Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-07-17 11:42:09

DZIECI Z BIBLII (4)

Józef znawca snów

Ostatnio opowiedzieliśmy o Jakubie, który odkupił od swego brata bliźniaka pierworództwo, a później podstępem zdobył błogosławieństwo ojca, które należało się wyłącznie dziecku, które w rodzinie było najstarsze, pierwsze, czyli pierworodne. Gdy Jakub był już dorosły Pan Bóg zdecydował, że da mu nowe imię: Izrael. 

Nasz Izrael doczekał się dwunastu synów, a jego ukochanym dzieckiem był najmłodszy chłopiec o imieniu Józef. Starsi bracia bardzo zazdrościli Józefowi szczególnej miłości, jaką darzył go ojciec. Poza tym zazdrościli Józefowi czegoś jeszcze - daru snów. Józef bowiem, już jako chłopiec miewał niezwykłe, tajemnicze i prorocze sny, o których czasem opowiadał. Na przykład śniło mu się, że razem z braćmi wiązał snopy na polu. Nagle jego snop stanął prężnie pośród innych, a snopy braci złożyły pokłon jego snopowi. Bracia Józefa usłyszawszy o tym śnie bardzo się rozgniewali, bo uznali, że Józef chce nimi rządzić, a oni na to nie pozwolą. Innym razem Józef śnił, że słońce, księżyc i jedenaście gwiazd składało mu pokłon. Kiedy opowiedział o tym śnie zdenerwował swego ojca, bowiem Izrael (czyli dawny Jakub) w słońcu i księżycu dostrzegł siebie i matkę Józefa i stwierdził, że to karygodne, by rodzice mieli składać pokłon dziecku. Nawet najukochańszemu. Ale potem szybko się rozchmurzył i kupił Józefowi piękną szatę. Bracia Józefa rozgniewali się wtedy bardzo. Postanowili, że przy najbliższej okazji pozbędą się najmłodszego brata, bo mieli już dość tego, że ojciec tak go wyróżniał. Później, gdy Izrael był daleko od syna, bracia związali Józefa i sprzedali go jako niewolnika. Józef został wywieziony do Egiptu i tam musiał pracować jako służący u pewnego ważnego Egipcjanina. Nie miał niestety lekko. Choć był świetnym służącym i pan bardzo go chwalił i lubił, na skutek zasadzki Józef trafił do więzienia, gdzie zaczął tłumaczyć sny więźniom. Wieść o jego talencie dotarła do faraona, który widząc mądrość Józefa uczynił go jedną z najważniejszych osób w państwie. Jakiś czas później świat nawiedziła wielka klęska głodu, lecz dzięki mądrości Józefa Egipcjanom starczyło żywności nie tylko dla siebie, ale też mogli ją sprzedawać innym narodom. Pewnego dnia po żywność przybyli do Egiptu bracia Józefa i rozpoznawszy go poprosili, by przebaczył im krzywdę, jaką mu wyrządzili przed laty. Józef to uczynił, a oni wrócili po ojca i zamieszkali w ziemi egipskiej, gdzie rozrośli się w silny i wielki naród.

Aleksandra Polewska

 

historiaAleksandra Polewska jest autorką książki „Nie bój się, Józefie! Historia o Świętym Supermianie”. To opowieść o tym, jak dramatyczna ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu zmienia się w fascynującą, pełną cudów przygodę. I o tym, jak mały chłopiec wyrasta na mężczyznę o dobrym, mądrym i pięknym sercu. Na supermana po prostu. Książki wyślemy jako nagrody za rozwiązanie krzyżówek, które zamieszczamy na stronie Promyka Radości.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej