Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-01-29 12:31:32

Nauka społeczna kościoła

Poświąteczne dylematy

W naszych mediach toczy się dyskusja o tym, co robić z pijanymi kierowcami. Jest ona niezwykle interesująca i angażuje wszystkich. Mówi się o tym na ulicy i w czasie różnych spotkań. Problem nie jest wcale nowy. Można powiedzieć, że w Polsce istnieje chyba od czasu, gdy istnieją samochody, a nawet jeszcze wcześniej. Kiedyś, gdy poruszano się konno też istniał, o tyle, że był jeszcze koń i on myślał za powożącego. Obecna dyskusja zrodziła się, ponieważ doszło do kilku tragedii. Znowu wraca stare przysłowie: „Mądry Polak po szkodzie”. Choć też możemy mieć wątpliwości, czy ta mądrość będzie. Jakby nie było, kilka osób straciło życie przez brak odpowiedzialności i głupotę innych. Teraz pojawiła się niezmierzona ilość pomysłów i propozycji, głównie dotycząca zaostrzenia kar dla pijanych kierowców. Jak zwykle pojawia się pytanie: czy nad takim problemem nie należało pomyśleć wcześniej i szukać dobrych rozwiązań, by takie tragedie nie miały miejsca? Tylko czy niektórzy parlamentarzyści mogą krytykować picie alkoholu, jeśli na tym zbili swój majątek?
Dyskusja nad tym, jak karać pijanych kierowców wychodzi z założenia, że już tacy będą. Kara niewątpliwie powinna odstraszać i zapobiegać przestępstwom. Mało jednak jest dyskusji o tym, jak wychowywać do trzeźwości, jak zmieniać mentalność społeczeństwa.  Myślę, że w tym miejscu należy podkreślić rolę Kościoła. Chyba się nie mylę, ale właśnie Kościół w Polsce zauważył problem pijaństwa i zaczął działać w tym kierunku, aby propagować trzeźwość. Tutaj znowu trzeba zauważyć, jak ważne znaczenie ma Kościół dla rozwoju społeczeństwa. Szkoda, że nie chcą widzieć tego wszyscy ci, którzy mówią, że Kościół nie powinien wtrącać się w sprawy społeczne. Żadne ustawy antyalkoholowe nie zrobiły tyle dobra, co różne akcje i krucjaty trzeźwości, czy inne ruchy propagujące trzeźwość, zazwyczaj działające przy parafiach. To ciągłe nawoływanie, aby nie podawać alkoholu przy uroczystościach związanych z udzielaniem sakramentu chrztu i Komunii Świętej, choć różnie komentowane, na pewno ma swój skutek.
Jeden z proboszczów opowiadał swoją przygodę kolędową, jak to trafił do meliny, w której odbywała się obfito zakrapiana libacja. Dość liczna grupa biesiadników z wielką radością przyjęła księdza, ale nie chcieli go wypuścić, jeśli się z nimi nie napije. Proboszcz znalazł się w bardzo trudnej sytuacji i nie wiedział, jak się z niej wydostać. Wtedy, jak mówił, Duch Święty go oświecił i powiedział, że napije się z nimi, jeśli odpowiedzą mu na jedno pytanie: „z czym najlepsza jest wódka?”. Padła od razu cała gama różnorodnych zakąsek, ale żadna odpowiedź nie była właściwa. W końcu proboszcz stwierdził, że „wódka najlepsza jest z rozumem”. Picie alkoholu z rozumem to właściwa droga do rozwiązania wielu problemów.
Przysłuchując się różnym pomysłom i propozycjom ustawodawczym można powiedzieć, że do rządzenia także potrzebny jest rozum. Tu mogę przytoczyć wypowiedź pana Cimoszewicza (choć nie jest on raczej z kręgów kościelnych), który stwierdza, że pomysł obowiązku posiadania alkomatu przez każdego kierowcę jest głupi. Niestety czasami tragedie sprzyjają temu, aby robić dobre interesy. Społeczeństwo wobec ludzkich tragedii staje się bardzo wrażliwe i niestety może to być wykorzystane do usprawiedliwienia nie zawsze trafnych decyzji. Jakakolwiek ustawa nie zmieni od razu mentalności, także tych, którzy widzą pijanych kierowców i nie reagują. Brak reakcji w takich sytuacjach jest wyrazem braku odpowiedzialności. Pamiętajmy, że alkohol jest najlepszy z rozumem. Módlmy się też o rozum dla tych, którzy podejmują ważne ustawowe decyzje.

ks. Paweł Guździoł

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej