Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-11-18 09:16:32

Głosić Bożą miłość

forum anika 

Każdy z nas jest inny, a przez to wyjątkowy. Jeden spontaniczny natychmiast wprowadza swoje pomysły w czyn, drugi spokojnie musi wszystko przemyśleć i zaplanować; ktoś kocha modlitwę różańcową, inny najlepiej czuje się wzywając Ducha Świętego duszą, ciałem, sercem i słowami, jeszcze inny woli lectio divina (dosłownie ,,Boże czytanie”) Pisma Świętego. Najważniejsze, by w każdej z tych modlitw spotykać się z Bogiem, który wyświadcza nam dobro i dzielić się tym doświadczeniem z ludźmi, których na co dzień spotykamy. Na Forum Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej mogliśmy przekonać się, jak ważne i potrzebne jest to dzielenie się radością z Bożych darów oraz na jak wiele sposobów możemy to czynić.

W sobotę, 26 października, Forum Nowej Ewangelizacjiopanowało kaliskie Wyższe Seminarium Duchowne, Centrum Józefologiczne i kościół garnizonowy. Setki osób gromadziły się tam przede wszystkim na modlitwie uwielbienia i doświadczaniu wspólnoty.

Dzieląc mnożyć

Jest takie bardzo trafne powiedzenie, że ,,Radość dzielona podwójną radością, a smutek dzielony połową smutku”, mnie w tym momencie interesuje pierwsza jego część, bo właśnie to jest jeden z warunków zaistnienia Nowej Ewangelizacji – kiedy doświadczamy, jak Bóg działa w naszym życiu chcemy się tym dzielić i nie raz widzimy, jak nasza radość buduje drugiego człowieka, budzi w nim nadzieję, chęć do działania, modlitwy, nawracania się. Na co dzień może trudno namacalnie poczuć wspólnotę w takim stopniu, jak miało to miejsce w seminarium, bo część z nas nie należy do żadnej mniejszej wspólnoty, a ta część, która należy czasami zamyka się we własnym gronie, co wymusza formacja danej grupy. Tutaj wszyscy, mimo różnic, zjednoczyli się w modlitwie i to było dopiero doświadczenie wspólnoty wspólnot: neokatechumenat, Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie, Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, Emmanuel, Ruch Focolari i wiele innych oraz Szkoła Nowej Ewangelizacji z ks. Dominikiem Wodniczakiem odpowiedzialna za całe to ,,zamieszanie”. Każda z grup działająca w diecezji kaliskiej miała trzy minuty na opowiedzenie o swojej misji i to, co było wspólne dla większości świadectw to właśnie chęć dzielenia się radością z Bożej łaski i słowem Bożym.

Spotkania, co przychodzą same

Forum to przede wszystkim dwa rodzaje spotkań, na dwóch płaszczyznach: ludzi z sobą oraz człowieka z Bogiem. Osoby z różnych wspólnot charyzmatycznych i ewangelizacyjnych mogły się spotkać, czasami może, żeby się bardziej otworzyć, przekonać, że ten drugi wcale nie jest ,,nawiedzony”, wymienić doświadczenie, przekonać się, że w swoich dylematach i trudnościach nie jesteśmy sami; że wszystkim nam chodzi o to samo – o głoszenie Dobrej Nowiny i nawracanie się. Wiele takich spotkań odbyło się przy kawie, inne przy stoiskach z książkami, a dotyczyło to nie tylko świeckich, ale także kapłanów i sióstr zakonnych, którzy przybyli na forum z różnych stron diecezji. Uczestnicy mogli się też zintegrować na pięciu warsztatach i seminariach, gdzie praca w grupach pomogła odkryć nowe spojrzenie na różne obszary i formy nowej ewangelizacji. W tych spotkaniach z ludźmi niewątpliwie obecny był Bóg, w sercach wiernych, w swoim słowie i natchnieniach Ducha, jednak w szczególny sposób mogliśmy spotkać się z Nim w adoracji Najświętszego Sakramentu. Zarówno w piątek podczas inauguracji forum, jak i w sobotę podczas wieczornego koncertu uwielbienia, czy też w niedzielę na nabożeństwie z modlitwą o uzdrowienie na zakończenie tych dni poświęconych nowej ewangelizacji. Wtedy Jezus przeszedł przez cały kościół garnizonowy w rękach ojca Ryszarda. Dzień wcześniej modlitwę przed naszym Panem w Hostii wspomagał Leopold Twardowski, którego doskonale pamiętam z koncertu ,,Jednego serca, jednego Ducha w Rzeszowie”; oraz schola zorganizowana przez Jakuba Tomalaka. Każdy mógł na swój sposób spotkać się z Jezusem, jedni w milczącej medytacji, inni w myślach, jeszcze inni włączając się w śpiew.

Tańcem i miłością

Na seminariach i warsztatach zaproszeni goście Forum Nowej Ewangelizacji zarażali uczestników różnymi sposobami głoszenia Dobrej Nowiny na wielu płaszczyznach. Ojciec Ryszard Sierański, który wygłosił także homilię podczas Mszy św. kończącej forum za każdym razem podkreślał, że najważniejsza jest miłość do drugiego człowieka, bo bez względu na to, jak bardzo jest on poraniony i zagubiony, przede wszystkim potrzebuje naszego dobrego słowa, przytulenia, błogosławieństwa. Myślę, że w poglądy ojca Ryszarda wpasuje się moja opinia, że większość chorób i grzechów ma swoje źródło w braku miłości. Ks. Artur Sepioło przekonywał natomiast, że ewangelizacja parafii to zapomniany priorytet, bo możemy czasem spocząć na laurach z przekonaniem, że frekwencja na Mszach św. i nabożeństwach świadczy o głębi wiary we wspólnocie. Siostra Wirginia Mielcarek OP mówiła o roli świadectwa w przepowiadaniu, a swoje warsztaty oparła na słowie Bożym, którego fragmenty uczestnicy czytali, a ks. Rafał Ochojski zachęcał do sięgania po nowe środki wyrazu w nowej ewangelizacji. Najwięcej ciekawości wzbudzała jednak ewangelizacja tańcem, seminarium prowadzone przez Izę Woropaj ze wspólnoty ,,Mocni w Duchu”. Prelegentka przekonywała, że nawet ograniczenia fizyczne, z niepełnosprawnością włącznie nie są w stanie przeszkodzić w chwaleniu Boga całym sobą, ruchem ciała i zapewniała, że w wielu aspektach nowe media sprzyjają ewangelizacji przez muzykę i taniec. Nie zabrakło na tych zajęciach zaproszenia do uwielbieniowego tańca. 

Od muzyki piękniejsza jest cisza

Dni forum to modlitwa tradycyjna (Różaniec, Koronka do miłosierdzia Bożego) i charyzmatyczna; to także nowa ewangelizacja tradycyjna i bardzo nowoczesna. Zabrakło mi może tylko ciszy, która według ojców pustyni najbardziej sprzyja słuchaniu Bożego głosu; która pomogłaby spokojnie rozważyć wiele usłyszanych treści. Najważniejsze jednak, że na tych, którzy uczestniczyli w Eucharystii kończącej forum spoczęło błogosławieństwo Jezusa, płynące z Najświętszego Sakramentu, a także przez ręce kapłanów: o. Ryszarda Sierańskiego, ks. Andrzeja Latonia, ks. Dominika Wodniczaka, ks. Artura Kasprzaka i ks. Pawła Kostrzewy. Ono daje siłę do dawania świadectwa i dzielenia się wiarą z innymi. 

Tekst i foto Anika Djoniziak


Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej