, cierpienia, śmierci czyli tego wszystkiego, co określamy słowem „nieszczęście”. Wtedy doświadczę, że „Ty, Panie, jesteś moją lampą i rozjaśniasz moje ciemności” (zob. 2Sm 22, 29).

ks. Tomasz Kaczmarek


Słowo Boże na każdy dzień
Niedziela, 22 czerwca
Jr 20,10-13; Ps 69; Rz 5, 12-15; Mt 10,26-33

Poniedziałek, 23 czerwca
2 Krl 17,5-8.13-15a.18; Ps 60; Mt 7,1-5

Wtorek, 24 czerwca
Iz 49,1-6; Ps 139; Dz 13,22-26; Łk 1,57-66.80

Środa, 25 czerwca
2 Krl 22,8-13;23,1-3; Ps 119; Mt 7,15-20

Czwartek, 26 czerwca
2 Krl 24,8-17; Ps 79; Mt 7,21-29

Piątek, 27 czerwca
Pwt 7, 6-11; Ps 103; 1 J 4, 7-16; Mt 11, 25-30

Sobota, 28 czerwca
Iz 61,9-11; Ps: 1 Sm 2; Łk 2,41-51

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej