Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-03-15 10:14:08

Najczęściej wymieniane imię

Co najbardziej interesuje cały świat,
nawet ten niekatolicki w tych dniach poprzedzających konklawe?
Oczywiście nazwiska faworytów na Piotrową sukcesję. Mamy „przeciek”!

Nasi uważni Czytelnicy z pewnością orientują się, że kardynał Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, należy do moich ulubionych hierarchów i już kiedyś pojawił się w tej rubryce, właśnie z okazji otrzymania kardynalskiego kapelusza. Niestety, ku mojemu ubolewaniu, raczej nie on zostanie kolejnym następcą Świętego Piotra, a przynajmniej on sam raczej nie dopuszcza takiej możliwości, ponieważ na stwierdzenie dziennikarzy, że jest on jednym z papabili odpowiedział, że jeśli ktoś tak uważa, to musiał się napalić marihuany. 

Oczywiście poczucie humoru to nie jest jego jedyny atut, kardynał Dolan jest też fantastyczny w komunikacji. Z konklawe napisał kolejny list do swoich diecezjan. Przede wszystkim prosił ich o modlitwę, zwłaszcza do św. Józefa (!)
podkreślając, że również kardynałowie spędzają wiele czasu na modlitwie. Według Dolana są oni ponownie w Wieczerniku stając wobec tych samych problemów, wobec których stali niegdyś Piotr i towarzysze, czyli jak skuteczniej uczynić obecnym Jezusa, Jego słowo i zaproszenie dla świata, który choć szuka zbawienia i wieczenej prawdy jest jednocześnie wątpiący, sceptyczny i sfrustrowany.

 „Pewnie was to zszokuje, ale dyskutujemy na takie tematy, jak przekazywanie wiary, sprawowanie sakramentów, szukanie tych, którzy odeszli, pomoc chorym i słabym, wspomaganie naszych kapłanów, diakonów i osób konsekrowanych, wspieranie małżeństw, rodzin i obrona godności małżeństwa, ochrona życia i odnowienie powołania do świętości danego Kościołowi. To są wielkie tematy! Możecie być zdziwieni, bo chodzą plotki, że mówimy tylko o korupcji w Watykanie i seksualnych nadużyciach. O nich też, ale nie one dominują”.

Na koniec Dolan odpowiada na pytanie, czy jest jakieś imię częściej wymieniane od innych na „konklawowej” giełdzie. Jest: Najświętsze Imię Jezus!

Świetnie! Nawet, jeśli „Opiekun” wyjdzie już po ogłoszeniu nowego papieża, nie będzie nieaktualny.

ks. Andrzej Antoni Klimek

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej