Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-09-03 13:25:45

Po wakacjach

Kończy się czas wakacji i urlopów. Nie raz był to czas sielankowy połączony z małym lenistwem. Można powiedzieć, że wracamy do rzeczywistości i normalności. Ale jaka jest ta nasza rzeczywistość i codzienność, czy jest ona tak do końca normalna? Co nas czeka po wakacjach? Dzieci i młodzież wrócą do szkoły, rodzice z radością, ale i pewnym lękiem będą obserwowali zwłaszcza te swoje pociechy, które rozpoczynają edukację albo idą do nowych szkół. To, jakby nie było, jest normalność. Gdyby tej normalności życia towarzyszyła mała stabilizacja można by się cieszyć życiem. Jeśli posłuchamy wiadomości ekonomicznych o naszej gospodarce to bije z niej wielki optymizm. PKB wzrasta, banki obniżają stopy procentowe, wprowadzono elastyczny czas pracy, same pozytywne wiadomości. Nawet jeden z polityków stwierdził, że w Polsce już zakończył się kryzys ekonomiczny. Ale to wszystko mówią tylko media. O elastyczności czasu pracy już pisaliśmy i nie zawsze może on być błogosławieństwem, zwłaszcza dla prostego pracownika.

Gdy posłuchamy rozmów na ulicy, czy w rodzinie, jest nieco inaczej. Podręczniki dla jednego ucznia kosztują od 400 zł wzwyż, same podręczniki, a potrzeba też innych rzeczy. Wielu nauczycieli nie wróci już do szkoły, bo nie ma dla nich pracy. Ogólnie w społeczeństwie żyje się gorzej i nie widać perspektyw na poprawę. Czasami te dane, które są podawane, to wynik statystyczny. Jeden z moich profesorów mówił, że statystyka podaje prawdziwe dane, ale nie zawsze ukazuje prawdę. Podawał wtedy prosty przykład: są trzy gęsi i trzech mężczyzn, jeden z nich zjada te trzy gęsi, a dwaj pozostają bez niczego, statystycznie na każdego przypada jedna gęś, ale w rzeczywistości dwóch mężczyzn jest głodnych, a jeden się obżarł (za przeproszeniem). Tak to trochę wygląda i w naszym przypadku. Średnia krajowa zarobków jest zadowalająca, ale większość zarabia nędzną minimalną pensję. Wydaje się, że żyjemy w dwóch światach, jeden jest medialny, a drugi rzeczywisty. Do tego dochodzą głosy o strajku generalnym zapowiadanym przez związki.

Zadajmy pytanie: czy taki strajk jest uzasadniony? Posłużmy się dokumentami Kościoła, „Nauka społeczna uznaje strajk za uprawniony, jeżeli jest środkiem nieuniknionym, a nawet koniecznym, ze względu na proporcjonalną korzyść, po stwierdzeniu nieskuteczności wszystkich innych sposobów przezwyciężania konfliktów. Strajk, jako jedną z najtrudniejszych zdobyczy ruchu związkowego, można określić jako zbiorową i zorganizowaną odmowę wykonywania pracy przez pracowników. Działanie to ma na celu – poprzez wywieranie nacisku na pracodawców, państwo i opinię publiczną – uzyskanie lepszych warunków pracy i sytuacji socjalnej pracowników” (Kompendium nauki społecznej Kościoła, nr 304). Wielu opierając się tylko na obrazie rzeczywistości stworzonym przez media powie, że strajk jest tylko wynikiem zagrywek politycznych, przecież jest tak dobrze. Niezadowolenie społeczeństwa jednak i sytuacja ekonomiczna od dłuższego czasu wskazują, że państwo (rząd) nie liczy się z opinią społeczną. Wiele reform i zmian ustawowych, nie jest konsultowanych ze społeczeństwem, a nawet mimo wielkich zorganizowanych protestów są one wprowadzane (np. obowiązek edukacji szkolnej od 6. roku życia). Głos społeczeństwa się nie liczy, nie wiem, czy to jest elementem prawdziwej demokracji.  Natomiast projekty dotyczące ograniczenia roli związków zawodowych, jeśli zostaną przyjęte jako prawo mogą sprawić, że strajk będzie pojęciem encyklopedycznym.

Co nas czeka po wakacjach - zobaczymy. Jedno tylko mam życzenie, żeby móc żyć tylko w jednym świecie. Aby świat pokazywany w mediach odpowiadał rzeczywistości, a ci którym powierzono władzę pamiętali, że mają służyć polskiemu społeczeństwu. Czy to jest utopia?

ks. Paweł Guździoł

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej