Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-05-09 12:30:57

Ostrów Lednicki
Ochrzczony u źródeł wiary

chrzest Wojtka

Mały Wojciech Karczewski, mieszkaniec Pleszewa, został ochrzczony 19 kwietnia podczas uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej na Ostrowie Lednickim, w ruinach palatium Mieszka I, przez ks. arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Synek Magdaleny i Roberta Karczewskich był jednym z trójki dzieci ochrzczonych w ten wyjątkowy wieczór.

Ostrów Lednicki uznawany jest przez historyków za miejsce chrztu Polski, dlatego też wyjątkowość liturgii podkreśliły szczególne przedmioty: kielich św. Wojciecha, XVII-wieczny ornat, czy zabytkowa misa chrzcielna. Ksiądz Prymas, wzorem swoich poprzedników sprzed wieków, zamiast pastorału używał podczas Wigilii paschalnej drewnianej laski pasterskiej. W homilii abp Józef Kowalczyk odniósł się do historii Polski, podkreślając znaczenie jej chrzcielnych źródeł, czyli początków naszej wiary. Poświęcony na początku liturgii ogień został przeniesiony przez Prymasa łodzią w asyście strażaków na Pola Lednickie. - To wielkie wydarzenie, bez precedensu, żeby Prymas Polski, na Ostrowie Lednickim, w chrzcielnicy Polski, odprawił Mszę Wigilii paschalnej i łodzią przeniósł poświęcony ogień na Pola Lednickie - powiedział o. Jan Góra.

AAD

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej