Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-04-12 10:48:29

Sanktuaria świata - Rzym

Rzymska Nieustająca Pomoc

rzym

To chyba najbardziej znana ikona Maryi na świecie, a nazywana jest przez wszystkich obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W naszych kościołach wiszą kopie tego wizerunku, który znajduje się w rzymskim, chociaż międzynarodowym, sanktuarium.

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy wybudowano na Eskwilinie, wzgórzu, na którym również znajdują się Bazyliki Matki Bożej Większej i św. Piotra w Okowach. Dodam, że Eskwilin to jedno z siedmiu wzgórz Wiecznego Miasta.

Matka Boga

Nie wiadomo kto namalował ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy i kiedy dokładnie powstała. Spoglądając na obraz przede wszystkim widzimy Maryję, która nie patrzy na Jezusa, tylko na nas i to bezpośrednio w oczy. Madonna przedstawiona została na złotym tle, symbolu nieba. Ośmioramienna gwiazda na czole Maryi została prawdopodobnie dodana przez późniejszego artystę, by pokazać ją jako Gwiazdę prowadzącą nas do Jezusa. Tam także umieszczony został ozdobny krzyż. Litery w języku greckim znajdujące się nad jej głową to słowa: „Matka Boga”.

Matka trzyma w ramionach Jezusa, który się do niej przytula. Nic w tym dziwnego, przecież na bizantyjskich ikonach Maryja zawsze jest z Synem Bożym, bo to On jest centrum naszej wiary. Syn Boży ubrany jest w królewski strój, a greckie inicjały po prawej jego stronie i aureola oznaczają, że jest to „Jezus Chrystus”. Znajdujący się po bokach ikony archaniołowie Gabriel i Michał zamiast przynosić harfę i flet chwały, niosą narzędzia męki Jezusa. Michał trzyma naczynie napełnione żółcią, które żołnierze podali Synowi Bożemu na krzyżu, włócznię, która przeszyła Jego bok i trzcinę z gąbką. Archanioł Gabriel niesie krzyż i cztery gwoździe. Jezus widząc to tuli się do Matki, ona jednak nie patrzy na Niego. Spojrzenie Maryi Nieustającej Pomocy jest dla nas zaproszeniem do wzięcia udziału w przedstawionej na ikonie historii. Ono mówi – my tak jak Jezus możemy szukać u niej pomocy w każdej chwili naszego życia.

Przychodzę przed Twój obraz

Pochodzące z XIX wieku rzymskie sanktuarium z ikoną Matki Bożej wybudowano według projektu szkockiego architekta George’a Wigleya. Na jego szczycie umieszczony został irlandzki krzyż, a pod nim herb redemptorystów z hasłem zgromadzenia: „Copiosa apud Eum redemptio” (Obfite u Niego odkupienie). Dlaczego? Bo słynnym na cały świat obrazem Matki Bożej i sanktuarium opiekują się ojcowie redemptoryści. Jego historia jest zadziwiająca, bo zanim obraz trafił do Rzymu podobno wykradł go kupiec z jakiegoś kościoła. Kiedy przewoził go drogą morską przeżył burzę, a ocalenie przypisał ikonie. 

Po śmierci kupca obraz ukrywała pewna rzymska rodzina, ale ich córeczce objawiła się Maryja i zażądała przeniesienia obrazu do kościoła
św. Mateusza na Eskwilinie. Jednak dopiero 26 kwietnia 1866 roku został on oddany do kultu publicznego, a kilka dni później Pius IX osobiście nawiedził świątynię, w której się znajdował. Ojciec Święty został też pierwszym członkiem Arcybractwa MB Nieustającej Pomocy. Rok później ikonę ukoronowano koronami papieskimi i ustanowiono święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Teraz w świątyni, której patronem jest także św. Alfons Liguori, odprawiane są nabożeństwa nie tylko w języku włoskim, ale także angielskim i (pewnie niektórych nawet to zaskoczy) w języku polskim. To dlatego, że sanktuarium jest ośrodkiem polonijnym.

Oczywiście rozbrzmiewa tu Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na pewno każdy z nas gdzieś już słyszał te słowa: „O Matko Nieustającej Pomocy, z największą ufnością przychodzę dzisiaj przed Twój święty obraz, aby błagać o pomoc Twoją”. Tak, to ta nowenna, która jest odmawiana w kościołach na całym świecie, również w Polsce. Na koniec dodam, że zapoczątkowano ją jednak nie w Rzymie, ale w Stanach Zjednoczonych i to w XX wieku. Ale to już inna historia.

Renata Jurowicz


Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 11

Opiekun nr 11(524) od 20 maja 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in o nowych powołanych w diecezji kaliskiej.

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej