Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-03-11 12:37:51

Większe i mniejsze wynalazki zakonników (5)
Mikołaj

Pewnie powiecie, że o wynalazku zwanym „Mikołajkami”, czyli innymi słowy o zwyczaju obdarowywania się prezentami mikołajkowymi, powinniśmy byli powiedzieć przed Bożym Narodzeniem, a nie dwa miesiące po nim. Tymczasem mówimy o nim dopiero teraz celowo! Bowiem dopiero od ponad 100 lat św. Mikołaj kojarzy się nam wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia. A przez kilkanaście wieków wcześniej nie kojarzył się z nimi nikomu ani trochę.
Św. Mikołaj urodził się, żył i zmarł na terenie dzisiejszej Turcji. Tam też około 1700 lat temu został pochowany. Kilka wieków później jego szczątki zostały przewiezione do dzisiejszych Włoch, do miasta Bari i tam zostały umieszczone w pięknym grobowcu, w murach bazyliki św. Mikołaja. I tam są do dziś. Tradycja mówi, że św. Mikołaj od dziecka lubił obdarowywać potrzebujących ludzi prezentami-niespodziankami. Ponieważ Mikołaj pochodził z bardzo zamożnej rodziny, obdarowywał innych, głównie biednych, przede wszystkim pieniędzmi, a ściślej rzecz ujmując mniejszymi i większymi sakiewkami z pieniędzmi. Co ważne – Mikołaj podrzucał te prezenty tak, by nikt nie domyślił się, że to on. Jak wiemy, święto św. Mikołaja obchodzimy 6 grudnia. Kilkaset lat temu zakonnice z Bari – z okazji jego dnia – postanowiły zabawić się w św. Mikołaja i zrobić prezenty-niespodzianki ubogim mieszkańcom miasta. Niestety zakonnice nie miały pieniędzy, więc do podłużnych niczym długie skarpety worków wkładały pomarańcze, orzechy i inne drobne łakocie, a potem o świcie podrzucały albo na progi domów, albo wrzucały do domków przez okna. Pomysł ten tak spodobał się w mieście, że w następnym roku do akcji włączyli się ludzie świeccy. Z czasem obdarowywano się także w rodzinach, wśród przyjaciół itd. I tak narodził się zwyczaj Mikołajek. A skarpety na prezenty wzięły swój początek właśnie od podłużnych, skarpetowatych torb szytych przez zakonnice z Bari, specjalnie na mikołajkowe paczuszki.

Aleksandra Polewska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej