Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-09-12 11:29:22

"Wyjść z mroku. Co robić, gdy życie straciło sens"

Książka ojca Benedykta ,,Wyjść z mroku” przywraca nadzieję i właściwą perspektywę w trudnych chwilach życia. Niezależnie od tego, czy zawiedli nas przyjaciele, czy przeżywamy rozczarowanie Kościołem, czy stratę i śmierć bliskiej osoby, czy sami dla siebie jesteśmy największym wrogiem i boimy się o swoją przyszłość, autor pokazuje, że żadne nasze ludzkie zmartwienia nie są obce Jezusowi, bo większość z nich dotknęło także Jego ludzką naturę. Chrystus pokazuje nam jednak, że nie możemy opierać swojego życia na przyjaciołach, instytucjonalnym Kościele, żonie, mężu, dzieciach, finansowym bezpieczeństwie, czy poczuciu własnej wartości, bo przecież tylko On jest źródłem prawdziwego pokoju, przyjaźni, miłości i bezpieczeństwa. Ojciec Benedykt, który jest psychologiem i dyrektorem Biura Rozwoju Duchowego w archidiecezji nowojorskiej, podsuwa nam trzy lekarstwa na chwile mroku: otwarcie się i zaufanie Jezusowi, wyjście z zasklepienia w swoim egoizmie i praktykowanie miłosiernej miłości wobez bliźnich oraz modlitwę. Wiele modlitw (psalmów, tekstów, przypowieści) na trudne dni znajdziemy w tej właśnie książce.

,,Wyjść z mroku. Co robić, gdy życie straciło sens” O. Benedykt J. Groeschel CFR; Wydawnictwo eSPe 2006; cena: 28 zł.


"Co jest ważne? Wartości w twoim życiu"

co jest wazne,,Co jest ważne?” Uwe Boschemeyer jest nieco bardziej dyskretna w reanimowaniu ludzkiej duszy i nie odnosi się bezpośrednio do Boga, będzie więc dobrą pozycją do polecenia tym, którzy wciąż bardziej ufają psychologii, niż słowu Bożemu. Choć książka bezpośrednio nie mówi o Bogu i nie cytuje Ewangelii, to wprawny czytelnik zauważy, że autor cały czas ma Go na myśli. Niemiecki teolog przedstawia tutaj metodę wyobrażeń ukierunkowanych na wartości, co ma pomóc tym, którzy sięgną po książkę w odnalezieniu wartości w swoim życiu i kierowaniu się nimi w swoich zamierzeniach i planach. Niezbędna do tego jest zarówno ufność w siebie, jak i odniesienie do wartości Najwyższej, Osobowej, która została tu nazwana miłością. Ta książka więcej miejsca poświęca typowo psychologicznemu podejściu do człowieka, opisuje różne typy i rodzaje osobowości w zależności od wartości i cech, które kierują daną osobą w życiu. Autor podpowiada, jak szukać sensu, jak umocnić własne poczucie wartości, jak prowadzić dobrą rozmowę, jak walczyć ze stresem, czy podjąć wyzwanie wyjścia z nałogu. Pojawia się także tutaj idea Wewnętrznego Sprzymierzeńca i Wewnętrznego Przeciwnika w każdym człowieku, z których ten pierwszy może nam pomóc, a ten drugi ciągnie nas w stronę autodestrukcji. Możemy sobie wyobrazić, że jeden jest naszym Aniołem Stróżem, a drugi złym duchem, któremu zależy, byśmy źle się czuli; pamiętajmy, że człowiek ma w sobie właśnie dwie takie skłonności, do dobra, ale i do zła, które często czyni, choć go wcale nie chce (jak mówił św. Paweł). Świadomość tego już może pomóc w częstszym wybieraniu dobra i opieraniu się złu. 

,,Co jest ważne? Wartości w twoim życiu” Uwe Boschemeyer; Wydawnictwo Wam 2011; cena: 38 zł. 


"Sekret radosnego życia. Reguła 4, 8"

sekret radosnego zyciaKsiążka ,,Sekret radosnego życia” na pewno nie będzie odpowiednia dla kogoś w żałobie, ale jeśli po prostu doświadczamy szarości i negatywnego smutku w życiu, to jej autor podaje proste i konkretne sposoby na radosne przeżywanie codzienności. Co wcale nie znaczy, że podaje metody na rozwiązanie trudnych problemów, raczej mówi o zmienie podejścia do nich; o całkowitej przemianie myślenia zgodnie z regułą 4, 8. Co to za reguła? Tym razem nie chodzi o żadne psychologiczne metody, ale o fragment z Listu św. Pawła do Filipian, rozdział 4, wers 8. Proszę doczytać, co poleca w nim św. Paweł. Bóg mówi w Piśmie Świętym, że kładzie przed nami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo, a wybór należy do nas. A w naszym życiu jest sporo trudności, ale są też przecież radości - wszystko zależy od tego, co chcemy zauważać. Jeśli co dzień zmobilizujemy się do wymienienia pięciu rzeczy, za które możemy być Bogu wdzięczni, czy pięciu osób kochających i życzliwych, może nam to wejść w nawyk. Autor książki zaprasza także do pracy nad swoimi emocjami i przekonuje nas, że nasze szczęście nie zależy od żadnych zewnętrznych czynników, ale od naszego wewnętrznego nastawienia i relacji z Bogiem. A na końcu każdego rozdziału znalazła się modlitwa np. ,,o wolność”, ,,o radość”, ,,o nowy początek” i nie tylko oraz krótkie, konkretne rady na dalszą lekturę. Naprawdę warto spróbować, tym bardziej, że często słyszymy zarzuty, że jesteśmy narodem smutasów. 

,,Sekret radosnego życia. Reguła 4, 8” Tommy Newberry; Wydawnictwo eSPe 2013; cena: 30 zł. 


Dzisiaj zachęcam do wzięcia udziału w muzycznych wydarzeniach w Kaliszu. 12 września o godz. 19.30 do auli WPA UAM na Nowym Świecie zaprasza Filharmonia Kaliska na koncert piosenek Kaliny Jędrusik ,,Listy z daleka”. Śpiewać będzie znana z ekranu Olga Bończyk, Jacek Piskorz zagra na fortepianie, Andrzej Świes na kontrabasie, dyrygować będzie Radosław Labakhua. Oczywiście to wszystko z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. W sprawie biletów można dzwonić pod numer 62 757 07 48. 

13. Koncert z cyklu ,,A my tak łatwopalni...”  odbędzie się w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki. Będzie można posłuchać ballad Leonarda Cohena w wykonaniu Kuby Michalskiego, który jest autorem tekstów, kompozytorem, wokalistą i gitarzystą. Z solowymi recitalami ballad Cohena i Kaczmarskiego występował niemal w całej Polsce. W roku 2011 wydał płytę „Podróż”, na której zamieścił własne kompozycje do wierszy znakomitych poetów m.in. Leśmiana, Asnyka, Mickiewicza i Baudelaire’a. Na dodatek ten artysta występował w pierwszym koncercie tego cyklu. Koncert odbędzie się 28 września (w sobotę) o godz. 19. Bilety można kupić w kasie CKiS za 35 zł. Prawdopodobnie można je też zarezerwować pod numerem tel. 62 765 25 52.

Także w CKiS, 14 września o godz. 18. wystąpi Teatr BROADWAY ze Szczecina z programem „Czar musicalu”, w którym będziemy mogli przypomnieć sobie największe hity musicalowe i przeboje muzyki filmowej od lat 20. do 80. A wszystko to w oprawie tanecznej z użyciem ponad 200 kostiumów. Wśród utworów z najbardziej znanych musicali, które zaprezentują artyści znalazły się także te z ,,Jesus Christ Superstar”, czy ,,Chicago”. Widowisko potrwa około dwóch godzin, a bilety można nabyć we wspomnianej już kasie CKiS za 60 zł.

Kolejna propozycja już z Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie od 19 do 22 września będzie się odbywał XXXII Międzynarodowy Festiwal ,,Chopin w barwach jesieni”. Inauguracyjny koncert symfoniczny 19 września o godz. 19. w Ostrowskim Centrum Kultury. Będą głównie koncerty fortepianowe z towarzyszeniem innych instrumentów, ale także recital wokalny. Perełką będzie na pewno koncert ,,Chopin w aksamicie nocy” 21 września o godz. 22., również w OCK. W programie najlepsi klasycy, nie tylko Chopin. Karnety kosztują 180 i 140 zł, a bilety na pojedyncze koncerty około 40 zł. Rezerwacja karnetów i biletów w OCK w Ostrowie Wlkp., ul. Wolności 2, tel. 62 736 40 60 lub w CKiS w Kaliszu. 

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej