Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-10-25 11:21:44

Rodzice chrzestni i świadkowie chrztu

Kontynuując zagadnienia prawno - duszpasterskiego przygotowania do celebracji chrztu dziecka (osoba przed ukończeniem 7. roku życia), młodzieńca (osoba pomiędzy 7. a 14. rokiem życia) czy dorosłego (osoba powyżej 14. roku życia), skoncentrujemy się teraz na wyborze osób mających być rodzicami chrzestnymi lub ewentualnie świadkami chrztu.

Kim tak naprawdę są rodzice chrzestni? Bowiem w przekonaniu wielu katolików są oni zastępcami rodziców naturalnych w sytuacji, gdyby ich zabrakło albo gdyby nie mogli wykonywać władzy rodzicielskiej z jakiegokolwiek powodu, jak choćby choroba, uwięzienie, czy odebranie praw rodzicielskich. Wiemy jednak, że w powyższych sytuacjach sądy cywilne, udzielając władzy rodzicielskiej osobom nie będących rodzicami naturalnymi, nie biorą w ogóle pod uwagę rodziców chrzestnych. Jaką zatem funkcję pełnią rodzice chrzestni? Prawodawca kodeksowy w kan. 872 stwierdza w sposób następujący: „Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki”. Zatem rodzice chrzestni są zobowiązani towarzyszyć dziecku w jego rozwoju, być osobami najbliższymi mu po rodzicach, a w sposób szczególny dbać o rozwój wiary w dziecku. Oto istota zadania ojca, czy matki chrzestnej. Ponadto prawodawca kościelny ustala, iż można wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych (por. 873). W konsekwencji oznacza to, że może być wybrany tylko jeden chrzestny - kobieta albo mężczyzna, czyli chrzestna albo chrzestny.  I tak chrzestnymi nie mogą być dwie kobiety, czy dwóch mężczyzn. Jeśli więc rodzice dziecka, czy dorosły przyjmujący chrzest nie może wybrać dwojga chrzestnych, wystarczy jeden chrzestny. 

Jakie warunki musi spełniać ojciec lub matka chrzestna? Jakie winien posiadać cechy osobowe i moralne? Prawodawca określa wymogi, o których mowa, w kan. 874 §1. Przede wszystkim chrzestny musi być wyznaczony przez przyjmującego chrzest, jeśli jest osobą dorosłą, albo przez jego rodziców dziecka lub przez tego, kto ich zastępuje. Nie przewiduje się więc innych autorytetów do wyznaczenia chrzestnych. Jedynie takie uprawnienie posiada proboszcz kandydata do chrztu, jeśli nie posiada on rodziców, czy opiekunów prawnych. To samo zadanie posiada inny szafarz chrztu (duchowny czy świecki), gdy dziecko jest sierotą. Chrzestny musi ponadto wyrazić zgodę na pełnienie tejże funkcji i mieć ku temu podstawowe kwalifikacje osobowe (por. kan. 874 §1, pkt 1). 

Kolejnym wymogiem dla ojca, czy matki chrzestnej jest osiągnięcie minimalnego wieku, jakim jest ukończony 16. rok życia. W niektórych diecezjach prawo partykularne przewiduje trochę niższy minimalny wiek, np. 15 lat. W niektórych natomiast przypadkach sam proboszcz może dopuścić wyjątek i zezwolić kandydatowi na bycie chrzestnym, gdy brakuje mu kilku miesięcy do osiągnięcia 16. roku życia (por. kan. 874 §1, pkt 2). 

Chrzestny musi być katolikiem, a nie protestantem, prawosławnym, muzułmaninem, buddystą, czy niewierzącym. Ponadto musi być katolikiem, który przyjął I Komunię Świętą, był już bierzmowany oraz praktykuje wiarę, a mianowicie uczestniczy w niedzielnej Eucharystii, przystępuje do spowiedzi świętej i prowadzi życie zgodne z wyznawaną wiarą. Chodzi zatem o osoby wiarygodne, uczciwe, wierzące i praktykujące wiarę (por. kan. 874 §1, pkt 3). Możemy sami wyprowadzić wnioski, dlaczego duszpasterze odmawiają niekiedy zgody na pełnienie funkcji chrzestnego. 

ks. Zbiegniew Cieślak

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 25

Opiekun nr 25(512) od 3 grudnia 2017

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in. rozmowa z kustoszem kaliskiego sanktuarium ks. prałatem Jackiem Plotą, który opowiedział o swojej osobistej relacji z Patriarchą z Nazaretu i o radościach posługi w sanktuarium.

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej