Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-08-14 12:39:32

mama i ja

"Mama i ja"

Film ,,Mama i ja” Anne Fletcher w Polsce miał premierę wiosną tego roku i jest komedią, wcale nie romantyczną (chociaż jedna ;-), choć zapewne oglądając ją nie będziemy pękać ze śmiechu, bo nie ma tam kumulacji śmiesznych gagów. Główną rolę gra tu Barbara Streisand, która wcieliła się w natrętną mamusię swojego synka, który nie odnosi sukcesów w pracy (tak myśli jego mama), ani w życiu prywatnym. Na początku można odnieść wrażenie, że będzie to freudowski film o tym, jak Andy (syn) musi rozliczyć się z przeszłością, by w końcu zacząć nowe życie i odnosić sukcesy, bo był zapewne tłamszony przez matkę. Jednak wcale tak nie jest! Andy i jego mama wyruszają w długą drogę przez Stany Zjednoczone, żeby się poznać, po raz pierwszy w życiu przyjrzeć się temu drugiemu i zobaczyć, co go trapi. W trakcie filmu powoli przekonujemy się, że chodzi nie tylko o relację, ale głównie o mamę, a nie o syna. To ona leczy swoje kompleksy, otwiera się na świat i ludzi (umawia się na randkę pierwszy raz od wielu lat) i pozwala synowi rezygnować z siebie dla tej miłości. To wcale jednak nie znaczy, że syn będzie od mamy uzależniony, to odkrycie i poświęcenie czasu najbliższej osobie pozwoli mu poczuć się wolnym i szczęśliwym. Próżno w tym filmie szukać filozofii, psychologii, czy oscarowych kreacji aktorskich, bo jest to lekki, przyjemny i całkiem mądry film na letni wieczór. I taki ma być. 

 

"Arbitraż"

arbitrazW filmie ,,Arbitraż” z 2012 roku główne rola zagrali Susan Sarandon i Richard Gere. Wyreżyserował go Nicholas Jarecki. Nigdy nie polecałam tutaj thrillera, ale tan jest wyjątkowy, bo nie ma w nim scen przemocy, ani seksu, a mimo to, a może dzięki temu trzyma w napięciu, a akcja ani na chwilę nie zwalnia. Możemy tu zaobserwować, w jaki sposób i jakimi środkami ,,nacisku” zagłusza się sumienie człowieka. Robert Miller jest bardzo bogatym człowiekiem i wydaje mu się, że pewne życiowe zasady i wartości go nie dotyczą. Z kamienną twarzą świętuje swoje urodziny, by za chwilę, pod pretekstem wyjścia do biura, odwiedzić swoją kochankę. Nauczył się świetnie kłamać, jednak jak daleko może się posunąć? Kiedy wraz z przyjaciółką ulegają wypadkowi, w wyniku którego ona ginie, Robert ucieka z miejsca wypadku. Zszokowany znajduje się w całkiem nowej sytuacji, bo może oszukiwał żonę, może nie zawsze był uczciwy w biznesie, ale nie był mordercą. Większy jednak okazuje się strach przed utratą reputacji, Robert musi walczyć z wyrzutami sumienia, bo widzimy, że jednak jeszcze coś takiego ma. Na dodatek jego córka, która ma przejąć wielką firmę odkrywa malwersacje, do których ojciec świadomie dopuścił. On jednak próbuje nawet to wytłumaczyć działaniem dla ratowania rodzinnej fortuny. Kiedy napięcie sięga zenitu, my zadajemy sobie pytanie, czy człowiek jest w stanie zabić swoje sumienie, a w oczach bohatera widzimy, że nie - film się kończy. To także będzie miła chwila rozrywki na letni wieczór. 

 

"Ciemno czyli jasno"

ciemno czyli jasno"Ciemno czyli jasno" to zbiór wywiadów Marcina Jakimowicza, dziennikarza związanego z ,,Gościem niedzielnym”. Wśród dwudziestu pięciu osób, obok takich, które są już doskonale znane z przyznawania się do wiary i często pojawiają się w mediach, także katolickich (Robert Friedrich, Anna Golędzinowska, Ireneusz Krosny, ojciec Leon Knabit, czy Przemysław Babiarz), znalazły się także takie, których byśmy się tutaj może nie spodziewali. Właśnie dlatego ta książka jest ciekawa, bo kiedy dwie osoby z kabaretu Mumio opowiadają o tym, jak ważny jest Bóg w ich życiu i jak ich prowadzi, od razu mamy przed oczami ich przezabawne występy. O potrzebie przeżywania wiary w swoim życiu mówią też Michał Lorenc (kompozytor świetnej muzyki filmowej i teatralnej), kierowca ciężarówki, czy Antonina Krzysztoń (piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów). Jakimowicz zadaje swoim rozmówcom konkretne pytania o najważniejsze sprawy: życie, śmierć, Kościół, wiarę, brak wiary, miłość i wszystko, co z tym związane. Czyta się lekko i refleksyjnie (wbrew pozorom jedno i drugie się nie wyklucza), jednocześnie poznając ciekawe osoby, z którymi łączy nas przyjaźń z Jezusem.

,,Ciemno czyli jasno” Marcin Jakimowicz; Wydawnictwo Niecałe 2013; cena: około 32 zł. 

 

rosa

"Rosa Carmeli"

Niedawno polecałam płytę nagraną przez siostry karmelitanki, a teraz przypadkiem trafiłam na krążek braci karmelitów ,,Rosa Carmeli” i okazało się, że jest to porcja bardzo dobrej muzyki, szczególnie dla duszy i ducha. Płyta zawiera 11 utworów, a niektórym z nich towarzyszą oryginalne instrumenty dawne (np. lira korbowa czy viola da gamba). Jeszcze tylko słuchając zamknąć oczy i możemy siedząc w ciasnym mieszkanku w bloku znaleźć się w chłodnym, przestronnym gotyckim krużganku klasztornym. Ostatnim utworem jest tutaj poemat Jana od Krzyża ,,Un pastorcico”. To przerobiona przez Świętego popularna ówcześnie pieśń o miłości między pasterzem a pasterką. Bracia karmelici bosi dedykują płytę swojemu współbratu, św. Rafałowi Kalinowskiemu. Przygotowanie materiału i aranżacje wykonał Hubert Kowalski.
Karmelici bosi ,,Rosa Carmeli” 2011; cena: 33 zł (www.paganini.com.pl).

 

"Rzeka dzieciństwa"

rzeka

Tym, którzy lubią reggae zespołu Maleo Reggae Rockers nie trzeba szczególnie przedstawiać. Płyta, którą chcę polecić może wzbudzić kontrowersje. Zespół zaaranżował tutaj tak kultowe piosenki, jak: ,,Płoną góry, płoną lasy”, ,,Pod papugami”, ,,Zegramistrz światła”, czy ,,Kiedy byłem małym chłopcem” i dla jednych będzie to rewelacyjne odświeżenie tych utworów i nadanie im dynamizmu, a dla innych zwyczajna profanacja. Myślę jednak, że dzięki takim aranżacjom wielu młodych może poznać jedne z najpopularniejszych ,,kawałków” polskiej muzyki, a część z nich być może zechce się dowiedzieć coś więcej o ich autorze (choć mogą znaleźć się i tacy, którzy stwierdzą, że ,,Pod papugami” wymyślił zespół Maleo ;-) Płyta z jedenastoma utworami to ,,Rzeka dzieciństwa” z 2011, a pod koniec sierpnia tego roku pojawi się nowy album zespołu ,,Revolution”. 

Maleo Reggae Rockers ,,Rzeka dzieciństwa” 2011; cena: 20 zł.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej