Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-02-12 10:50:51

V Niedziela zwykła

Poszli za Jezusem

Ewangelia według Świętego Łukasza

Zdarzyło się raz, gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret, że zobaczył dwie łodzie, stojące przy brzegu, rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy.

Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: „Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów”. A Szymon odpowiedział: „Mistrzu, przez całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci”. Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na wspólników w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały.

Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny”. I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. Lecz Jezus rzekł do Szymona: „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił”. I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim.

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Pana, siedzącego na wysokim i wyniosłym tronie, a tren Jego szaty wypełniał świątynię. Serafiny stały ponad Nim; każdy z nich miał po sześć skrzydeł.

I wołał jeden do drugiego: „Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały”. Od głosu tego, który wołał, zadrgały futryny drzwi, a świątynia napełniła się dymem.

I powiedziałem: „Biada mi! Jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o nieczystych wargach, a oczy moje oglądały Króla, Pana Zastępów”.

Wówczas przyleciał do mnie jeden z serafinów, trzymając w ręce węgiel, który kleszczami wziął z ołtarza. Dotknął nim ust moich i rzekł: „Oto dotknęło to twoich warg: twoja wina jest zmazana, zgładzony twój grzech”.

I usłyszałem głos Pana mówiącego: „Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?”. Odpowiedziałem: „Oto ja, poślij mnie!”.

Czytanie z Pierwszego Listu 

Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Przypominam, bracia, Ewangelię, którą wam głosiłem, którą przyjęliście i w której też trwacie. Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam rozkazałem. Chyba żebyście uwierzyli na próżno.

Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: że Chrystus umarł za nasze grzechy zgodnie z Pismem, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia zgodnie z Pismem; i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu, później zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie; większość z nich żyje dotąd, niektórzy zaś pomarli. Potem ukazał się Jakubowi, później wszystkim Apostołom. W końcu, już po wszystkich, ukazał się także i mnie jako poronionemu płodowi.

Jestem bowiem najmniejszy ze wszystkich apostołów i niegodzien zwać się apostołem, bo prześladowałem Kościół Boży. Lecz za łaską Boga jestem tym, czym jestem, a dana mi łaska Jego nie okazała się daremna; przeciwnie, pracowałem więcej od nich wszystkich, nie ja, co prawda, lecz łaska Boża ze mną.

Tak więc czy to ja, czy inni, tak nauczamy i tak wyście uwierzyli.

Człowiek grzeszny

W dzisiejszej liturgii słyszymy o trzech wielkich ludziach powołanych przez Boga. O proroku Izajaszu oraz apostołach Piotrze i Pawle. Bóg, człowiek, powołanie, zadanie, różne drogi, które trzeba przejść. Każda inna, niepowtarzalna, ale także znajdziemy elementy wspólne, które wiele mówią o Bożej strategii. Co łączy tych trzech powołanych? Świadomość własnej grzeszności. Piotr mówi: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny”. Paweł wyznaje: „nie jestem godzien zwać się apostołem, bo prześladowałem Kościół Boży”. Izajasz ma świadomość, że jest mężem o nieczystych wargach. Samo narzuca się pytanie, dlaczego Bóg ich powołuje? Wprost przymusza do pójścia Jego drogą. Nie było innych, lepszych? 

Powołanie zawsze pozostaje dla nas darem i tajemnicą. I to małe, i to wielkie. Kiedyś dowiemy się więcej, dzisiaj musi nam wystarczyć to, co wiemy o życiu i posłudze tych, których Bóg wybrał. Słuszność Bożego wyboru potwierdza ich życie, to czego dokonali. Mamy księgę proroka Izajasza, listy św. Pawła, św. Piotra i Dzieje Apostolskie. Sprawdzili się bardzo dobrze, ci którzy według tylko ludzkich kryteriów odpadliby na starcie, nie przeszliby wstępnych kwalifikacji. Co nam to mówi, czego uczy? Pokory i ufności wobec Bożych wyborów. Ale też jest wielką nadzieją dla każdego z nas. Jeżeli oni mogli przy takiej przeszłości, zwłaszcza św. Paweł, dokonać tak wiele dobra, to znaczy, że każdy z nas niezależnie od tego jak bardzo pogmatwana, czy skomplikowana była historia naszego życia, może wszystko zmienić.

Przed nami kolejny Wielki Post. Na początku usłyszmy: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. To zaproszenie do przemiany, do rozpoczęcia na nowo. Może ktoś powie: ,,już tyle razy próbowałem i nic, nie warto, szkoda czasu, sił”. Trochę tak jak w dzisiejszej Ewangelii, kiedy Piotr mówi do Jezusa, że łowili całą noc i nic, ale dodaje, „jednak na Twoje słowo zarzucę sieci”. I co? Sieci za chwilę były pełne. A gdyby nie uwierzył, nie zaufał, nic by się nie wydarzyło. Nie doświadczył by cudownej mocy Jezusa, nie poszedł za Nim i do końca swoich dni łowił ryby.

Jak wiele zależało, zależy od jednej decyzji, jednego przełomu. Może w moim życiu również chodzi o ten jeszcze jeden raz. Łowiłem całą noc, wiele lat, ale trzeba spróbować jeszcze ten jeden raz. Bez doświadczenia cudownego połowu, nie byłoby stwierdzenia Piotra „jestem człowiek grzeszny”. A to jest pierwszy fundamentalny krok na drodze przemiany, nawrócenia. Uznać swoją grzeszność, zobaczyć swoje słabości. Nie, żeby się przerazić i zamknąć. I to już koniec. Ale, aby doświadczyć łaski przebaczenia i przemiany. 

To nie jest łatwe, zwłaszcza przyznanie wobec innych: „jestem człowiekiem grzesznym”. Ale nie chodzi tylko o słowa, trzeba zobaczyć, uświadomić sobie, na czym polega moja grzeszność. W jakich miejscach mojego życia mijam się z Bogiem? Gdzie najczęściej brakuje prawdy, sprawiedliwości, miłości i szacunku wobec drugiego człowieka? Niekiedy nawet przy spowiedzi ktoś twierdzi, że nie ma się z czego spowiadać. W rzeczywistości nie tyle nie ma z czego, ile nie widzi, nie potrafi, nie stara się zobaczyć tego, z czego powinien. Pomocą w zobaczeniu grzechu może być to, co mówi Bóg w swoim słowie. Piotr przez długi czas słuchał Jezusa nauczającego z jego łodzi, to przygotowywało jego serce do szczerego wyznania. Chciejmy skorzystać z możliwości słuchania, jakie daje nam Wielki Post; Gorzkie żale, Droga krzyżowa czy rekolekcje. A owocem niech będzie nowy początek i przemiana naszego życia.

ks. Michał Pacyna


Słowo Boże na każdy dzień

Niedziela, 10 lutego

Iz 6, 1-2a.3-8; Ps 138; 

1 Kor 15,1-11; Łk 5,1-11

Poniedziałek, 11 lutego

Rdz 1,1-19; Ps 104; Mk 6,53-56

Wtorek, 12 lutego

Rdz 1,20-2,4a; Ps 8; Mk 7,1-13

Środa, 13 lutego

Jl 2,12-18; Ps 51; 

2 Kor 5,20-6,3; Mt 6,1-6.16-18

Czwartek, 14 lutego

Dz 13,46-49; Ps 117; Łk 10,1-9

Piątek, 15 lutego

Iz 58,1-9; Ps 51; Mt 9,14-15

Sobota, 16 lutego

Iz 58,9b-14; Ps 86; Łk 5,27-32

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej