Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-02-13 10:54:29

Psychologia i ewangeliapsycholog

Książka ,,Psycholog w konfesjonale” to zapis rozmowy dziennikarza Jacka Dziedziny z ks. Markiem Dziewieckim. Kosztuje zaledwie 20 zł i można o nią pytać w chrześcijańskich księgarniach. Wstęp napisał jeszcze bardziej znany dziennikarz Krzysztof Ziemiec. 

Czasami wydaje nam się, że Pismo Święte to taki zbiór starych tekstów nijak odnoszących się do naszych współczesnych problemów, wolimy posłuchać psychologa czy terapeuty. Tymczasem ks. Marek Dziewiecki, który jest dyplomowanym psychologiem mówi: ,,im bardziej poznawałem dorobek współczesnej psychologii, tym bardziej uświadamiałem sobie, że to wszystko jest już zawarte w Ewangelii, tylko, że lepiej, precyzyjniej, mądrzej. (...) Ewangelia to rzeczywiście genialnie napisany podręcznik szlachetnego i radosnego życia! W niej znajdują się konkretne i najbardziej precyzyjne odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania”. Warto o tym pamiętać. Psycholog opowiada też o czterech sposobach okazywania miłości różnym osobom, które można zaobserwować u Jezusa i umiejętnie wprowadzać we własne życie.

 Ks. Marek wyjaśnia też różnicę między kapłanem a psychologiem, a jednocześnie opowiada o pozytywnych i negatywnych stronach tego połączenia, jakim sam jest. Sporo miejsca w rozmowie z Jackiem Dziedziną poświęca on też podkreśleniu, że ksiądz, w tym on, nie jest powołany tylko do tego, by podnosić i pocieszać tych najbardziej poranionych, grzesznych i zagmatwanych w sobie, ale także do tego, by utwierdzać w wierze tych szczęśliwych, idących właściwą ścieżką, wspierać ich dobre inicjatywy, jeszcze bardziej mobilizować i dodawać sił. Psycholog i ksiądz odpowiada także na pytania dotyczące współczesnych problemów młodych ludzi, przypomina, że musimy się przeciwstawiać często wielu manipulacjom, którym są poddawani młodzi. Dotyczy to najważniejszych dzisiaj problemów wokół życia: aborcji, antykoncepcji, eutanazji itp., ale także osobistego rozwoju i wzrastania w miłości, które często przestają być priorytetami dla młodzieży, która stara się, by wszystko w ich życiu było łatwe i przyjemne. Co wcale nie znaczy, że wszyscy uczniowie i studenci tacy są.Myślę, że warto, aby po tę książkę sięgnęli także młodzi, bo znajdą tu kilka rzeczowych argumentów do zdemaskowania współczesnej propagandy wolności, która nie ma nic wspólnego z promowaniem życia wartościami.

 

Sposób na bycie wolnym i szczęśliwym

wszystko za zycie

Film ,,Wszystko za życie” (genialne, jak zawsze, polskie tłumaczenie angielskiego tytułu ,,Into the Wild”, czyli po prostu „W dziczy”) został wyreżyserowany przez aktora Sean’a Penn’a (nie jest to jednak jego pierwsza reżyseria). Niektórych do obejrzenia pewnie zachęci to, że historia opowiedziana na taśmie filmowej kiedyś komuś wydarzyła się naprawdę. Jest to opowieść o chłopaku, który po ukończeniu dobrej uczelni i zdobyciu dobrego zawodu, zamiast poszukać równie dobrej pracy postanawia uciec od świata i doświadczyć wolności. Opuszcza rodzinny dom (dokładniej opuszcza akademik, z którego miał wrócić do domu) nikomu nic nie mówiąc. Niemal wszystkie swoje oszczędności przekazuje instytucji charytatywnej i niszczy wszystkie swoje dokumenty, łącznie z dowodem osobistym. Jego celem jest osiedlenie się na Alasce, z dala od ludzkich siedzib, jednak zanim tam dociera spotyka różnych ludzi, z niektórymi się zaprzyjaźnia, u innych dorywczo pracuje. Podróżuje autostopem lub nielegalnie koleją, w niedomkniętych towarowych wagonach. W końcu dociera na Alaskę, odnajduje wrak starego autobusu i tam się zadomawia. Sam poluje na zwierzęta i organizuje sobie tam życie ciesząc się wolnością. 

Dowiadujemy się jednocześnie, że Aleks (takie imię sam sobie wymyślił, aby uciec od przeszłości) jest bardzo wrażliwym młodym człowiekiem, który ubolewa nad materialistycznym podejściem do życia własnych rodziców. W domu, w którym się wychował najważniejsza była kariera, dobrobyt, wygoda, oszczędności i dobra opinia wśród sąsiadów, natomiast nie liczyły się relacje międzyludzkie i prawdziwe pragnienia członków rodziny. Jedynie z siostrą Aleks miał dobry kontakt i to właśnie ona, oprócz samego bohatera, opowiada nam o wielkiej włóczędze aż na Alaskę. Dzięki niej widzimy też zmianę w zachowaniu rodziców, to, jak uczą się pokory, że dziecko to nie rzecz, którą można się pochwalić sąsiadom, jak skończy dobre studia, ale żywa istota. Widzimy tęsknotę siostry i jej współczucie dla zrozpaczonych rodziców. Przebywając na Alasce młody mężczyzna dochodzi do mądrości, choć przeżywa początkowo wielką radość z życia w zgodzie z naturą i cieszy się pełną wolnością, w końcu zapisuje w dzienniku (lub książce, którą czyta), że ,,szczęście jest autentyczne tylko wtedy, kiedy się nim dzielisz”. 

Nie opowiadam zakończenia, warto je zobaczyć samemu, mogę tylko zdradzić, że wiele pytań pozostawia ono widzowi. W ogóle film jest dla mnie jednym wielkim rozważaniem na temat wolności człowieka i jego życia we wspólnocie, w społeczeństwie, na temat miłości, przebaczenia i poszukiwania szczęścia, ale także refleksją o życiu w zgodzie z naturą i starciu człowieka z naturą, które wymaga od niego wielkiej pokory i doświadczenia. Film mimo wszystko pogodny, wzruszający, skłaniający do myślenia nad najważniejszymi wartościami.

 


STRONA REDAGOWANA PRZEZ ANIKĘ ANNĘ DJONIZIAK

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 12(525) od 3 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
o tym, dlaczego litania ma 33 wezwania i akurat takie, a nie inne?

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej