Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-04-28 10:51:09

B>M czyli „Błogosławieni…” według papieża Franciszka

papiez

Być znaczy więcej niż mieć to przekaz, który płynie z orędzia papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku obchodzony jest on w Niedzielę Palmową na poziomie diecezjalnym.

Jako program duchowego przygotowania do spotkania w Krakowie w 2016 roku Ojciec Święty obrał błogosławieństwa wygłoszone przez Chrystusa podczas Kazania na Górze.
W tym roku towarzyszy nam pierwsze błogosławieństwo: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 3). Oto kilka myśli, które wskazuje nam papież Franciszek w orędziu.
Już w pierwszych słowach orędzia papież zapewnia, że drogę ewangelijnych błogosławieństw przebył sam Jezus, a my jesteśmy Jego naśladowcami: „Jezus przekazuje drogę życia, tę drogę, którą On sam przebywa, a wręcz którą On sam jest i proponuje ją jako drogę prawdziwego szczęścia. W całym swym życiu, od narodzin w grocie w Betlejem, aż po śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie, Jezus był ucieleśnieniem błogosławieństw. W Nim zostały wypełnione wszystkie obietnice królestwa Bożego”.
Bardzo wiele miejsca papież poświęcił współczesnej wizji szczęścia, która często dla młodego człowieka jest jedynie atrapą tego, co może stać się źródłem prawdziwej radości. Bezpośrednio zwraca się do młodzieży: „Powiedzcie mi: czy naprawdę pragniecie szczęścia? Gdy jesteśmy pociągani licznymi pozorami szczęścia, grozi nam, że zadowolimy się byle czym, że będziemy mieli mało ambitną ideę życia”. Młodzież, nie zawsze świadoma tego, że jest oszukiwana, wybiera to, co nie ukazuje życia w pełni, ale jedynie jego wąski wymiar. Dlatego wyraźnie i z mocą brzmi ukazanie innej drogi, drogi błogosławieństw: „Błogosławieństwa Jezusa niosą rewolucyjną nowość, wzór szczęścia będącego przeciwieństwem tego, co jest zwykle przekazywane przez media, przez dominującą myśl (…) Dążcie natomiast do tego, co wielkie! Poszerzcie wasze serca!” Poszerzyć serce to przede wszystkim otworzyć się na miłość Boga, na Boże przebaczenie, na drugiego człowieka, przede wszystkim na ubogich. Kondycję dzisiejszej młodzieży papież podsumowuje bardzo dobitnie w zdaniu: „Bardzo smutno widzieć młodzież „sytą”, ale słabą”. Wydawać by się mogło, że skoro człowiek ma wszystko, co świat dać może, nie będzie chciał nic więcej. Tymczasem okazuje się, że nie staje się mocniejszy, że nie potrafi przeciwstawić się temu, co go niszczy i poniża. Z jeszcze większym naciskiem papież woła: „Powiedzcie „nie” kulturze tego, co tymczasowe, powierzchowności i odrzucenia, która uważa, że nie jesteście w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności i zmierzyć się z wielkimi wyzwaniami życia!”
W drugiej części orędzia Ojciec Święty odnosi się bezpośrednio do treści pierwszego błogosławieństwa, czyli do ubogich. Przywołuje przy tym postacie świętych, wymienia m. in. osobę św. Teresy od Dzieciątka Jezus,
św. Franciszka z Asyżu, czy bł. Piergiorgia Frassati. Uprzedzając niejako pytanie o to, jak wprowadzić naukę Jezusa w życie, jak przekształcić ubóstwo w styl życia, papież wskazuje na trzy punkty. „Przede wszystkim starajcie się być wolni wobec rzeczy. Pan nas wzywa do życia ewangelicznego, naznaczonego umiarkowaniem, nie uleganiem kulturze konsumpcji”. Żądza posiadania prowadzi człowieka do zniewolenia, do krzywdy innych oraz do marnotrawstwa. Papież wzywa, aby być odważnym w umiarkowaniu. „Po drugie, aby żyć tym błogosławieństwem wszyscy potrzebujemy nawrócenia wobec ubogich. Musimy zatroszczyć się o nich, być wrażliwymi na ich potrzeby duchowe i materialne”. Właśnie ludzie młodzi powinni cenić sobie solidarność z ludźmi ubogimi i zepchniętymi na margines życia z różnych powodów. Najlepszym sposobem przeciwstawienia się pokusie obojętności jest spotkać się z ubogimi, spojrzeć im w oczy i wysłuchać. W trzecim punkcie papież ukazuje nam ubogich jako tych, którzy mogą nam coś dać: „Również oni mają nam wiele do zaoferowania, aby nas nauczyć. Wiele można się nauczyć z mądrości ubogich! (…) Uczą nas, że osoba jest warta nie tyle, ze względu na to, jak dużo posiada, jak wiele ma na koncie w banku”.
W ostatniej części orędzia papież Franciszek wskazał na Maryję, której serce jest ubogie. Serce ubogie to takie, które potrafi radować się i zadziwiać dziełami Boga. Oby nasze serca takie właśnie się stały.

ks. Witold Kałmucki

 

Jak spojrzenie papieża

Zaskakujące, osobiste, inspirujące – takie były i są spotkania ze św. Janem Pawłem II. Zarówno te, które odbywały się za jego życia, jak i współczesne, skoncentrowane wokół nauczania i twórczości literackiej papieża Polaka.

Jednym z nich jest album ,,Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Jedenaście fragmentów poezji Karola Wojtyły połączonych z piękną muzyką Roberta Jansona i znakomitymi interpretacjami polskich artystów tworzą przestrzeń spotkania, do którego zaproszony jest każdy – osoby, które znają już twórczość papieża Polaka i ci, którzy nie sięgali dotąd po jego utwory.
Zaskoczeniem jest efekt, jaki daje połączenie lekkich, choć niebanalnych melodii z tekstami, które powstały jako owoc modlitwy i filozoficznych zamyśleń. Uznawana za trudną poezja, staje się przejrzysta i przystępna, nie tracąc przy tym nic ze swojej głębi. A pop-rockowe aranżacje okazują się ważnym elementem i znakomitym dopełnieniem tej interpretacji.
Osobisty charakter płyty jest jakby kontynuacją wspomnienia milionów osób, które miały okazję wymienić choćby krótkie spojrzenie z Janem Pawłem II. Wiele z nich zwraca uwagę na to, że papież na każdego spoglądał tak, jakby był jego jedynym rozmówcą, a nie jedną z osób w tłumie pielgrzymów. Podobnie jest z albumem ,,Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Choć jest adresowany do szerokiego grona słuchaczy, każdy może odkryć w nim fragment dla siebie: osobisty i przenikliwy, jak spojrzenie papieża.
To także album, który inspiruje do kontynuowania nauczania Jana Pawła II. Jeden ze sposobów, to codzienna troska o tych, którzy potrzebują naszego wsparcia i spotkania z Chrystusem. Dzięki serdeczności twórców: Roberta Jansona, Anny Józefiny Lubienieckiej, Urszuli, Ani Wyszkoni, Piotra Cugowskiego, Andrzeja Piasecznego, Tomka Szczepanika i Łukasza Zagrobelnego, album daje możliwość takiego zaangażowania. Upamiętnia papieskie nauczanie w jeszcze jeden, nietypowy sposób. Jest cegiełką, budującą żywy pomnik Jana Pawła II, jakim są zainicjowane przez niego Światowe Dni Młodzieży. Nabywając ten album, wspieramy dzieło pomocy pielgrzymom ze Wschodu, zwane Biletem dla Brata, a więc: dokładamy realną cegiełkę do przyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Polski w 2016 r. wielu młodych z krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia.

Dorota Abdelmoula
Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM
www.sdm.org.pl
www.biletdlabrata.pl


Miłość mi wszystko wyjaśniła

albumNa album pt. ,,Miłość mi wszystko wyjaśniła”, składają się:
* płyta CD zawierająca 11 premierowych utworów z tekstami Karola Wojtyły i muzyką Roberta Jansona, w wykonaniu: Ani Wyszkoni, Anny Józefiny Lubienieckiej, Urszuli, Piotra Cugowskiego, Andrzeja Piasecznego, Tomka Szczepanika, Łukasza Zagrobelnego;
* książeczka, zawierająca teksty utworów oraz reprodukcję rękopisów Tryptyku Rzymskiego + zwyczajową stopkę redakcyjną.
Premiera albumu wyznaczona jest na 13 kwietnia 2014 r.

Album promowany jest m. sin. za pomocą plakatów dystrybuowanych przez diecezjalne Centra ŚDM oraz SONY MUSIC
na terenie całej Polski.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej