Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-01-16 11:41:21

"Quo vadis"

quo vadisMartin Abram swoją powieścią zabiera nas w XXII wiek naszej cywilizacji, do Nowego Jorku - stolicy Stanów Zjednoczonych Świata, które obejmują cały glob. Pojęcie obywatela zastąpione zostało sformułowaniem ,,konsument”, a najważniejszym i jedynym celem tego supermocarstwa jest niczym nieograniczona konsumpcja. Bohaterem tej książki jest Szymon – wojskowy, który zakochuje się w Angel - chrześcijance oraz jego przyjaciel Petroniusz – kreator mody i stylu na prezydenckim dworze. W tym miejscu skojarzenia z ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza będą jak najbardziej trafne, bowiem książka nosi tytuł ,,Quo vadis – trzecie tysiąclecie” i rzeczywiście jej fabuła jest osnuta na pierwowzorze i choć okoliczności oraz historyczno-społeczny krajobraz są zupełnie inne – przyczyna prześladowań chrześcijan pozostaje wciąż ta sama – uważani są za groźną, fundamentalistyczną sektę głoszącą bezsensowne ograniczenia w świecie opanowanym przez rozpustę seksualną i konsumpcyjną. Kościół, który zszedł do podziemia, jako nielegalna organizacja propagował m.in. wyrzekanie się dóbr materialnych na rzecz biednych i dla osobistej wolności, nie pochwalał także sztandarowego programu rządowego ,,wolni od dwunastki”, który zakładał, że dwunastolatki będą się usamodzielniać i odcinać od rodziców, by określić swoją tożsamość seksualną i mieć nieograniczoną swobodę w innych dziedzinach. Dzięki temu pomysłowi gospodarka bardzo się rozwinęła, zwiększyła się konsumpcja, ruszył sektor nieruchomości i wiele innych przygotowując specjalne produkty i gadżety dla ,,wolnych od dwunastki”. Teraz rząd szykuje kolejny krok, który ma ożywić gospodarkę – ma to być kryzys, za którego odpowiedzialność spadnie na chrześcijan i który pozwoli odbić się od dna. Brzmi znajomo? W tym wszystkim rozgrywa się nawrócenie Szymona dzięki miłości pięknej dziewczyny, ale także dzięki dobroci wielu chrześcijan oraz lekturze Pisma Świętego, pism św. Augustyna i Katechizmu Kościoła Katolickiego w opozycji do coraz większego zepsucia prezydenckiego dworu, dla którego regularne orgie pełne alkoholu, narkotyków i ekstremalnych rozrywek stały się powszechne. Jak to wszystko się skończy?
,,Quo vadis – trzecie tysiąclecie” Martin Abram, Wydawnictwo Polwen 2013, cena: 36 zł.

 

"Operacja chusta"

operacjaTa książka Tomasza Terlikowskiego ukazała się ponad trzy lata temu i jest znakomitą, a jednocześnie przerażającą wizją jednego z możliwych scenariuszy naszej rzeczywistości. Akcja dzieje się głównie w Polsce, choć dowiadujemy się także o sytuacji chrześcijan na świecie, m.in. o papieżu, który musiał opuścić Rzym i uciekać do Afryki. Księża legalnie sprawujący nabożeństwa musieli zgodzić się z wieloma nowoczesnymi poglądami, w tym nowymi wersjami Biblii. Osoby przyłapana na czytaniu starego Pisma Świętego mogły zapłacić grzywnę lub znaleźć się w reedukacyjnym obozie, natomiast za modlitwę w miejscu publicznym, zwłaszcza we wspólnocie można zostać nawet aresztowanym. Nieliczni wierni znajdują nadzieję w relikwii – chuście z twarzą Jezusa, która jest strzeżona przez zakonników. Jej mocy oddziaływania domyślają się władze, które wysyłają pościg za strażnikiem chusty, szukają jej także oficjalne władze kościelne, które chcąc zachować pozory swoich wpływów w porozumieniu z władzą świecką. Tymczasem obserwujemy także dramatyczne zmagania osób wyznających jeszcze nie tyle nawet chrześcijańskie, co ludzkie wartości z systemem, który choćby dba o ,,dobrą śmierć” każdego obywatela. Nawet wówczas, gdy tylko w emocjach powie, że ma ,,wszystkiego dosyć” i natychmiast się rozmyśli. Podobnie jest z kobietami, szczególnie nastoletnimi, które znalazły się w ciąży – podlegają w pewnych sytuacjach wręcz obowiązkowi aborcji, który jest surowo egzekwowany. Dlatego właśnie młoda bohaterka książki, Manuela, także szybko staje się uciekinierką. Kiedy na chwilę uważniej przyjrzymy się naszej rzeczywistości lub zastanowimy nad tym, że są środowiska, w których wstydzimy się przyznawać do wiary, a na ulicy w pobliżu kościoła zanim się przeżegnamy rozejrzymy się uważnie, czy nie ma nikogo w okolicy, to dojdziemy do wniosku, że książka Terlikowskiego wcale nie jest tak bardzo fantastyczna. A przy tym napisana jak dobra powieść kryminalno-sensacyjna.
,,Operacja chusta” Tomasz P. Terlikowski, Wydawnictwo Fronda 2010, cena: 30 zł.

 

"Światełko z Betlejem"

swiatelkoJulia i Grzegorz Kopala nagrali w Poznaniu płytę z czternastoma nowymi kolędami, do których teksty napisała nazaretanka pochodząca z naszej diecezji, siostra Bożena Anna Flak (poetka, która ma już na swoim koncie publikację kilku tomików wierszy). W tych słowach, które dobrze łączą się tu z muzyką, miejscami bardzo współczesną, miejscami nieco bardziej gitarową lub fortepianową (choć zupełnie nie w moim guście, to przystępną), siostra Bożena zawarła nie tylko polską tradycję tak charakterystyczną dla znanych nam kolęd, ale także wiele różnych nawiązań ewangelicznych z modlitwą o pokój. - Jest i zawsze pozostanie pewna doza nieśmiałości w mierzeniu się z gigantami kolędowego gatunku, utworami takimi choćby jak „Bóg się rodzi”. Jest lęk przed niedomyśleniem do końca tego, co się chce powiedzieć – wyznaje siostra Bożena dla portalu chrzescijanskiegranie.pl, który jest jednym z patronów płyty. Myślę, że te bardzo rytmiczne, choć wcale nie proste rymy i muzyczne dźwięki mogą sprawić, że te nowe kolędy pozostaną z nami na dłużej, a za kilka lat być może będą śpiewane wśród tych tradycyjnych. Poezja łączy się tu ze słowem Bożym i współczesnym, emocjonalnym przekazem, a wokale Julii i Grzegorza są bardzo przyjemne dla ucha, a wielokrotnie czasem powtarzane refreny zachęcają do wspólnego kolędowania. Utwory mają na tyle zróżnicowaną dynamikę, że spodobają się osobom w różnym wieku.
,,Światełko z Betlejem” Julia i Grzegorz Kopala, cena: 30 zł. 

 

"Kamerdyner"

O filmie ,,Kamerdyner”, który wyświetlany jest właśnie w kinach, można mówić  dużo, bo to nie tylko historia niezwykłego człowieka, dzieje walki o równouprawnienie czarnoskórych w USA, ale także opowieść o relacjach ojca z synem. I choć zakończenie przypomina propagandę sukcesu, nie ujmuje nic z wartości filmu. Mimo ogromu problemów zawartych w fabule całość ma wydźwięk optymistyczny - dobro zwycięża, a cierpliwość zostaje nagrodzona i choć pojawią się nowe, inne trudność, wychodzimy z kina przekonani, że warto o nie walczyć - na różne sposoby. Szkoda, że Polacy wolą robić filmy tylko o tym, jak bardzo w naszym kraju wszystko jest beznadziejne (,,Drogówka” na przykład).

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej