Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-01-30 11:49:35

modlitwa nieznajomej,,Modlitwa nieznajomej“ to książka pełna niezwykłych wydarzeń, chwilami tak bardzo niecodziennych, że aż trudno uwierzyć – wtedy przypomina ona typowo amerykański film, w którym wszystko musi się udać. Najbardziej niecodzienny i w naszej rzeczywistości nieprawdopodobny jest zwłaszcza klimat modlitwy panujący wśród mieszkańców małego miasteczka na Florydzie, i to zarówno wśród sąsiadów, pracowników firmy elektronicznej, czy lekarzy i pielęgniarek z miejscowego szpitala – wszyscy oni nie tylko obiecują modlitwę tym, którzy jej potrzebują, ale także regularnie zaglądają na modlitewne spotkania – wygląda to jak mityczny, wymarzony świat. Jednak podobna historia mogłaby się zdarzyć naprawdę, a przy okazji jest przypomnieniem, że żadne warunki mieszkaniowe i finansowe nie są w stanie zastąpić miłości i rodzinnego szczęścia.
Długo oczekiwane dziecko Amandy i Chrisa niecały rok temu urodziło się martwe, a to sprawiło, że nie tylko życie duchowe i psychiczne, ale też zawodowe kobiety legło w gruzach, bo Amanda była od lat pielęgniarką na neonatologii zajmującą się najcięższymi przypadkami dzieci. Firmie jej męża grozi bankructwo, a chłód i niepokój wkradają się do ich małżeństwa. Problemy mają też sąsiedzi Chrisa i Amandy. Pielgrzymka do Izraela, na którą zaprasza Amandę sąsiadka ma być odpoczynkiem, szansą na zdystansowanie się, a może nawet uzdrowienie. Podczas, gdy kobiety odbywają swoją podróż, zupełnie inną odbywają wspólnie ich mężowie, by pomóc w odbudowaniu więzi rodzinnych Franka.
Zarówno w amerykańskiej, jak i izraelskiej podróży dojdzie do nieprzewidzianych wypadków. Jest to książka o relacjach, marzeniach, strachu, niesamowitej wartości wstawienniczej modlitwy i o tym, że bez Boga nie zajdziemy daleko.
,,Modlitwa nieznajomej“ Davis Bunn, Wydawnictwo św. Wojciecha 2013, cena: 30 zł.

krag biblijnyNajnowsze wydanie ,,Kręgu biblijnego” Romana Brandstaettera jest poszerzone o kilka dodatkowych tekstów, a wstępem opatrzyła je profesor Anna Świderkówna, która uchyla tajemnicy dwóch kręgów biblijnych pisarza, a ja dodałabym, że są nawet trzy. Jeden to ten hebrajski, żydowski, jerozolimski i rodzinny, drugi to ten franciszkański, który jest konsekwencją pobytów autora książki we Włoszech i miłości do Asyżu (z nim związane jest także przejście Romana na katolicyzm). Trzeci krąg biblijny nazwałabym polskim, bo to w nim znalazło się bogactwo życia pisarza w naszym kraju, m.in. w Zakopanem, gdzie zmarł Julian Tuwim, któremu znawca Biblii poświęcił jedno z opowiadań-esejów. Całość jest jednak przesycona wspomnieniami autora z domu rodzinnego, szczególnie dziadka, od którego uczył się miłości do Biblii. Autor opowiada, jak biblijne postacie żyły w jego świadomości, a do nich upodabniali się wujkowie, ciocie, dziadkowie, babcie, rodzice. Dzięki Biblii oni ciągle żyli kształtując teraźniejszość i przyszłość Romana. Autor książki przekonuje, że każdy musi znaleźć swoją drogę do Biblii, jedni poprzez jej zrozumienie mogą uwierzyć, inni dzięki wierze zrozumieją, jednak najważniejsze jest to, by ją czytać, by się z nią zaprzyjaźnić i by ją zapamiętać, nawet jeśli nie wszystko się rozumie. Bo jak mawiał dziadek Brandstaettera: ,,Kto uczy się Pisma Świętego i je zapomina jest jak rodząca kobieta, której niemowlę umiera zaraz po przyjściu na świat”.
Ta książka jest lekturą na najwyższym poziomie, jednocześnie napisaną językiem  przystępnym i odpowiednią dozą poczucia humoru. Fascynujący świat Ziemi Świętej, Włoch, Polski i niezgłębiony świat Słowa łączą się tu z polszczyzną, jakiej we współczesnych publikacjach się już nie spotyka – czystą, pełną konkretów, ale i poezji. Zastrzegam też, że nie jest to książka ani teologiczna (choć dużo w niej teologii), ani filozoficzna (choć filozofowania w niej nie brakuje), ale twórczość dobrego pisarza, kochającego męża, która mówi o tym, co każdemu z nas jest bardzo bliskie, a każdy fragment tej książki jest małym promieniem światła i może pomóc zrozumieć to, co niewyrażalne.
,,Krąg biblijny” Roman Brandstaetter, Wydawnictwo AA 2012, cena: 30 zł.

Film "Tajemnica Zielonego Królestwa" to jedna z lepszych propozycji dla dzieci, którą znajdziemy w każdej księgarni. Nie ma w niej żadnych potworów, świata tajemniczych zaklęć, a jedyna magia to ta, którą tak wspaniale Bóg zostawił nam w przyrodzie. Na co dzień często jej nie zauważamy, nie fascynuje nas świat ,,magicznych“ zmian w lasach i na łąkach oraz ich liczni, ale bardzo mali mieszkańcy; a na dodatek często ją niszczymy. Historia poszukiwania zastępcy dla maleńkiej królowej lasu pokazuje, że największą rolę w każdej historii mogą odegrać postacie wyjątkowo słabe, niezbyt uzdolnione, a czasami skreślone przez otoczenie. Obok dziejów mieszkańców Zielonego Królestwa walczących z siłami niszczycielskiej zgnilizny o panowanie nad lasem znajdziemy tu opowieść o relacjach ojca z córką, życiowej pasji i konieczności zwracania uwagi na to, co małe, a przecież cenne. Do tego duża dawka dobrego humoru, dobrej muzyki i wspaniała animacja.
"Tajemnica Zielonego Królestwa" reż. Chris Wedge, 2013, cena dvd: 28-38 zł.

Książka z płytą CD „Duchy poetów” to opowieść o dziewięciu poetach - tych bardziej znanych jak: Broniewski, Przyboś, Grochowiak, Nowak czy ks. Twardowski, jak i trochę zapomnianych - Ośniałowski, Czychowski, Zonszajn, Czachorowski. Książka Ernesta Brylla nie jest ani biografią, ani analizą ich wierszy, ale opowieścią o spotkaniach z poetami, natomiast Marcin Styczeń wykonuje dziewięć utworów interpretując muzycznie utwory wyżej wymienionych panów. Współczesne aranżacje na pewno przybliżą młodym odbiorcom odsuniętych nieco na boczny tor autorów wierszy.
,,Duchy poetów”, książka i cd, Marcin Styczeń i Ernest Bryll 2014, cena: 40 zł.


Miłośników jazzu ucieszy na pewno płyta z poezją Gałczyńskiego, Karpińskiego i Przerwy-Tetmajera pod wspólnym tytułem ,,Jesteś światłem”. Do kompozycji Krzysztofa Herdzina, znakomitego pianisty zaśpiewali tutaj Dorota Miśkiewicz, Grzegorz Turnau i Anna Maria Jopek. Całość jest połączeniem dobrej muzyki z dobrym słowem z przewagą fortepianu i saksofonu.
,,Jesteś światłem” Krzysztof Herdzin, Universal Music 2013, cena: 40 zł.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej