Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-04-09 09:43:32

Uroczystości w Polskim Nazarecie

ikona

W procesji z darami wierni przynieśli Ikonę św. Józefa, która w przyszłości będzie wisieć w kaplicy Domu Matki Teresy oraz płyty z Akatystem ku czci św. Józefa

W Kanadzie, w miejscowości Montreal znajduje się największe na świecie sanktuarium św. Józefa, ale za to Kalisz jest najstarszym i największym w Polsce ośrodkiem kultu Opiekuna Zbawiciela i Małżonka Maryi.
Uroczystości ku czci św. Józefa to nie jest tylko jednodniowe wydarzenie przypadające 19 marca. Na ten dzień parafia, jak i wierni z całego miasta przygotowują się dużo wcześniej. W czasie nowenny przybywają cyklicznie grupy pielgrzymów. Dla niektórych to już tradycja, że w tych dniach oddają się w opiekę św. Józefowi. Od kilku lat na trzy dni z całej Polski przybywają członkowie Kół różańcowych, by trwając na modlitwie modlić się za duchownych. - Św. Józefie, popatrz ilu czcicieli i pielgrzymów przybyło do Twojego domu do Polskiego Nazaretu na to święte miejsce naszej diecezji, by ci wyznać, że cię kochamy i dziękujemy za twoją dobroć, miłość, opiekę nad Kościołem powszechnym, nad naszą diecezją, miastem, seminarium duchownym oraz każdym z nas – mówił kustosz sanktuarium ks. prałat Jacek Plota witając przybyłych na uroczyści odpustowe.
Święta Rodzina z Nazaretu stanowi centrum i początek Kościoła, mówił ks. bp. Edward Janiak rozpoczynając Eucharystię, która była uwieńczeniem uroczystości ku czci św. Józefa. Zachęcił do modlitwy w intencji papieża Franciszka, wielkiego czciciela św. Józefa, wszystkich pasterzy Kościoła z prośbą o wierność i roztropność w powierzonej im codziennej trosce o lud chrześcijański. Biskup dziękował też za dar kanonizacji Jana Pawła II. Ksiądz Biskup podzielił się także swoim osobistym doświadczeniem łaski świętego Orędownika. -
Każdy z nas ma wiele powodów do dziękczynienia Panu Bogu za wysłuchane prośby zanoszone za pośrednictwem św. Józefa. Ja szczególnie dziękuję za to, że mogę być dzisiaj z wami, a ten patron, o którym mówimy Uzdrowienie Chorych powoli pozwala mi doświadczyć tej łaski – mówił bp Janiak.

Zapachy Świętego
- Wielcy święci swoją obecnością wydają jakiś zapach, woń, wiemy, że obecność św. Teresy od Dzieciątka Jezus, czyli św. Teresy z Lisieux daje woń róży, a wielki kapłan, spowiednik o. Pio swoją obecność zaznacza zapachem fiołków – zauważył ks. Paweł Barylak, salezjanin, józefolog z Warszawy, który w tym dniu wygłosił homilię. W swych słowach w sposób bardzo obrazowy poprzez różne zapachy ukazał, jaką to ,,woń” zostawia w nas i dla nas obecność św. Józefa. Jako pierwszy podał zapach ludzkiego potu, który płynie po czole i po ciele, ale nie tylko od ciężkiej pracy, ale też od usilnego poszukiwania woli Bożej. Niesie woń poznania Chrystusa przez woń potu, kiedy ciężko nam znaleźć wolę Bożą. Nagła choroba, czyjaś śmierć w wypadku, ciągnące się lata bezpłodności w małżeństwie, dziecko wypierające się wiary. Zbyt często zwalniamy się z walki poznania woli Bożej. Łatwo chcielibyśmy wiedzieć. Kolejna woń, jaką wydaje obecność św. Józefa to woń siana i słomy. - Betlejem, ubóstwo żłóbka, stajni, które mówi o adoracji. Św. Józef ukazany przy żłóbku Jezusa jest adorujący. Człowiek klęczący jest najpiękniejszy, klęczący kapłan, siostra zakonna, klęczący ojciec czy matka. Nie ma uwielbienia i przyjęcia woli Bożej bez uniżenia i pokory – podkreślił ks. Barylak.

Woń kurzu i piachu to kolejny zapach obecności św. Józefa. Woń kurzu i piachu towarzyszący ucieczce z Betlejem do Egiptu, a potem poszukiwaniu 12-letniego Jezusa. To poszukiwanie i zalęknienie jest nam potrzebne, byśmy nie zgubili największego naszego skarbu. Kaznodzieja wskazał nam, że gubimy Jezusa przez wieloletni brak spowiedzi, rozdarcie w małżeństwie, zdradę i cudzołóstwo, a także przez horoskopy i wróżki. - To wielki trud po 20 czy 30 latach uklęknąć przy konfesjonale, to wielki trud zaufać i wrócić do żony czy męża, ale Jezus nie mówił, że będzie łatwo – podkreślał Rekolekcjonista.

Na koniec zauważył, że św. Józef wydaje także, a może przede wszystkim ważną w naszych czasach woń czystej białej lilii, tej samej, którą trzyma w lewej dłoni na cudownym obrazie. - Lilia pochodzi od hebrajskiego słowa Zuzanna, Saszanna, bohaterka XIII rozdziału Księgi Daniela, bogobojna i piękna, której czystości gwałt chcieli zadać dwaj starcy, sędziowie. W tym obrazie widzimy, że czystość serc jest zagrożona przez stare i starzejące się człowieczeństwo, w sensie stare odchodzące od korzeni Ewangelii. Na nas pragnących czystości czyha pogański duch tego świata wszechobecny w reklamach, czasopismach, radiu i telewizji. Przed tym starcem trzeba nam się bronić. Naszej czystej duszy zagraża stary człowiek w nas, który nie czerpie z Eucharystii, modlitwy. Lilia, kiedy jest w jakimś miejscu, swym zapachem wypełnia całą przestrzeń, aż świdruje w nosie i właśnie takich ludzi nam trzeba. Musimy błagać na klęczkach o czystość, bo ona wszystkim nam jest potrzebna – mówił Kaznodzieja.

***

Po Komunii Świętej ks. bp Edward Janiak klęcząc wraz z kapłanami przed cudownym wizerunkiem św. Józefa Kaliskiego zawierzył mu całą wspólnotę diecezji kaliskiej. Poświęcił też ikonę św. Józefa, która w przyszłości będzie wisieć w kaplicy Domu Matki Teresy dla Przewlekle Chorych w Kaliszu budowanego przez Fundację „Mocni Miłością”.
A tuż przed zakończeniem Mszy św. podzielił się wspaniałą nowiną, że papież Franciszek przychylił się do jego prośby i przekazał św. Józefowi Kaliskiemu jako osobiste wotum pierścień papieski. Dar trafi do Kalisza na Dzień Świętości Życia Kapłańskiego, który obchodzony będzie 5 maja. Notabene rok temu na ubiegłorocznym Sympozjum Józefologicznym w Kaliszu ks. Dariusz Kwiatkowski wygłosił referat na temat uroczystości związanych z ofiarowaniem dla sanktuarium pierścienia papieskiego przez Jana XXIII.

Tekst i foto Arleta Wencwel


Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej