Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-01-29 10:07:32

Europejskie Spotkanie Młodych Taizé w Rzymie

taize

Na przełomie roku od 28 grudnia 2012 do 2 stycznia 2013 r.  młodzi ludzie z całej Europy wyruszyli do Wiecznego Miasta, do Rzymu. Również grupa 56 osób z Kalisza i Kępna podjęła trud tej Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, zapoczątkowanej przez brata Rogera z wspólnoty Taizé.

Celem Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię jest jedność chrześcijan, zarówno katolików, protestantów, jak i prawosławnych. W związku z tym spotykaliśmy się 2 lub 3 razy dziennie w grupach międzynarodowych na modlitwie kanonami Taizé. Modlitwy odbywały się w goszczących nas parafiach, jak również w największych bazylikach Rzymu: św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami.

W spotkaniu uczestniczyło 40 tys. ludzi i niesamowite jest to, że każdy dostał ciepły posiłek podczas obiadu na Circo Massimo i dla nikogo nie zabrakło noclegu. Niektórzy spali u rodzin, inni na salach przy wspólnotach parafialnych, czy zakonnych. W sobotę, 29 grudnia odbyło się spotkanie z Benedyktem XVI na Placu św. Piotra, gdzie Ojciec Święty skierował do nas słowo w pięciu językach, również w języku polskim. Zachęcał nas do niesienia światła tam, gdzie ono przygasa: „Chrystus nie odciąga was od świata. On was posyła tam, gdzie przygasa światło, abyście je nieśli innym. Tak, jesteście powołani, abyście byli małymi kagankami dla tych, którzy was otaczają. Dzięki waszej trosce o równomierny podział dóbr ziemskich, dzięki waszemu zaangażowaniu na rzecz sprawiedliwości i nowej solidarności między ludźmi, pomożecie tym, którzy są wokół was, lepiej zrozumieć, że Ewangelia prowadzi nas zarazem ku Bogu i ku innym. Co więcej, przez waszą wiarę przyczynicie się do wzrostu nadziei na ziemi”. W Sylwestra odbyła się modlitwa o pokój na świecie, a po niej święto narodów, gdzie każdy mógł zaprezentować swoje regionalne zabawy i śpiewy. Podczas tych kilku dni można było zobaczyć wiele zabytków, bazylik, jak również poznać mentalność mieszkańców Rzymu. Spotkanie zostało zorganizowane na bardzo wysokim poziomie i już wiemy, że kolejne odbędzie się w Strasburgu, po obu stronach granicy dzielącej dwa kraje, w mieście, które jest symbolem europejskiego pojednania, symbolem Europy otwartej i solidarnej.

Magdalena Przybyłowska

Mój punkt patrzenia na Europejskie Spotkanie Młodych od początku był trochę z innej strony. Wraz z moimi znajomymi podjęłam się prowadzenia punktu przygotowań w parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, do czego namówił nas brat Marek ze wspólnoty Taizé. Podczas letniego pobytu we Francji za każdym razem, kiedy się z nim spotkaliśmy, prosił, aby w Kaliszu powstał punkt przygotowań. Poczuliśmy, że skoro drugi rok z rzędu zwraca uwagę na Kalisz, to chyba warto podjąć ten wysiłek. Zapadła klamka, a wraz z nią przyszła niezła adrenalina, jak ugryźć temat, żeby wszystko się udało, a ludzie, którzy będą jechać z nami do Rzymu byli zadowoleni. Odpowiedzialność za zapisy i korespondencję z Taizé, jak również nieustanne, codzienne pisanie maili, wykonywanie telefonów, przygotowanie modlitw, czasem trochę mi ciążyła. Jednak czułam, że Pan Bóg nad tym czuwa i w chwilach zwątpienia, zawierzałam to całe przedsięwzięcie. Dzisiaj mogę powiedzieć, że było warto i wiele można opowiadać, co w ciągu tych paru dni się wydarzyło. Najbardziej jednak, zapamiętałam trzy wydarzenia. Pierwsze to spotkanie na Placu
św. Piotra z papieżem Benedyktem XVI, kiedy Ojciec Święty mówił w naszym języku, a wszyscy Polacy podnieśli w górę świece, co mi dało niesamowitą radość. Drugie wydarzenie to osobista modlitwa przy ołtarzu bł. Jana Pawła II, kiedy po raz kolejny czułam, jak wielkie mamy szczęście, że mieliśmy Papieża Polaka. Trzecie wydarzenie to spotkanie Polaków w Bazylice św. Pawła za Murami, kiedy wspólnie śpiewaliśmy polskie kolędy i odmówiliśmy z uniesionymi świecami „Wyznanie wiary”.

Potężnym doświadczeniem jest także to, że na 40 tys. młodych z całej Europy 12 tys. stanowili Polacy. Gdziekolwiek się nie było, zawsze spotykało się rodaków, co daje nadzieję, że wiara w Polsce dzięki tym młodym katolikom nie zginie. 

Korzystając z okazji chciałabym zaprosić w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 19.30 na modlitwę kanonami Taizé w parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Asnyka. Warto doświadczyć duchowości Taizé. Więcej informacji na www.milosierdzie.kalisz.pl

Magdalena Przybyłowska

Po raz pierwszy uczestniczyłem w Europejskim Spotkaniu Młodych organizowanym przez braci ze wspólnoty w Taizé. Był to dla mnie wspaniały czas przebywania i modlenia się razem z dziesiątkami tysięcy młodych ludzi z całego świata, gdzie czuło się niemal namacalnie obecność Ducha Świętego i to niesamowite poczucie jedności i przynależności do Kościoła. 

Głębokie doświadczenie modlitwy kanonami Taizé, wejście w ciszę i czas spędzany z Bogiem były wspaniałym przeżyciem, gdzie widać było, jak Chrystus gromadzi nas wszystkich na modlitwie i w radości, przekraczając różnice narodowości czy wyznań. To wielki znak nadziei: wszystkie te uśmiechnięte twarze napełniały mnie szczęściem i ufnością. Najbardziej uderzył mnie widok Placu Świętego Piotra wypełnionego młodymi ludźmi, którzy przyszli tam razem się modlić. Miałem wrażenie, że to, o czym tyle mówi się w związku z Taizé, rzeczywiście się spełnia: różne wyznania chrześcijańskie modliły się razem o solidarność i pokój obok grobu św. Piotra, razem z jego następcą Ojcem Świętym Benedyktem XVI. Początkowa ekscytacja z powodu przybycia Papieża, gdy młodzi wskakiwali na krzesła, próbując robić zdjęcia, szybko ustąpiła na rzecz czegoś znacznie głębszego, podczas gdy trwała modlitwa. To coś, co zapamiętam i zachowam w sercu.

Ks. Paweł Gomółka

Rzym przywitał nas świetną pogodą, niczym w wakacje, co było dla nas miłym zaskoczeniem. Już na pierwszych modlitwach dało się odczuć niesamowity klimat spotkań i jedność wszystkich. Mimo wielu narodowości ludzie świetnie się ze sobą dogadywali. Zostaliśmy obdarowani niesamowitą życzliwością i gościnnością, szczególnie od sióstr elżbietanek z Polski, u których mieliśmy możliwość nocowania. Piękne bazyliki i pozostałości po starożytnym Rzymie nie raz zapierały dech w piersiach. No i oczywiście nie można zapomnieć o spotkaniu z Ojcem Świętym Benedyktem XVI i modlitwie przed grobem jego poprzednika, tak wiele dla nas znaczącego - Jana Pawła II. Wielkim przeżyciem dla mnie było też nawiedzenie Bazyliki św. Pawła za Murami i modlitwa przy grobie Apostoła Narodów.

Kamil Suski


Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 12(525) od 3 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
o tym, dlaczego litania ma 33 wezwania i akurat takie, a nie inne?

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej