Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-12-20 10:27:58

Zamyślenia przy Żłóbku

W dzisiejszych czasach mamy coraz bardziej wyszukane szopki i żłóbki,
już nie patriotyczne jak niegdyś, ale pełne efektów specjalnych,
wymyślnych dekoracji i wypasionych zwierząt. 
Uważajmy by nie odebrały tlenu Dzieciątku.

W kończącym się roku odszedł do Pana kardynał Carlo Maria Martini, niegdyś arcybiskup Mediolanu, który po osiągnięciu wieku emerytalnego pragnął tylko jednego: udać się do Jerozolimy i tam zajmować się Słowem Bożym. Nie wiem, może się starzeję, ale ja też bardzo pragnę pójść kiedyś w jego ślady, choć pewnie mnie nie będzie to dane. Ale, póki co, przeżywam też coraz większą fascynację Świętym Hieronimem, pasjonatem Słowa Bożego: jego słowa o Słowie, tak chętnie cytowane przez papieża Benedykta, zachwycają mnie swoją głębią i prostotą, zwłaszcza kiedy bez najmniejszych problemów porównuje Słowo Boże z Eucharystią i dziwi się, że z troską pochylamy się nad każdą drobiną Eucharystycznego Chleba i słusznie, ale bez skrupułów pozwalamy by na ziemię upadało proklamowane do nas Słowo i nikt się tym szczególnie nie przejmuje. Święta prawda! Kiedyś ciężko było mi zrozumieć czytany podczas Pasterki prolog z Ewangelii św. Jana mówiący o Słowie, które przyszło do swoich, a swoi Go nie przyjęli. Dzisiaj coraz częściej właśnie w tych kategoriach rozważam tajemnicę Bożego Narodzenia. W kategoriach Słowa. I Hieronim mi w tym pomaga, w końcu to specjalista i on też, na długo przed purpuratem z Mediolanu, trafił na koniec życia do miejsc związanych z życiem Jezusa. Około 386 roku zamieszkał w Betlejem i tak rozważał tajemnicę Wcielenia: 

O gdybym mógł ujrzeć żłóbek, w którym leżał Chrystus! Bo my teraz jakoby dla przydania czci Chrystusowi zabraliśmy gliniany żłóbek, a ustawiliśmy srebrny. Ale dla mnie cenniejszy jest ten, który został zabrany! Poganom potrzebne są złoto i srebro, natomiast wierzącym chrześcijanom wystarczy ów gliniany żłóbek, bo Ten, który narodził się w tym żłóbku pogardzał złotem i srebrem. Nie pogardzam bynajmniej tymi, którzy dla uczczenia Jezusa - wykonali go (...) - ale podziwiam Boga: On, Stwórca świata, narodził się nie pośród złota i srebra, ale pośród błota. 

Dokładnie tak, św. Hieronimie. W okresie Bożego Narodzenia z radością przyjmuję wszystkie sposoby świętowania Wcielenia, akceptuję wszystkie żłóbki i szopki, i dekoracje, które z potrzeby serca są wznoszone dla upamiętnienia narodzenia Pana. Z jedną nadzieją: że pośród tych wszystkich dekoracji nie zahamujemy wzrostu Dzieciątka Jezus, że nie zamkniemy Mu ust. Że pozwolimy Mu wzrastać i otworzymy nasze uszy na Jego słowa, a nasze serca i rodziny na Jego obecność, kiedy stanie przed nami jako nasz brat, owszem, ale także jako nasz Nauczyciel i Mistrz.

ks. Andrzej Antoni Klimek

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej