Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2013-01-02 10:04:53

Młodzi na drodze do nieba

czwartek

Na grudniową modlitwę w intencji rodzin i życia poczętego do bazyliki św. Józefa tym razem w sposób szczególny zostali zaproszeni młodzi ludzie, przygotowujący się na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu przyszłego roku w Rio de Janeiro. Temat spotkania brzmiał bowiem „Młodzi ze Świętym Józefem na drodze do Rio... i jeszcze dalej: do nieba!”

Widok młodych ludzi na pierwszoczwartkowym spotkaniu jest rzadkością, tym bardziej wiadomość, iż to oni wypełnią ławki w kościele, napawała mnie radością. Nie chcę narzekać, ale moja radość nie była pełna, gdyż tych wypełnionych ławek było niewiele. Ale, jak mówią niektórzy, trzeba się cieszyć z małych rzeczy. W kaplicy św. Józefa do wspólnej modlitwy klęknęli przedstawiciele młodzieży ze swym diecezjalnym duszpasterzem ks. Rafałem Lubryką oraz ks. Łukasz Przybyła. Z ich ust płynęły prośby i podziękowania. Jedna z dziewczyn za wstawiennictwem św. Józefa  prosiła o to, by nigdy w jej życiu nie zabrakło miłości, gdyż jest to jedyne dobro, które jest potrzebne ludziom i jej samej. Jak mówiła, wiedząc, że jest kochana przez Chrystusa, nigdy nie będzie sama i z tą miłością łatwiej będzie pokonywać codzienne trudności. Młodzi posili o to, by godnie przygotować się do pełnego uczestnictwa w Dniach Młodzieży, o to by w ogóle móc tam szczęśliwie dotrzeć i wrócić.

Wiara i miłość młodych

,,Młodzież i jej droga wiary i miłości na wzór św. Józefa” - to słowa, które stały się myślą przewodnią tego wieczoru. Konferencję na ten właśnie temat wygłosił ks. dr Marek Adamczyk, duszpasterz akademicki w diecezji radomskiej. Ks. Adamczyk jest socjologiem, a także krajowym duszpasterzem Federacji Skautingu Europejskiego. W dzisiejszym świecie, a zwłaszcza w środowisku młodych ludzi obnoszenie się ze swoją wiarą, z tym, że chce się żyć według praw Bożych, nie jest czymś, czym można by się chwalić. Dlatego też ks. Marek apelował do młodych, by mimo tego nie wstydzili się swojej wiary i potrafili być świadkami we współczesnym świecie, zwłaszcza wśród swoich rówieśników. 

Świat dziś rządzi się swymi prawami, które niekoniecznie idą w parze z prawami Bożymi. Ksiądz Prelegent zaznaczył, że ważnym aspektem wiary jest właśnie odwaga jej wyznawania. - Wiara, żeby była mocna, musi być wyznawana. Kto wyznaje swoją wiarę, przyznaje się do Pana Jezusa i sprawia, że mocniej wierzy. Bardzo ważny jest ten apostolski aspekt wiary. Wiara ta musi być wyznawana bez poczucia pewności, bez arogancji i bez pychy. Młody człowiek musi mieć odwagę, by żyć Chrystusem – powiedział. W kolejnych słowach wskazał on na styl życia, jaki obecnie dominuje w świecie. Konsumpcjonizm sprawia, że każdy szuka dla siebie wygodnych rozwiązań. Ks. Marek mówiąc o tych zagrożeniach ubolewał, że młodzi ludzie w podobny sposób mogą podchodzić do wiary: w sposób selektywny, konsumencki, wybierając to, co dla nich jest najwygodniejsze. Rodzice ulegają kaprysom dzieci, jak na tacy podają im to, o czym tylko zamarzą, spełniają każdą ich zachciankę. Czy w ten sposób nie krzywdzimy dzieci, czy w przyszłości jako już dorosłe osoby poradzą sobie z przeciwnościami codziennego życia? Czy nie będą wybierały prostych wyjść z sytuacji, nie zważając, jakie to poniesie za sobą konsekwencje? Prelegent podkreślił, że młodym człowiekiem kieruje dziś dominująca moda i wygoda. To model swoistego podążania przez życie na własną rękę, według własnego pomysłu. Ks. Marek przytoczył słowa Benedykta XVI, który  powiedział: „Za Jezusem nie można pójść samemu. Temu, kto ulega pokusie, by pójść na własną rękę lub żyć wiarą według dominującej w społeczeństwie mentalności indywidualistycznej, grozi to, że nigdy nie spotka Jezusa Chrystusa”. Dalej ks. Marek mówił o tym, iż wszyscy, a zwłaszcza młodzi ludzie, tęsknią za miłością, tą jedyną prawdziwą, wierną i trwałą, a mimo to decydują się na wolne związki, takie ,,na próbę”. ,,Jak się nie sprawdzimy, to po co od razu się wiązać” - mówią. - Miłości małżeńskiej trzeba się uczyć dzień po dniu. Wierzcie w to, że taka miłość jest możliwa. Nie dajcie się oczarować niepełnej wizji miłości. Nie redukujmy chrześcijańskiego patrzenia na miłość do zakazów i ograniczeń. To jest wizja, którą się trzeba zauroczyć – podkreślił ks. Marek. 

Pan Bóg na pierwszym miejscu

Jan Paweł II w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju w 1985 roku mówił o tym, że pokój i młodzież idą razem – przypomniał ksiądz biskup Tomasik, który przewodniczył czwartkowej Mszy św. i wygłosił słowo Boże. W swym słowie wyjaśnił, co znaczy budować na skale i prosił Boga o to, by dzisiejsza młodzież potrafiła swoją przyszłość budować na skale. Budować dom na skale to powiedzieć Chrystusowi ,,tak”. To przyjąć Jego słowo i iść za Jego wskazaniami. Budować dom na skale to uznać Ewangelię za światło i przewodnika. Budować dom na skale to przyjąć wskazującą dłoń Chrystusa za drogowskaz. Budować dom na skale to mieć serce dla Chrystusa – to główne myśli homilii Księdza Biskupa. Dodał on również, iż budować dom na skale to mieć serce dla Chrystusa tak, aby nigdy nie mówić, że coś ,,muszę”, tylko ,,chcę”. Chcę przyjąć zaproszenie i chcę całym sercem odpowiedzieć na ten Boży dar i pogłębiać swoją znajomość Chrystusa. W tym miejscu zwrócił się do młodzieży, by ta zastanowiła się, jak traktuje katechezę, czy jako możliwość lepszego poznania Chrystusa, czy tylko jako przedmiot, na który muszę iść. - Ważne jest, byśmy umieli odpowiedzieć sobie sami na pytanie, kim tak naprawdę jest dla nas Bóg
- mówił Kaznodzieja dodając, że najważniejsze jest także to, byśmy umieli odczytać, zrozumieć, a co za tym idzie, przyjąć Ewangelię. Przeżywamy Rok Wiary i to nas zobowiązuje do tego, by wiara wzrastała w nas, byśmy umieli się nią dzielić z innymi, a to także jest budowaniem domu na skale.
- Droga młodzieży, jesteście bohaterami, jesteście kimś bardzo ważnym. Trwa wielka walka o wasze dusze, trwa wielka batalia o wasze serca, także o to, czy odkryjecie swoje miejsce w Kościele, czy nie, ale wynik tej walki zależy tylko od was. Nie ma Kościoła, który składa się z samych księży, nie ma Kościoła, który składa się z samych wiernych świeckich. Kościół to przede wszystkim Chrystus. Kościół jest święty, bo święty jest Chrystus, święta jest Jego Ewangelia, święta jest jego łaska, święte są Jego sakramenty. Ale Kościół ma także ludzkie oblicze. Jakie ono jest? Popatrzmy na siebie, to jest to oblicze zewnętrzne Kościoła. Albo popatrzmy na siebie w lustrze. Tak wygląda ten Kościół – zaznaczył biskup Tomasik. 

Wiara jest łaską

 - Wiara jest łaską, ale z miłości do tego Kościoła i dla Kościoła, a Kościół jest Chrystusowy. Jesteśmy gotowi mu służyć, poświęcać się i z odwagą iść przez świat z Ewangelią na ustach -  mówił Ordynariusz, który na zakończenie Mszy św. zwrócił się do zgromadzonych w bazylice. Dodał, że jest wielu ludzi, którzy dają nam instrukcje, co powinniśmy robić, jak powinno być w Kościele, jednak nigdy nie było tak, nawet w czasach, gdy żył Chrystus, by wszyscy zgodnie szli za Jezusem. Ks. Biskup korzystając z okazji złożył zgromadzonym życzenia świąteczne, a młodzież zachęcił do wyjazdu do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży.

Bp Janiak podzielił się także pewną refleksją ze spotkania, z konferencji dla młodzieży, w której uczestniczył, gdzie jeden z redaktorów zadał pytanie: czy ty kochasz swój Kościół? I później snuł refleksję, że niedawno urodził mu się syn, popatrzył na to małe dzieciątko: krzyczało, płakało, trzeba było nawet w nocy wstawać, i powiedział: ale ja kocham swoje dziecko, nie pozwoliłbym mu zrobić krzywdy; jakby ktoś mi to dziecko skrzywdził, to bym go – użył takiego słowa – zarąbał, tak kocham tego syna. I dalej mówił: czy ty kochasz swój Kościół? Czy ty jesteś gotów, by dla tego Kościoła poświęcić się? Jak kochasz ten Kościół?

Tekst i foto Arleta WencwelGaleria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej