Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-02-04 10:13:03

Pan jest moją mocą

judaizm

W Kościele katolickim w Polsce po raz XVII obchodzony był Dzień Judaizmu. Hasłem tegorocznych obchodów były słowa:  „Pan jest moją mocą, (...) Jemu zawdzięczam moje ocalenie” (Wj 15, 2). Centralne obchody miały miejsce 16 stycznia w Sandomierzu, w Muzeum Okręgowym – Zamku.
Obecny był na nich Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, który zauważył, że: „Nigdy nie było tak dobrze między nami, jak dziś”. Natomiast ambasador Izraela Zvi Rav Ner przypomniał, że 6, 4 tys. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem życia ratowali w czasie wojny Żydów, to Polacy. Równocześnie dzień ten obchodzony był w całej w Polsce w kościołach diecezjalnych. W Kaliszu główne uroczystości zgromadziły wiernych w kaliskiej katedrze. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył wikariusz generalny ks. prałat Andrzej Latoń.
Wyjątkowo tegoroczny Dzień Judaizmu zorganizowano 16 stycznia, a nie tak jak w latach ubiegłych 17., ze względu na obchody szabatu przez wyznawców judaizmu. Inicjatywa obchodów tego dnia jest jedną z inicjatyw Episkopatu Polski. Został on ustanowiony w 1997 roku. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzony był w 1998 roku. Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r., prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich. Dzień Judaizmu jest szczególnym czasem wspólnotowej refleksji i modlitwy. Ma skłonić katolików do refleksji nad korzeniami chrześcijaństwa. „Winien pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że religia żydowska nie jest wobec naszej religii „rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym’’ - czytamy w oświadczeniu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Miłość Boża
- Wiele osób nie wie, że Polska była jedynym krajem, gdzie podczas okupacji niemieckiej za udzielanie jakiejkolwiek pomocy Żydom, nawet za podanie chleba przez małą szczelinę w murze getta była automatycznie wymierzana kara śmierci – mówił ks. Jacek Stefański, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, który tego dnia wygłosił homilię w kaliskiej katedrze. Wskazał przy tym na szczególne miejsce, jakim jest Yad Vashem w Izraelu, które nie upamiętnia jedynie zagłady żydowskiej, ale jest też miejscem upamiętnienia osób,  które ratowały Żydów podczas II wojny światowej. – Obłąkana ideologia uczyniła z narodu żydowskiego przedmiot ostatecznego rozwiązania, pozbawiając Żydów wszelkich praw i brutalnie ich traktując, czego nie sposób nawet opisać. Miliony Żydów nękanych najpierw różnego rodzaju szykanami i dyskryminacją zostało zamordowanych w obozach zagłady. (...) „Żydzi w Polsce bardziej niż inni przeżywali tę Kalwarię” – powiedział ks. Stefański przytaczając wypowiedź Jana Pawła II odnośnie zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. W swej homilii przytaczając wiele sytuacji z życia narodu wybranego, ukazał jak prawdziwe są słowa Mojżesza z Księgi Wyjścia: „Pan jest moją mocą, Jemu zawdzięczam moje ocalenie”.
Ks. Stefański odpowiedział także na pytanie zadawane przez Żydów: ,,Gdzie jest Bóg, który objawił nam swoje imię, gdzie jest Pan Bóg, kiedy jego naród, naród przymierza przeżywa tak straszne udręki. -  Niektórzy odpowiadali na to pytanie jednoznacznym zanegowaniem Boga. Bo jeżeli Bóg wszechmogący nie uratował swojego narodu, jeżeli Bóg wszechmogący pozwolił na tak straszny los, to znaczy, że nie ma wszechmogącego Boga – mówił Kaznodzieja. -  Odpowiedź na to pytanie odsłoniła się w osobach, które oddawały życie za ratowanie Żydów. Pan Bóg był obecny dla Żydów w osobach wielu Polaków, którzy ukrywali w swoich domach żydowskie dzieci. Bóg był obecny w wielu osobach duchownych, które przechowywały Żydów na plebaniach, klasztorach, w domach opieki – zaznaczył ks. Stefański.

Tutaj mieszka Bóg
Wielu z nas zastanawiało się pewnie, dlaczego to właśnie w Polsce działy się tak straszne rzeczy, dlaczego w naszym kraju prześladowano Żydów. I tutaj legenda, którą przytoczył ks. Stefański daje pewien obraz, a może i odpowiedź. Otóż nazwa „Polska” w języku hebrajskim brzmi „Polanja” (zapis fonetyczny). To jest określenie, które składa się z trzech hebrajskich słów: „Po” – tutaj, „lan” – przebywa, „ja” – Bóg. A więc razem słowo „Polanja” oznacza ,,tu przebywa Bóg” – podkreślił ks. Stefański przytaczając legendę, według której, kiedy to Żydzi długo wędrowali i szukali miejsca, gdzie mogliby się czuć dobrze i bezpiecznie, przechodząc przez Polskę nagle usłyszeli głos: „Polanja” – ,,tu przebywa Bóg”. Odebrali to jako znak, że na ziemi polskiej będzie im najlepiej, bo tu spotkają się z gościnnością i dobrocią.
I  tak wielu Żydów osiedliło się w Polsce. A Niemcy wiedząc, że była w naszym kraju tak wielka liczba Żydów, wybrali właśnie Polskę jako centralny punkt, gdzie machina zagłady żydowskiej miała nabrać największego rozmachu. Dalej Kaznodzieja wskazał na krzyż. Krzyż, który ukazał się w życiu narodu żydowskiego i polskiego jest związkiem między Starym a Nowym Testamentem, jest jeden krzyż, który sprawił, że w Kościele spełniło się dla Żydów i chrześcijan potwierdzenie słów: „Pan jest moją mocą, Jemu zawdzięczam moje ocalenie”. -  Wobec tego dochodzimy do odpowiedzi, którą Bóg daje tylko w swoim Synu, Jezusie Chrystusie. Tak jak tylko w swoim Synu Bóg objawił w pełni swoje imię, tak w swoim Synu pokazał nam, co to znaczy, że Bóg cierpi. I to nie na górze Horeb, to nie jest na górze Synaj, ale to jest na górze krzyża. Objawienie cierpiącego Boga ma miejsce na górze krzyża – zaznaczył ks. Jacek Stefański podkreślając, że niestety to jest coś, czego Żydzi nie przyjmują, bo nie uznają Pana Jezusa jako Boga. Ale Pan Bóg ich nie opuścił.
Na zakończenie liturgii ks. prałat Andrzej Latoń podziękował wszystkim za udział w liturgii sprawowanej w intencji wyznawców judaizmu i chrześcijan. Na Mszy św. obecni byli klerycy kaliskiego seminarium wraz z wykładowcami, a także wspólnota neokatechumenalna.

Tekst i foto Arleta Wencwel

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej