Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-11-18 09:00:50

Gorliwość metoda i sposób

 forum

„Patrzcie w przyszłość podejmując nową ewangelizację, nową w swoim zapale, nową w swych metodach i nową w środkach wyrazu” – te słowa Ojciec święty Jan Paweł II powiedział w 1983 roku na Haiti podczas konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej wzwywając do nowej ewangelizacji. 

Te słowa są wciąż aktualne i żywe, a odpowiedzią na nie są właśnie działania podejmowane w kierunku doskonalszego ukazania człowiekowi, czym jest nowa ewangelizacja i na czym ona polega. Wiele osób może zapyta, po co to wszystko? Czy wcześniej źle się modliliśmy, czy już nie wystarczy pójść na Mszę św. w niedzielę, na dowolne nabożeństwo? Otóż tak, to wystarczy, ale jak wiemy świat pędzi do przodu, ludzie nie mają na nic czasu, niestety także na modlitwę. Dziś przemawia do ludzi to, co widoczne, krzykliwe i namacalne. Dlatego nowa ewangelizacja to nic innego, jak przekaz tych samych prawd wiary z nowym dynamizmem i za pomocą nowych środków; który powinien dotyczyć tych ludzi, którzy przyjęli chrzest, a wskutek różnych przyczyn utracili żywą wiarę. To także nic innego jak nowa metoda głoszenia kerygmatu osoby Jezusa Chrystusa i chodzi tu o to, by każdy członek Kościoła, a zwłaszcza osoba świecka zaangażowała się w dzieło głoszenia Ewangelii. Trzeba jednak tym osobom pokazać, że tak można. I właśnie poprzez organizowanie spotkań takich jak Forum Nowej Ewangelizacji można to osiągnąć.

Podziel się wiarą

Sobota, drugi dzień Forum Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej rozpoczął się wspólną Eucharystią w Wyższym Seminarium Duchownym pod przewodnictwem wikariusza generalnego ks. prałata Andrzeja Latonia. Witając zgromadzonych (kaplica seminaryjna nie pomieściła wszystkich uczestników) ks. Latoń podkreślił, że jedynym Dawcą życia, jedynym, który daje wolność człowiekowi jest Jezus Chrystus, a On jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli głos Jego usłyszycie nie zatwardzajcie waszego serca. - Dzisiaj na nowo potrzebujemy bycia z Chrystusem, z Tym, który jest życiem, aby mówić „Nie!” dla tego świata. „Nie!” dla demonów.  On jest jedynym, który daje nam życie i On chce nas dzisiaj posyłać do innych. Nasze hasło to ,,Podziel się wiarą”. Wiara jest łaską, podziel się swoją wiarą, bo widzisz, jacy jesteśmy słabi i grzeszni – mówił ksiądz Andrzej Latoń. Homilię wygłosił jezuita o. Remigiusz Recław. Wskazał on, że nowa ewangelizacja to jest po prostu zmiana sposobu myślenia, to są nie tylko nowe metody działania, ale przede wszystkim nowy sposób myślenia. Wskazał, że nasze postrzeganie drugiego człowieka jest podstawą w nowej ewangelizacji. Nie ma norm zewnętrznych, to jest postawa serca, która jest związana z nową ewangelizacją. Jeśli myślimy tylko oceniająco to wystarczy nic nie robić i nie wymagać od siebie. W myśleniu oceniającym, patrzącym na drugiego i badającym, jak wielkim jest grzesznikiem, nie ma nowej ewangelizacji. Ale kiedy już pojawi się myślenie miłosierdzia to wówczas jest trudniej, trzeba zaprzeć się samego siebie i wziąć swój krzyż, do czego zaprasza nas Pan Jezus – mówił ojciec Remigiusz. Dalej wskazał, że Pan Jezus wszystkich nas zaprasza do ewangelizacji. Nowa ewangelizacja, jak zaznaczył o. Recław już się zaczęła, o niej teraz mówimy, ale ona od wielu lat trwa i choćby poprzez zmiany, jakie wprowadził Sobór Watykański II. - Bóg jest miłością i to hasło dziś możemy na wielorakie sposoby szerzyć, świat daje wiele możliwości. Ale najważniejsze jest to, że hasło, które dajemy światu, jest też dla nas komunikatem. Dla nas kapłanów, świeckich, wspólnot, komunikatem o tym, że Bóg jest miłością i mamy Go naśladować, zatem to ja, Jego wzorem, mam być miłością – wołał ojciec Remigiusz. Ojciec wygłosił także pierwszą konferencję tego przedpołudnia: „Za kogo Ty uważasz Jezusa? Doświadczenie żywej wiary fundamentem nowej ewangelizacji”.

Potrzeba Kościoła 

Za kogo ty uważasz Jezusa? W Ewangelizacji jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ ono prowadzi do etapu oczyszczenia w życiu duchowym. Do budowania wspólnoty. - Kiedy widzę wspólnotę, która się angażuje w ewangelizację, a w której nie padło to pytanie, kim dla mnie jest Jezus, z wszelkimi konsekwencjami odpowiedzi na nie, to jest to niepokojące. Jeśli nie będzie odpowiedzi we mnie kapłanie, w siostrze zakonnej, we osobie świeckiej, kim dla mnie jest Pan Jezus, to albo rozwalam grupę, do której należę, albo odchodzę z kapłaństwa, albo występuję ze zgromadzenia itd. - mówił ojciec Remigiusz. Kolejną konferencję po małej przerwie wygłosił  ks. Artur Sepioło, który mówił o sposobach ewangelizowania we współczesnym świecie. Swoje wystąpienie podzielił na trzy części. Każda z nich, jak zaznaczył, posiadała odrębne cechy. Najpierw jednak wyjaśnił, czym jest nowa ewangelizacja, a dokładniej, w czym jest nowa. Bo przecież Kościół ewangelizuje nieustannie. Nie było momentu w historii Kościoła, w którym nie byłoby głoszenia Dobrej Nowiny, nie było w Kościele takiego momentu, w którym by Kościół nie wychodził do człowieka, aby dotrzeć do niego z Dobrą Nowiną. Najpierw podał roboczą definicję nowej ewangelizacji podkreślając, że to jest intuicja, która zrodziła się w sercu Jana Pawła II, a która przerodziła się w pewien nurt w teologii pastoralnej, w duszpasterstwie; nurt, który rodzi i rozwija wiarę, co więcej  ma budzić wiarę. - To z ust Jana Pawła II padły słowa określające nową ewangelizację:  Gorliwość, metoda i sposób – zaznaczył prelegent. I właśnie te zagadnienia omówił w dalszej części wykładu.

Gorliwość - nie może być nowej ewangelizacji bez nowych ewangelizatorów i odnowionych, gorliwych serc gotowych do tego, żeby głosić Ewangelię. Potrzeba także odnowionego serca i odpowiedzi na pytanie, czy ja przyjmę tego, kto jest napełniony mocą Ducha Świętego z gorliwością, by dotrzeć do drugiego człowieka. 

Metoda - która uzależniona jest od tego, kto głosi i od miejsca, w którym to się dzieje. Inaczej będziemy Ewangelię głosić na ulicy, a inaczej w kościele. Inaczej to się będzie działo dla dzieci szkoły podstawowej, a inaczej będzie głoszona w domu spokojnej starości. Zupełnie inne warunki, inne okoliczności. 

Sposób - sposoby są tym, co specyfikują. Chodzi o wyjście poza tereny kościelne i to jest pierwszą cechą tejże nowości. Już nie wystarczy powiedzieć ludziom: ,,przyjdźcie do nas”, nie wystarczy ogłoszenie w Kościele, w tej chwili trzeba wychodzić poza. - Prosty przykład, kiedy ksiądz ogłosi w kościele, dociera to tylko do określonej grupy, ale kiedy wydrukuje plakaty i rozwiesi poza kościołem, to już jest to wiadomość dla szerszej grupy, czyli wyjście poza – zaznaczył ksiądz Artur. Podkreślił również, że bardzo ważna jest współpraca ze świeckimi.  - Tam gdzie ona jest, jest rozwój Kościoła. Musi za wydarzeniem stanąć osoba duchowna i świecka. Ta współpraca daje efekty trzy razy większe, niż to, co zrobiłby każdy z nich w pojedynkę - zauważył prelegent. Zatem ta nowość polega na tym, że nie możemy powiedzieć: ,,nie potrzebuję waszej współpracy”, to tak jak noga nie zrobi niczego bez pomocy głowy i odwrotnie – podsumował dodając, że najważniejsze jest oczywiście przyjęcie Chrystusa do serca. Bóg przychodzi  do ciebie z miłością i chce usunąć wszelką przeszkodę, cały grzech i zasypać przepaść między tobą a sobą przez to, że daje Jezusa, daje krzyż, który jest jedyną drogą, która prowadzi do zbawienia. 

Podsumowując odpowiedzi na pytania, jak głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie można powiedzieć, że powinniśmy to czynić: gorliwie, dynamicznie i prosto. Po przerwie obiedniej dla uczestników forum zaplanowano seminaria tematyczne. Ale o tym już w relacji obok.

Tekst i foto Arleta Wencwel

 

Ewelina, maturzystka

Pana Boga poznajemy przez wiele wydarzeń i doświadczenie uczestnictwa we wspólnocie jest bardzo istotne w naszym życiu. Poznajemy nie tylko innych ludzi, ale także siebie i Pana Boga w nas. 

Bardzo piękne jest odkrywać Pana Boga w nas. Nie można być egoistycznym i myśleć tylko o sobie, powinniśmy patrzeć na drugiego człowieka z perspektywy Bożej miłości. Ewangelizację powinno się rozpocząć od siebie samego, bo jeśli zaczniemy nawracać innych, a sami nie będziemy nawróceni wewnętrznie to nie będzie to miało może nie tyle sensu, co po prostu nie będzie miało skutecznej mocy. Jeśli będziemy sami promieniować własnym życiem, swoją postawą będziemy pokazywać jacy jesteśmy, nie głosząc żadnych nauk, tylko ukazywać Ewangelię własnym życiem. Trzeba uczestniczyć w życiu z Bogiem. Ludzie, którzy nie poznali Pana Jezusa, nie wiedzą, kim ON jest, boją się też poznać samych siebie, boją się prawdy o samych sobie i nie potrafią tego przekazać innym i odkrywać siebie. Doszukują się u innych wad, których sami u siebie się wstydzą. Młodym ludziom w dzisiejszych czasach bardzo trudno przychodzi myślenie, nie potrafią określić siebie samego i działają pod wpływem jakiś wzorców,  które nie do końca są dobre. Trzeba umieć wybierać spośród nich, a to jest bardzo trudne. 

 

Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej