Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-10-14 12:27:52

Sanktuaria świata - Cagliari 

Niezatapialna skrzynia z Madonnąsanktuarium

Niedawno papież Franciszek odwiedził Sardynię. Celem jego wizyty było sanktuarium Matki Bożej  Dobrotliwej w Cagliari. Jest ono związane z cudownym ocaleniem żaglowca, któremu olbrzymie fale groziły zatopieniem. 

Znajdująca się obecnie w sanktuarium na wzgórzu Bonaria w Cagliari na Sardynii figura Matki Bożej jest tą samą rzeźbą, która w XIV wieku przypłynęła do stóp wzgórza, kilka kroków od kościoła, w którym się znajduje. 

Do wzgórza Bonaria

Wszystko zaczęło się pewnego letniego dnia w 1370 roku. Obładowany towarami żaglowiec opuścił port hiszpański i płynął do włoskich wybrzeży. Niespodziewanie od wybrzeży Sardynii morze wzburzyło się, olbrzymie fale groziły zatopieniem statku. Nie pomogły wysiłki marynarzy chcących uciec przed sztormem. Gdy wszyscy przygotowali się na najgorsze, dowódca nakazał wrzucić do morza ładunek. Miał nadzieję, że tak odciążony żaglowiec zdoła utrzymać się na wodzie. Gdy wielki kufer wyrzucony za burtę dotknął wody, niespodziewanie morze uspokoiło się, ustał wiatr i na niebie zabłysło słońce. Zaskoczeni marynarze obserwowali, jak wyrzucone za burtę towary idą na dno. Wszystkie, oprócz ogromnej skrzyni unoszącej się na wodzie. Postanowili wciągnąć ją na pokład, niestety nie mogli. Skrzynia była poza ich zasięgiem, bo poruszana nieznaną siłą płynęła ku wybrzeżom Sardynii. Na dodatek w tajemniczy sposób pociągnęła za sobą statek. Kiedy zbliżyli się do wybrzeża wyspy, skrzynia zatrzymała się w zatoce naprzeciw wzgórza Bonaria. Marynarze próbowali wyciągnąć skrzynię na brzeg, ale nie udało im się. Podobnie rybacy i mieszkańcy wyspy. Wtedy poproszono o pomoc braci z pobliskiego klasztoru. Ku zaskoczeniu wszystkich, dwaj z nich bez problemu wyciągnęli skrzynię na brzeg, na której zauważyli wyrzeźbiony herb swojego zgromadzenia. Wreszcie skrzynia została otwarta, a na jej dnie leżała figura Maryi z Dzieciątkiem. Jak spisali kronikarze, nadano jej imię Matki Bożej z Bonaria, od nazwy wzgórza, które Maryja wybrała. Wiarygodność wydarzenia została potwierdzona dokumentem spisanym na polecenie arcybiskupa Cagliari w 1592 roku. Jest on przechowywany w archiwum Kurii arcybiskupiej w Cagliari.

Z drzewa chleba świętojańskiego

Teraz w Cagliari znajduje się sanktuarium Matki Bożej z Bonaria. Obecnie na wzgórzu znajdują się dwie świątynie. Większa, nowocześniejsza ma tytuł bazyliki mniejszej nadany jej przez papieża Piusa XI w 1926 roku. Mniejsza, wzniesiona jeszcze w XIV wieku przez Aragończyków, jest najstarszym przykładem budowli w stylu gotycko-katalońskim na Sardynii. To właśnie tu, w niszy za ołtarzem głównym, znajduje się figura Matki Bożej z Bonaria. Statua wykonana z drzewa chleba świętojańskiego została wyrzeźbiona z jednego kawałka drewna o wysokości około półtora metra. Matka Boża ma łagodne oblicze, a jednocześnie z jej postaci emanuje majestat. Na plecy spływają falujące włosy. Ubrana jest w karmazynową tunikę, zaś obszerny płaszcz zielono-niebieskiego koloru ze złoconymi arabeskami okrywa jej postać. Dodam, że obok bazyliki znajduje się cmentarz Bonaria otwarty w 1829 r., który jest jakby galerią sztuki skupiającą rzeźby z półwyspu Apenińskiego i Sardynii. W przeszłości sanktuarium w Cagliari odwiedzili Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI.

We wrześniu z pielgrzymką do Cagliari przybył papież Franciszek. Odprawił Mszę św., w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy wiernych. Dla Franciszka wizyta miała charakter osobisty, bo od hiszpańskiej wersji tytułu Pani z Cagliari pochodzi nazwa argentyńskiej stolicy Buenos Aires. Początki tych więzi sięgają XVI wieku, kiedy do ujścia La Platy przybiło 17 statków hiszpańskich z żołnierzami, wśród których byli także marynarze z Sardynii.
To oni zadecydowali o tym, że w ten sposób uczczą patronkę swej wyspy. W homilii papież zauważył, że również obecnie wielu Sardyńczyków z bólem i tęsknotą opuszcza wyspę w poszukiwaniu pracy i lepszej przyszłości. Ojciec Święty nawiązywał też do trudnej sytuacji społecznej na wyspie. Przypomniał jednak, że Sardyńczycy swoje cierpienia, radości i nadzieje przynoszą właśnie do stóp Maryi, która uczy pełnego zaufania Bogu i Jego miłosierdziu, pokazuje, jak pukać do Jego serca.

ReJ

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej