Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-06-26 15:42:08

Będę proboszczem…

Pamiętam, jak zostałem wyświęcony na kapłana.
Było to w katedrze kaliskiej 26 maja 1994 roku.
Kiedy piszę te słowa minęło już 19 lat mojego kapłaństwa

Zaraz po święceniach zostałem skierowany jako wikariusz do parafii pw. św. Marcina w Kępnie. Wówczas była to jedyna parafia w mieście. Po dwóch latach zacząłem pracę w Kurii diecezjalnej w Kaliszu, najpierw jako notariusz i kapelan biskupa Teofila Wilskiego, później jako kanclerz Kurii. Pamiętam również strach, jaki mi towarzyszył przed przyjazdem do Kalisza. Obce miasto, w Kurii biskupi, prałaci, infułaci… A w Kępnie było tak miło i przyjemnie. Po siedemnastu latach patrzę na Kurię zupełnie inaczej, prawie jak na swój dom, swoje miejsce na ziemi.

I oto po kilkunastu latach pracy w Kurii, przy zachowaniu dotychczasowych obowiązków kanclerza, została mi powierzona parafia pw. Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu. Choć mam za sobą spory już czas kapłańskiego życia, to myślę o sobie, jako o proboszczu z pewnym niepokojem. Czy dam sobie radę? Z dojrzałością dostrzegam swoje wady i niedociągnięcia, a przecież stanę się odpowiedzialnym za powierzonych sobie parafian, którzy mają iść do Boga i osiągnąć zbawienie.

Jednak mimo ludzkich rozterek, idę w przyszłość z nadzieją i kapłańską radością. Wierzę, że jeśli Bóg pobłogosławi, to wiara i religijność na Majkowie nie zaginie, a ja nie będę tego przyczyną.

Kiedy myśl o tym, że będę proboszczem zaczęła się mocno krystalizować poprosiłem kilka sióstr zakonnych i kapłanów o modlitwę w tej intencji. Teraz poprzez nasz dwutygodnik „Opiekun” zwracam się także z prośbą do mieszkańców Majkowa o modlitwę. Proszę Was także o to, abyście przyjęli mnie tak, jak przyjęliście moich czcigodnych i zacnych poprzedników, których praca i poświęcenie wyrażają się w pięknie świątyni, która jest widocznym znakiem obecności Boga pośród swojego ludu. Proszę Was o modlitwę za mnie, a raczej za nas, abyśmy wspólnie mogli tworzyć żywy Kościół Jezusa Chrystusa.

ks. Jacek Bąk

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Romualda, 2013-07-23 00:40:09

Głęboko wierzę i jestem przekonana, że ksiądz Kanclerz podoła obowiązkom Proboszcza i nie ma powodu do niepokoju. Wszelkiej pomyślności na drodze Proboszczowskiej posługi.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej