Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-01-22 10:26:16

W drodze do RIO

padre

Korzystając z obecności w Kaliszu księdza profesora teologii dogmatycznej Antonio Thadeu de Oliveira Xavier z Brazylii postanowiliśmy go zapytać o stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu tego roku w Rio de Janeiro.

Księże Antonio, jak przebiegają przygotowania do ŚDM w Rio?

Ks. Antonio Thadeu de Oliveira Xavier: Brazylia jest wielkim krajem i wszyscy jesteśmy zaangażowani w przygotowania na poziomie diecezjalnym. W każdej diecezji, również w naszej (Salvador), został utworzony składający się z około 30 osób Komitet, który ma regularne spotkania od grudnia 2011 roku. Jesteśmy podzieleni na różne sektory zajmujące się takimi sprawami jak zakwaterowanie, transport, zapewnienie wyżywienia i przygotowanie spotkań modlitewnych w diecezji. Ja zajmuję się kwestiami finansowymi. Nie znaczy to jednak, że mam jakiś fundusz do rozdysponowania, przeciwnie: moim zadaniem jest szukanie pieniędzy. Właśnie w tym celu przygotowaliśmy różne gadżety związane z ŚDM, jak długopisy, torby, breloczki itp.

Co jeszcze dzieje się w ramach przygotowań?

Od kwietnia ubiegłego roku raz w miesiącu odbywa się czuwanie modlitewne, za każdym razem w innej parafii. Również raz w miesiącu, w sobotę odbywa się spotkanie, w którym biorą udział dwaj przedstawiciele każdej parafii, aby omówić postępy i skoordynować inicjatywy. Trzeba jednak powiedzieć, że światowy kryzys powoduje różne trudności. Jeszcze kilka lat temu samolot z Salvador do Rio kosztował 200 reali, dzisiaj trzeba zapłacić 700. Dlatego staramy się zorganizować transport autobusami dla naszej młodzieży. Mamy już zakontraktowanych 50 autobusów. Niestety podróż taka trwa 26 godzin. Na szczęście obcokrajowcy nie muszą się martwić, bo oni kupią bilety lotnicze w pakiecie z lotem interkontynentalnym.

Zanim rozpoczną się spotkania w Rio, pielgrzymi najpierw spotkają się w różnych diecezjach. Co tam będzie się działo?

Nazywamy te spotkania w diecezjach Dniami Misyjnymi, podczas których nastąpi integracja naszej młodzieży z gośćmi z zagranicy. W naszej diecezji przygotowujemy się do przyjęcia około 20.000 obcokrajowców, którzy zwrócą się do nas z prośbą o gościnę. Być może będą to również Polacy.

Jest ksiądz zarówno profesorem uniwersyteckim i proboszczem w parafii, więc ma szeroki ogląd sytuacji. Z jakimi problemami boryka się obecnie Kościół w Brazylii? 

Na pewno należy brać pod uwagę problemy związane z młodzieżą. Jest to grupa, który wymaga wielkiej uwagi i przede wszystkim obecności. Kościół funkcjonuje w tym świecie i nie może żyć „obok”, w konsekwencji dotykają nas wszystkie problemy tego świata, mam na myśli życie seksualne, narkotyki, bezrobocie wśród młodych to wielki problem.

W dalszym ciągu poważnym zagrożeniem są u nas różnego rodzaju sekty. Jest ich mnóstwo, często odwołują się do Jezusa i wprowadzają zamieszanie, zwłaszcza wśród młodych.

Jak wygląda sytuacja powołań kapłańskich? 

W ostatnich latach udało nam się odwrócić negatywne tendencje i teraz jest nieco lepiej. Teraz w naszej liczącej 4 mln mieszkańców diecezji mamy 50 seminarzystów i nie jest to wcale mało, choć zdaję sobie sprawę, że w Polsce macie ich znacznie więcej.

Oprócz ŚDM Brazylia będzie w najbliższych latach również areną Piłkarskich Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Co te wielkie imprezy o ogromnym rezonansie medialnym mogą dać Brazylii?

Są one jakąś szansą dla naszego kraju i oznaką prestiżu. Ale niestety jest to miecz obosieczny, bo mamy do czynienia z problemem socjalnym. Te wielkie wydarzenia staną się okazją dla nielicznych, aby zarobić wielkie pieniądze. I te pieniądze na pewno nie trafią do potrzebujących. To jest wielki problem, któremu musimy stawić czoła. 

Dziękuję za rozmowę rozmawiał ks. Andrzej Antoni Klimek


Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej