Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-09-04 14:38:38

400. numer „Opiekuna”numer

Z „Opiekunem” zetknąłem się z chwilą nominacji bp. Edwarda Janiaka na ordynariusza diecezji kaliskiej. Szczerze – wcześniej nawet nie wiedziałem, że takie pismo istnieje i… dziś wiem, że mam czego żałować. Przeczytałem kilka ofiarowanych mi numerów, podziwiając profesjonalizm, rzetelność oraz bardzo ciekawy, a zarazem przystępny sposób przekazu ważnych treści. Raz po raz zaglądam na stronę internetową pisma, obserwując jak wiele tematów podejmujecie, by przybliżać ludziom nie tylko codzienne życie Kościoła Kaliskiego, ale także kształtować ich wiarę i pogłębiać świadomość religijną. Jako kapłan, pracujący w mediach katolickich, doświadczam na co dzień, że są one wielką amboną. Co dwa tygodnie bowiem docieracie do ogromnej rzeszy wiernych i tak jak każdy duchowny czuje się zobowiązany, by karmić lud z troską o zbawienie swoje i innych, tak samo dziennikarze katoliccy podejmując każdego dnia swoją pracę przyjmują na siebie dokładnie ten sam obowiązek. Ciesząc się z Waszego jubileuszu życzę wytrwałości w posłudze oraz konsekwentnego dążenia do zbawienia swojego i ludzi Wam powierzonych. 

ks. dr Rafał Kowalski, dyrektor wrocławskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”

 

***

„Opiekun” – to czasopismo, które na stałe zagościło w moim domu. Czytam tę gazetę od samego początku jej istnienia, czyli od 1998 roku. Z tym pismem jestem także związana poprzez pisanie artykułów relacjonujących różne wydarzenia religijne z diecezji kaliskiej, które były zamieszczane na łamach dwutygodnika diecezjalnego. 

Aż trudno uwierzyć, że od powstania „Opiekuna” minęło już piętnaście lat i dziś ukazuje się 400. numer. Uważam, że wydawanie gazety diecezjalnej zainicjowane przez księdza biskupa Stanisława Napierałę jest dziełem patrona św. Józefa Kaliskiego. Zawsze chętnie czytam artykuły przedstawiające św. Józefa w różnych aspektach, a także refleksje księży i innych autorów na temat duchowości. Dzięki „Opiekunowi” dowiadujemy się o wydarzeniach, które mają miejsce w parafiach na terenie naszej diecezji. Bardzo ciekawy jest cykl opisujący najpierw kościoły drewniane, a teraz także inne świątynie w diecezji kaliskiej. Z dużym zainteresowaniem czytam wywiady z księżmi pracującymi na misjach w różnych krajach i inne artykuły związane z problematyką misyjną. Dzięki takim publikacjom możemy wiele dowiedzieć się na temat życia i zwyczajów ludzi w różnych zakątkach świata oraz ich relacji do Pana Boga. W mojej pamięci utkwił dodatek papieski wydany po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II w 2005 roku, w którym znalazły się fragmenty homilii biskupa Stanisława Napierały odnoszące się do cierpienia i umierania Papieża. Można było również przeczytać ciekawe wypowiedzi księży, w tym księdza biskupa Teofila Wilskiego i ludzi świeckich o roli, jaką Jan Paweł II odegrał w ich życiu. Przez te lata zmieniła się także szata graficzna pisma i wzrosła ilość stron, co na pewno pozytywnie wpłynęło na wizerunek gazety. Bardzo dobrze, że diecezja kaliska ma swoją własną gazetę, dzięki której diecezjanie mogą się lepiej poznawać i integrować. Kapłanom – Redaktorom Naczelnym i wszystkim Redaktorkom „Opiekuna” dziękuję za miłą, wieloletnią współpracę i życzę, aby grono czytelników ciągle się powiększało.

Ewa Kotowska-Rasiak

dziennikarska, współpracuje z ,,Przewodnikiem katolikim” i KAI

 

***

„Opiekun” pismo diecezjalne płynące na falach nowej ewangelizacji jest dziełem na wysokim poziomie. Bogactwo przekazywanych wiadomości o ludziach i wydarzeniach stanowi cenny skarbiec  prawdy o aktualnym życiu Kościoła. Ważny też jest przekaz nauki Kościoła katolickiego tak w wymiarze wiary, jak i moralności. Ta nauka jest zawsze pionem prawdy i odsłania wszystkie odchylenia modnej dziś etyki sytuacyjnej. Na szczególną pochwałę zasługuje wysiłek tak Redaktorów, jak i Autorów zmierzający w kierunku przekazu nauki objawionej językiem żywym, a nie teologicznym, dziś już mało zrozumiałym. Cenna jest szata graficzna i sztuka posługiwania się obrazem i fotografią. Dwutygodnik to zdrowa porcja, bo tygodnik - w wymiarze ducha - to za często, a miesięcznik, to za rzadko. Gratuluję Redakcji i życzę dużego grona Czytelników. 

ks. Edward Staniek

dr hab. teologii, wykładowca, rekolekjonista, były rektor WSD 

Archidiecezji Krakowskiej

 

1998 - Ukazuje się pierwszy "Opiekun”; po Marianie Rybickim redaktorem naczelnym zostaje ks. Krystian Szenowski.

1999 - Pierwszy w historii "Opiekuna” dodatek koronacyjny poświęcony Matce Bożej z Lutogniewa.

2000 - Redakcja znajdująca się w pomieszczeniu WSD, wprowadza się do budynku Kurii diecezjalnej.

2001 - "Opiekun” relacjonuje wprowadzenie relikwii bł. Franciszka Stryjasa do katedry i ekshumację jego szczątków.

2002 - 3 czerwca w redakcji ,,Opiekuna” ks. bp Stanisław Napierała uruchomił stronę internetową diecezji. 

2003 - Organizujemy pielgrzymkę do Rzymu na beatyfikację Matki Teresy z Kalkuty.

2004 - Rozpoczynamy relacjonowanie Misji Miłosierdzia Bożego, które zostały zainicjowane w diecezji.

2005 - Publikujemy dodatek poświęcony Janowi Pawłowi II po jego śmierci.

2006 - Organizujemy pionierską pielgrzymkę śladami Benedykta XVI, nowego papieża. 

2007 - Rozpoczynamy publikację materiałów w związku z Pierwszym Synodem Diecezji Kaliskiej.

2008 - Redaktorem naczelnym ,,Opiekuna” zostaje ks. Andrzej Antoni Klimek. Pojawiają się pierwsze zmiany graficzne.

2009 - Zmienia się rozmiar pisma (jest większe), wygląd graficzny, zwiększa się ilość stron z 24 na 32. 

2010 - Przenosimy się do nowej redakcji. Przez cały rok wychodzi dodatek o peregrynacji Ikony Pani Jasnogórskiej.

2011 - Opiekun ma 40 stron i ,,odświeżoną” szatę graficzną, Organizujemy pielgrzymkę na beatyfikację JP II.

2012 - Ks. bp Stanisław Napierała, pomysłodawca pisma odchodzi na emeryturę. Ordynariuszem jest bp Edward Janiak.

2013 - Po 5 latach publikowania powieści Opiekuna planujemy wydanie jej w wersji książkowej.

 

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej