Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-09-03 13:16:22

Z dalekiej Ukrainy

ukraina

W ostatnią niedzielę lipca w parafii Wszystkich Świętych w Droszewie gościł ks. Eugeniusz Łabiak, proboszcz parafii NSPJ w Kutach. Gość z Ukrainy na każdej Mszy św. mówił o życiu miejscowego Kościoła, o swojej parafii oraz przed świątynią zbierał ofiary na remonty. Przybył na zaproszenie proboszcza ks. Jarosława Materlińskiego. 

Ks. Eugeniusz pochodzi z polskiej rodziny, od wieków mieszkającej na Ukrainie. Seminarium duchowne ukończył we Wrocławiu, tu też został wyświęcony. Proboszczem w Kutach, w archidiecezji lwowskiej (na pograniczu ukraińsko – mołdawskim) jest od roku 2009. Jego parafia obejmuje trzy miejscowości i liczy zaledwie kilkudziesięciu wiernych. Oprócz kościoła parafialnego w Kutach, posiada jeszcze kościoły filialne: św. Piotra i Pawła w Wiżnicy oraz św. Anny w Milejewie.

Od samego początku po objęciu parafii ks. Eugeniusz stanął przed koniecznością remontu wszystkich kościołów. Proboszczowi z Kut nie brakuje zapału. Ale garstka parafian, mimo szczerych chęci, nie jest w stanie udźwignąć ciężaru remontów. Dlatego ks. Łabiak od wielu już lat przyjeżdża do Polski, gdzie głosi słowo Boże, daje świadectwo o życiu Kościoła na Ukrainie i zbiera konieczne środki na remonty. Wielką pomocą ks. Eugeniuszowi służył chory obecnie ks. kanonik Antoni Ratajczak, proboszcz z Opatowa pod Kępnem.

Po objęciu parafii ks. Eugeniusz rozpoczął od remontu ogrodzenia przy kościele w Milejewie i remontu dachu plebanii w Kutach. Cały wysiłek jednak skupił na remoncie kościoła w Wiżnicy, gdyż w roku 2012 obchodził on 200 - lecie istnienia i 22 lata od otwarcia po okresie zamknięcia w czasach ZSRR. 

Wpierw wyremontował kościół wewnątrz. Zmienił instalację elektryczną oraz nagłośnienie. Świątynia została wymalowana. Oprócz tego zrobił kaplicę boczną ku czci bł. Jana Pawła II i pamięci parafian, którzy uratowali kościół w czasach ZSRR. Obraz bł. Jana Pawła II ofiarowała osoba z parafii Łęka Opatowska. Następnie przyszedł czas na remont kościoła na zewnątrz. Skuto tynki i zrobiono nowe, kościół pomalowano. Kolejno zaczęto renowację ołtarza, który kiedyś był tryptykiem. Obecnie ks. Eugeniusz usiłuje go przywrócić do dawnej świetności. W uroczystość św. Ap. Piotra i Pawła w kościele w Wiżnicy gościł metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki, który kościół poświęcił.

W roku bieżącym rozpoczął się remont kościoła w Kutach. Zostały odnowione trzy ołtarze, zrobiono nowe ławki dębowe, nową instalację elektryczną, będzie też nowy ołtarz, ambona i balaski. 

Ks. Eugeniusz Łabiak jest szczerze wdzięczny wszystkim kapłanom, którzy okazali jemu i jego parafii serce i go zaprosili do siebie. Poprzez „Opiekuna” pragnie wszystkim życzliwym kapłanom i osobom, zarówno z archidiecezji poznańskiej, jak i diecezji kaliskiej, podziękować i zapewnić o modlitwie. Szczególnie gorąco ks. Eugeniusz dziękuje ks. kanonikowi Antoniemu Ratajczakowi, ks. Krystianowi Sammlerowi i ks. Januszowi Matuszkowi.

K.Sz.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej