Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-10-04 09:41:16

Piąty dzień Kongresu Józefologicznego

5 dzien

Jak wcześniej informowaliśmy piąty dzień Międzynarodowego Kongresu Józefologicznego był dniem przerwy w obradach, w zamian organizatorzy zorganizowali wycieczkę do Guadalajary. Licząca cztery i pół miliona mieszkańców Guadalajara jest jednym z największych miast Meksyku (drugim pod względem populacji), szczególnie znanym z produkcji tequili i grajków zwanych mariachi.

Oczywiście nie jest możliwe zwiedzenie jej w jeden dzień. Niemniej nasi organizatorzy postarali się, abyśmy mogli zobaczyć jak najwięcej. Rozpoczęliśmy, a jakże by inaczej, od świątyni św. Józefa, najstarszej w Guadalajarze, prowadzonej przez ojców józefitów, gdzie sprawowaliśmy Eucharystię. Następnie udaliśmy się do słynnego Hospicio Cabanas, gdzie niegdyś mieścił się Dom Miłosierdzia, a dzisiaj znajduje się Instytut Kultury znany przede wszystkim z 57 fresków Josè Clemente Orosco, artysty zwanego przez niektórych meksykańskim Michałem Aniołem. Jego malarstwo może budzić różne odczucia, ale na pewno warto było zobaczyć jego wizję m.in. ewangelizacji i konkwisty, a także eksperymenty z perspektywą.

Oprócz Hospicio Cabanas mogliśmy również zobaczyć katedrę zbudowaną w 1561 roku, słynne Gazebo na Placu Broni, czy Pałac Gubernatora. Po obiedzie zaś udaliśmy się do Zapopan z wizytą u Matki Bożej czczonej tam w malutkiej mierzącej zaledwie 35 cm figurce. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w jednej z parafii diecezji Guzman - Amacueca, gdzie raz jeszcze mogliśmy się przekonać o wielkiej gościnności naszych gospodarzy, którzy podjęli nas kolacją (dwa pełne autobusy gości kongresowych). Wrażenie zrobił na nas również kościół niegdyś franciszkański z resztkami konwentu - efekt trzęsień ziemi, z którymi ludzie w Meksyku musieli się nauczyć egzystować.

Jutro podejmujemy znowu prace kongresowe z wystąpieniami m.in. polskich józefologów, ale o tym w kolejnej korespondencji.

AAK


Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej