Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2014-01-02 10:46:52

Pleszew
Orszak Trzech Króli
Po raz pierwszy w Pleszewie 6 stycznia 2014 roku ulicami naszego miasta przejdzie „Orszak Trzech Króli”. Pomysł zrodził się z inicjatywy kilku osób z Biura Radia Maryja i Akcji Katolickiej, które znalazły życzliwe przyjęcie i pomoc dla realizacji tego pomysłu w parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela.
Chętnie również włączyły się we współorganizację władze Miasta i Gminy, Dom Kultury, jak i Dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów. To dla nas pionierskie przedsięwzięcie ma już w Polsce swoją tradycję. Istnieje nawet fundacja, która zajmuje się koordynacją i pomocą w organizowaniu tego rodzaju wydarzenia. Co to jest „Orszak Trzech Króli”? Informację znaleźliśmy w internecie na stronie wspomnianej fundacji: „Orszak Trzech Króli to uliczne przedstawienie, barwna fiesta, z udziałem publiczności – szczególnie dzieci i młodzieży. Orszak jest obrazem pielgrzymowania Trzech Króli do betlejemskiego żłóbka (symboliczna reprezentacja trzech narodów, trzech kontynentów). Wspólne kolędowanie na ulicach polskich miast pokazuje, jak rodziny mogą ubogacać najbliższe otoczenie”.
A jak przewidujemy u nas? Rozpoczniemy Mszą św. o godz. 9.30. Następnie uformujemy orszak, który przejdzie na Rynek, gdzie Trzej Królowie złożą pokłon i dary w stajence betlejemskiej, odśpiewamy kolędę; przypomnimy również, że to właśnie 6 stycznia 1919 roku uformowały się władze w niepodległym już Pleszewie, a następnie przejdziemy do sali kinowej, na występy i skromny poczęstunek. Wiele organizacji już zapowiedziało swój udział. Cale rodziny też pewnie będą uczestniczyć w tym święcie Objawienia Nowonarodzonego. Mile będą widziane kolorowe stroje, które na miarę możliwości każdego z nas, przyczynią się do uświetnienia całego orszaku.
Zapraszamy do udziału i namawiamy do tego, żeby za rok orszaki były w bardzo wielu miejscach naszej diecezji.

Ireneusz Reder

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej