Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-11-13 11:44:51

Za wstawiennictwem Świętych

za wstawiennctwem 

Przeżywamy dzisiaj niezwykłą uroczystość. Kościół ukazuje nam ogromne bogactwo swego działania na ziemi w tysiącach świętych i błogosławionych. Myśli nasze biegną do tych, którzy kiedyś żyli na tym świecie, a odeszli z niego do Domu Ojca. To szczególny dzień, bo wspominamy w nim nie tylko tych, którzy zostali ogłoszeni jako święci i błogosławieni, ale też tych bezimiennych – zaznaczył Ksiądz Biskup we wprowadzeniu do Mszy św. w pierwszy czwartek miesiąca u św. Józefa. 

Dzień 1 listopada dla wielu z nas jest dniem smutnym, a przecież to jest dzień radosny, gdyż wspominamy wszystkich tych, którzy osiągnęli niebo, którzy są święci. A jest smutny dlatego, że stajemy przy grobach naszych bliskich zmarłych. Muszę przyznać, że ja należę do gronach tych, co się smucą. Ciężko jest pogodzić się z tym, iż kochani rodzice są już po drugiej stronie. I w tym szczególnym dniu przypadła modlitwa pierwszoczwartkowa u św. Józefa. Kiedy dojechałam przed bazylikę zobaczyłam niespotykaną jak na ten dzień pustkę. No cóż, trudno się dziwić, przecież każdy chciał być tego dnia przy grobach bliskich.

W kościele trwało już nabożeństwo przed Cudownym Obrazem Świętego Józefa. Księża Wikariusze posługujący w bazylice przywoływali świętych i błogosławionych znajdujący się w bazylice św. Józefa w znakach relikwii. Są wśród nich tacy obrońcy życia, jak święci: Joanna Beretta Molla, siostra Faustyna, o. Pio i błogosławieni: Matka Teresa z Kalkuty, Franciszka Siedliska, Angela Truszkowska, Edmund Bojanowski, Maria Merkert, ks. Jerzy Popiełuszko i Jan Paweł II. 

Niebo jest nagrodą

Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Edward Janiak. Z Ordynariuszem przy ołtarzu stanęli księża biskupi Seniorzy Stanisław Napierała i Teofil Wilski. Obecny był także ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Ordynariusz zaznaczył, że świętując tego dnia uroczystość Wszystkich Świętych, świętujemy zwycięstwo naszych braci i sióstr, którzy już cieszą się szczęściem nieba i oczekują na nas. Wszyscy Święci, to znaczy nie tylko ci, których znamy jako kanonizowanych, beatyfikowanych, ale wszyscy, którzy są już w domu Ojca. Podkreślając, że w tym miejscu, u stóp św. Józefa w szczególny sposób dziękujemy za tego, któremu na ziemi Bóg powierzył Maryję i Jezusa. Teraz z nieba św. Józef opiekuje się całym Kościołem, abyśmy szli drogą świętości. Przypomniał, że to Jan Paweł II nawiązał do roli św. Józefa, jaką mu wyznaczył Bóg i zostawił nam to w testamencie. Zaznaczył też, że św. Józef nazywany jest człowiekiem błogosławieństw. Jego powołaniem było przygotowanie Chrystusa do misji zbawienia świata. Natomiast powołując się na usłyszany fragment z Apokalipsy św. Jana, zauważył, że przedstawia on nam niebo jako miejsce ludzi szczęśliwych, zbawionych przez Chrystusa, który za nas umarł na krzyżu i dla nas zmartwychwstał, pokonał śmierć.  - Dlatego ubodzy w duchu, ci którzy sie smucą, cisi, łaknący, pragnący sprawiedliwości, miłosierni, czystego serca, czyniący pokój, prześladowani z powodu Chrystusa mogą się cieszyć i radować, bo niebo jest wielką nagrodą – zaznaczył.

Polityka nie jest ważniejsza od Ewangelii

- Bracia i siostry, to Bóg jest Panem historii. On nas prosi, abyśmy dzisiaj zmienili prawo, aby nie zabijać Jego dzieci. Któż z nas zdrowych może wiedzieć, jaką relację ma chore, niepełnosprawne dziecko z jego Ojcem w niebie. Przecież Chrystus po to umarł za nas, pokonał śmierć, abyśmy w życiu i w śmierci należeli do Niego – wołał Ordynariusz. Ubolewał, że w dzisiejszych czasach wartością jest kompromis, a nie życie. Podkreślił, że w kwestii życia dla chrześcijanina nie ma kompromisu.
Chrześcijanin zawsze powinien być wierny Bogu, który jest Panem każdego życia i nie może być tak, że polityka jest ważniejsza od Ewangelii. Bp Janiak zauważył, że obowiązkiem państwa jest stworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju każdej rodzinie. Natomiast polskie państwo nie troszczy się o życie, leczeniem nazywa zabijanie w imię osiągnięcia w sposób sztuczny celu i dlatego, jak można mówić o nim dobrze. Ordynariusz zauważył, że w czasie, gdy brakuje pieniędzy na podstawowe leczenie, ratowanie noworodków, czy pomoc upośledzonym pieniądze są przeznaczane, by w sposób sztuczny uszczęśliwiać innych. Podkreślił także, że konsekwencje każdego odwrotu od Prawa Bożego trzeba będzie ponieść, prędzej czy później. Tak jest też w świecie przyrody, ilekroć człowiek przekroczy swoje kompetencje. Bp Janiak wyraził wdzięczność św. Józefowi, że może kontynuować wielkie dzieło, jakim są pierwszoczwartkowe modlitwy w obronie życia, które wpisały się na stałe w kalendarz Kościoła kaliskiego dzięki ks. bp. Napierale. Wspomniał, że w Kaliszu powstaje ośrodek leczenia niepłodności.

Już po błogosławieństwie głos zabrał o. Tadeusz Rydzyk, któremu biskup Edward złożył życzenia imieninowe od całego prezbiterium Kościoła kaliskiego. Następnie świadectwo, jak to jest mieć świętą w rodzinie przedstawił krewny św. Urszuli Ledóchowskiej, Jan Ledóchowski z Wiednia. Powiedział m.in., że Święta miała wielką miłość do Boga i narodu polskiego. Przypomniał jej słowa o tym, że przyszłość narodu nie jest w rękach polityków, tylko w rękach matek i rodzin. Wspomniał też kard. Mieczysława Ledóchowskiego więzionego w Ostrowie Wielkopolskim. 

Tekst i foto Arleta Wencwel


Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej