Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-04-09 13:01:25

"Barabasz"

barabbasPod tym samym tytułem - ,,Barabasz” powstały dwa filmy – jeden z 1961 roku, drugi niecałe dwa lata temu. Opowiadają one historię człowieka ocalonego dzięki skazaniu Jezusa, który według ewangelisty Mateusza był ,,znacznym więźniem” (Mt 27, 16), według Łukasza ,,Był on wtrącony do więzienia za jakiś rozruch powstały w mieście i za zabójstwo” (Łk 23, 19), według Marka ,,uwięzionym z buntownikami, którzy w rozruchu popełnili zabójstwo” (Mk 15, 6b), a według Jana ,,zbrodniarzem” (J 18, 40b). Tej ostatniej wersji trzyma się autor książki, na podstawie której powstał najnowszy film o Barabaszu, Noblista Pär Lagerkvist. Barabasz jest tutaj zwykłym kryminalistą, który zadaje się z prostytutkami, okrada niewinnych ludzi i nie ma najmniejszego oporu przed zabijaniem dla pieniędzy. Także wtedy, gdy jego serce zaczyna się zmieniać pod wpływem miłości do młodziutkiej Estery, zafascynowanej naukami Jezusa z Nazaretu.
Jednak Barabasz odrzuca to wszystko i wraca do swojego życia, także wtedy, kiedy namawiają go do walki o wolność ci wyznawcy Jezusa, którzy widzieli w nim Mesjasza - wyzwoliciela Izraela spod rzymskiej okupacji w sensie zbrojnym, bardzo dosłownym. W końcu przychodzi mu stanąć twarzą w twarz z Chrystusem przed sądem Piłata i doświadczyć wyzwolenia dzięki śmierci Zbawiciela. Jednak to tylko utwierdza Barabasza w przekonaniu, że nie był to żaden Mesjasz, ale zwykły, słaby człowiek. Nie potrafi też zrozumieć, dlaczego jego ukochana oddała życie dla Jezusa i Jego nauki. Jego droga jest długa i trudna, prowadzi przez zdradę i spotkanie z apostołem Piotrem aż do otwarcia serca. Każdy z nas mógłby być na jego miejscu, bo trudno jest po ludzku zrozumieć, dlaczego moc jest w słabości, a w śmierci życie. Jezus oddał życie za każdego, co do jednego, człowieka na ziemi, nawet za największego zbrodniarza, którego kocha tak samo, jak świętego.
,,Barabasz” kolekcja Ludzie Boga, film DVD z książką, cena: 30 zł.

 

"Ignacy i drogocenny skarb”

Książka ,,Ignacy i drogocenny skarb” jest historią przyjaźni dwóch dziesięcioletnich chłopców – Ignacego i Antka. Chłopcy pokłócili się nie na żarty i żaden z nich nie zamierza odzywać się do drugiego. Z pomocą Ignacemu przychodzi sąd z obrońcą i oskarżycielem, z których ten pierwszy proponuje chłopcu przebaczyć koledze przekonując, że i on przeciw niemu nie raz zawinił, a przecież nie poniósł za to kary; drugi natomiast namawia Ignacego do zemsty i nienawiści. W końcu dobra decyzja o przebaczeniu daje mu radość i poczucie wolności – znów są z Antkiem kolegami. Niewielka objętość tej książki, dobra, prosta grafika, a do tego jasny przekaz i trafna metafora sądu oraz dobrego i złego doradcy zapewne trafią do wyobraźni i serca dziecka. Książka będzie dobra do głośnego czytania przez rodziców dzieciom, a później do samodzielnej lektury. Oby więcej takich publikacji!
,,Ignacy i drogocenny skarb” Giga (Inga Pozorska) i Malwa (Malwina Kocot), Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym, Łódź 2013 (www.odnowa.jezuici.pl/sklep), cena: 15 zł.


"Ponad wszystko"

ponad wszystkoWszyscy mamy jakieś marzenia. Dla jednych będzie to gromadka dzieci i szczęśliwe małżeństwo, a dla kogoś może to być zdobycie Mount Everestu. Czy warto jednak przedkładać te marzenia ponad rodzinę, przyjaciół i własne bezpieczeństwo? O tym wszystkim pisze Tanis Rideout w książce ,,Ponad wszystko”.
,,Ponieważ istnieje” (Because it is there) – te słowa jednego z najwybitniejszych alpinistów okresu międzywojennego, George’a Mallory’ego, głównego bohatera książki, będące odpowiedzią na pytanie o sens zdobywania Everestu, przeszły do historii. George Mallory z zawodu był nauczycielem historii. Ożenił się z Ruth Turner, z którą miał dwie córki i syna. Był jedynym uczestnikiem wszystkich trzech brytyjskich wypraw na Mount Everest w latach 1921-1924. Ostatnia z nich skończyła się dla niego tragicznie. Właśnie wtedy, 8 czerwca 1924 roku, George oraz Andrew Irvine podjęli próbę zdobycia szczytu Everestu z Przełęczy Północnej. Do obozu już nie wrócili. Do dziś nie udało się ustalić, czy obaj himalaiści dotarli na szczyt. Zamarznięte ciało Mallory’ego odnaleziono dopiero w 1999 roku na wysokości 8000 m na północnym zboczu Mount Everestu. Znaleziono przy nim listy od żony, brakowało natomiast zdjęcia Ruth, które obiecał on zostawić na szczycie. Niestety, nie odnaleziono jego aparatu fotograficznego z filmem, który mógłby potwierdzić zdobycie szczytu.
Pytanie o to, kto naprawdę był pierwszym zdobywcą Everestu (czy był to w 1924 roku George Mallory, czy też w 1953 roku Edmund Hillary), stanowi dziś największą zagadkę himalaizmu. Zarówno ta nierozwiązana tajemnica, jak i postać oraz losy George’a Mallory’ego fascynują wielu (także i mnie), próbujących dociec, jak to naprawdę było.
„Ponad wszystko” jest pierwszą powieścią Tanis Rideout i trzeba przyznać, że bardzo udaną. Opisuje ona ogromne ryzyko himalajskiej wyprawy w ekstremalnie trudnych warunkach i zmagania z ludzkimi słabościami. To wszystko kontrastuje tu z portretem trudnego małżeństwa, pełnego wielkiej miłości, ale naznaczonego rozłąką. Czerpiąc z bogatego materiału faktograficznego Tanis Rideout stworzyła wspaniałą, ponadczasową opowieść o obsesyjnym pragnieniu i rozdarciu wewnętrznym oraz o tym, jak wiele człowiek potrafi poświęcić w imię honoru, sławy i miłości.
,,Ponad wszystko” Tanis Rideout, wydawnictwo Bukowy Las 2013, cena: 40 zł. 

Konferencje

Dziś chciałbym zachęcić do zapoznania się z dwoma audiobookami z zapisem konferencji ojca Adama Szustaka, które na pewno pobudzą do refleksji w czasie wielkopostnych przemyśleń. Nagrania już samym tytułem intrygują: ,,Jonasz. Czym jest siła mężczyzny?” i ,,Judyta. Czym jest siła kobiety?”
Ojciec Adam w bardzo charakterystyczny dla siebie sposób przeprowadza egzegezę Księgi Jonasza oraz Judyty wzbudzając w człowieku bunt i sprzeciw. Projekt Jonasz to konferencje przeznaczone dla mężczyzn mówiące o proroku uciekającym przed nakazami Boga i chowającym się pod pokładem, leniwym, który okazuje się wskazówką do odkrycia, jaki jest pierwotny, Boży projekt mężczyzny. Ojciec Adam zaprasza do heroicznej walki o prawdziwą, odartą ze stereotypów męskość.
Projekt Judyta to natomiast konferencja dla płci pięknej przedstawiająca jedną z najbardziej niezwykłych kobiet Biblii. Boży projekt kobiety zakłada, że to osoba piękna, wolna, niezależna, kompletna z tym, w co została wyposażona przez Boga. Tymczasem dzisiejsze kobiety w poczuciu stłamszenia przez mężczyzn wynalazły feminizm i inne „waleczne postawy”, które sprawiają, że zamiast spełnioną kobietą stają się żeńską wersją mężczyzny. Jeśli zatem chcesz zobaczyć, dlaczego Boży pomysł na kobietę nie zrealizował się i jeśli chcesz dowiedzieć się, jak to naprawić, posłuchaj o kobiecej sile na przykładzie Judyty.
,,Projekt: Judyta. Czym jest siła kobiety” (książka i 2 CD), ,,Projekt: Jonasz. Czym jest siła mężczyzny?” (książka i 2 CD) o. Adam Szustak, cena pakietu: 58 zł, pojedynczo: 32 zł.


STRONA REDAGOWANA PRZEZ ANIKĘ ANNĘ DJONIZIAK oraz KL. KRZYSZTOFA LEWIŃSKIEGO

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej