Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-08-14 12:51:37

Dzieci z Biblii (6)

Jan Chrzciciel

Jan zwany Chrzcicielem był kuzynem Pana Jezusa i był od niego pół roku starszy. Rodzice Jana – Zachariasz i Elżbieta bardzo długo czekali na dzieci. Lata mijały, oni się starzeli, a dziecka nie było. Pewnego dnia jednak Zachariaszowi ukazał się anioł i powiedział, że jego modlitwy o potomka zostały wysłuchane i, że jego żona Elżbieta wkrótce urodzi mu syna, któremu on nada imię Jan. Zachariasz był oczywiście szczęśliwy, że usłyszał z ust anioła tak cudowną wiadomość, jednak w głębi duszy nie był do końca przekonany, czy to jest możliwe. I dlatego, że Zachariasz nie dowierzał anioł powiedział, że mężczyzna będzie niemy aż do dnia narodzin swego synka i, że owa niemożność mówienia będzie dla niego znakiem, że obietnica jest prawdziwa. Na trzy miesiące przed narodzinami Jana, do Elżbiety przybyła jej młodsza kuzynka Maryja, która właśnie się dowiedziała, że zostanie matką Mesjasza i że Elżbieta urodzi chłopca, który w przyszłości obwieści Izraelowi nadejście Jezusa. Kiedy Maryja przekroczyła próg domu Elżbiety, Jan, który był w łonie matki poruszył się z radości.
Dziewięć miesięcy później Elżbieta urodziła synka, a zgromadzeni w domu szczęśliwych rodziców krewni zaczęli wypytywać Zachariasza jakie imię nada chłopcu. Zachariasz jeszcze nie odzyskał mowy więc dał im odpowiedź na piśmie. Na małej tabliczce napisał imię Jan. Wszyscy bardzo się zdziwili, gdyż w Izraelu był zwyczaj, że dzieciom nadawano imiona ich przodków, a w rodzinie Zachariasza i Elżbiety nikt wcześniej nie nosił tego imienia. Krewni próbowali przekonywać Zachariasza, że nie powinien łamać tradycji, ale on nawet nie myślał ich słuchać. Jan nie był zwykłym dzieckiem. Przyszedł na świat z konkretną misją. Miał przygotować lud izraelski na przyjście oczekiwanego Mesjasza. I kiedy dorósł oczywiście to zrobił, a oprócz tego udzielił Panu Jezusowi chrztu w wodach rzeki Jordan.

Aleksandra Polewska


Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej