Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-02-27 13:05:04

"Not today"

Filmem ,,Not today” (nie dziś) od jego wiosennej premiery w ubiegłym roku nie zainteresował się żaden polski dystrybutor. Może kiedyś to się zmieni, a na razie można go znaleźć niestety wyłącznie on-line. Caden jest bogatym nastolatkiem, synem bardzo bogatych, wierzących rodziców, który stwierdza, że zasady wiary ograniczają jego życie i coraz bardziej oddala się od Boga. Bawiąc się z kolegami wybierają na ,,chybił-trafił” miejsce, do którego chcą podróżować – żadne z nich nie jest problemem. Okazuje się, że tym razem będą to Indie. Kilku przyjaciół lokuje się więc w najdroższym hotelu i szuka ekskluzywnych klubów, w których zamierzają się bawić. Tymczasem Caden spotyka małą dziewczynkę Annikę i jej ojca, którzy są bezdomni i proszą go o pomoc. Nie mogąc utrzymać córki, śpiąc na ulicy w końcu mężczyzna decyduje się sprzedać ją, jak sądzi bogatym ludziom, którzy zapewnią jej godziwe wyżywienie i wykształcenie. Okazuje się jednak, że mała trafia w ręce handlarzy dziećmi, które wykorzystywane są potem do niewolniczej pracy i prostytucji, co w Indiach jest dość powszechnym procederem. Caden, którego po długim czasie wreszcie ruszyło sumienie postanawia pomóc tubylcowi i upiera się, że odnajdzie jego córkę. Podejmując próby poszukiwań dziecka odkrywa ogrom ubóstwa i przestępczych procederów, którym nikt nie próbuje się przeciwstawiać. Film jest nie tylko historią przemiany chłopaka, który odkrywa w swojej przygodzie Boży plan, ale też wielkim apelem o pomoc dla Indii i innych krajów, w których kwitnie handel dziećmi.

 

"Godzina Maryi"godzina Maryi

Bertrand Lemaire, kiedyś wzięty architekt, dziś księgarz i członek Ruchu Montfortańskiego połączył w książce ,,Godzina Maryi” epokę św. Ludwika Marii Gringniona de Monforta z czasami pontyfikatu Jana Pawła II i pokazuje nam, używając świadectw, dzienników i listów zarówno w przypadku jednego, jak i drugiego wielkiego człowieka, podobieństwa. Bo Jana Pawła II i św. Ludwika Marię łączyło nie tylko nabożeństwo do Maryi, choć to właśnie jest głównym przedmiotem zainteresowania w tej książce. To, jak bardzo bliska była naszemu Ojcu Świętemu Maryja potwierdza m.in. w swoich opowieściach papieski fotograf. Ponadto autor książki zaprasza nas do zagłębienia się w modlitwę ułożoną przez św. Ludwika Marię, którą zaaranżował w formie wywiadu, by refleksja wokół niej była bardziej zachęcająca. Autor ,,Godziny Maryi” przypomina zatem najważniejsze wydarzenia z życia ich obu, zwłaszcza te, które sprawiły, iż krakowski biskup na zawołanie papieskie wybrał słowa „Totus tuus” i umieścił na swoim papieskim herbie literę „M” pod krzyżem, w myśl słów św. Ludwika: „O, jakże szczęśliwy jest człowiek, który wszystko oddał Maryi i Jej zawierzył wszystko i we wszystkim”. Przekonujemy się przy tej okazji, że duchowe przesłanie Monforta również dzisiaj pozostaje bardzo aktualne.
Bertrand Lemaire ,,Godzina Maryi”, wydawnictwo Promic 2013, cena: 23 zł.

 

"Antyporadnik"

Jeśli ktoś nie wie, czym jest ironia, pod żadnym pozorem nie antyporadnikpowinien brać tej książki do rąk, bo nie daj Boże, potraktuje rady w niej zawarte dosłownie. Bardzo nie lubię poradników, jednak ,,Antyporadnik” Miki Dunin jest czymś zupełnie ujmującym. Przekazuje bardzo cenne mądrości w formie humorystycznej do tego stopnia, że można po prostu czytać i śmiać się, ale przychodzi taki moment, że zastanawiamy się, czy właściwie nie powinniśmy płakać, tak trafne są diagnozy autorki. Możemy się przekonać, czy nie jesteśmy czasem na najlepszej drodze, żeby stracić męża, żonę, przyjaciół, dzieci, kontakt z Bogiem, czy z samym sobą, bo jest to książka o sztuce tracenia, którą wielu opanowało do perfekcji, często zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Ważne jest jednak, by cały czas pamiętać o formie, w jakiej książka została napisana, bo niektórzy mężowie na przykład mogą się ucieszyć, że rady ,,nigdy nie kupuj jej kwiatów”, ,,nie słuchaj tego, co mówi”, ,,nie traktuj poważnie jej problemów” powinni zastosować w praktyce, by zapewnić sobie szczęśliwe małżeństwo. W wielu miejscach książka wkłada ,,kij w mrowisko”, trafia w sedno, więc może niektórych czytelników zdenerwować, a nawet wywołać sprzeciw. Uważam, że warto zaryzykować.
Mika Dunin ,,Antyporadnik”, wydawnictwo WAM 2013, cena: 18 zł.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej