Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-11-13 11:19:04

XXXIII Niedziela zwykła

Sąd ostateczny 

Z Ewangelii według Świętego Marka 

Jezus powiedział do swoich uczniów: „W owe dni, po wielkim ucisku słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą padać z nieba i moce na niebie zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i zbierze swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi aż do szczytu nieba. 

A od drzewa figowego uczcie się przez podobieństwo. Kiedy już jego gałąź nabiera soków i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, że blisko jest, we drzwiach. Zaprawdę powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec”. 

Czytanie z Księgi proroka Daniela 

W owych czasach wystąpi Michał, wielki książę, który jest opiekunem dzieci twojego narodu. Wtedy nastąpi okres ucisku, jakiego nie było, odkąd narody powstały, aż do chwili obecnej. W tym czasie naród twój dostąpi zbawienia, każdy, kto się okaże zapisany w księdze. Wielu zaś, co posnęli w prochu ziemi, zbudzi się: jedni do wiecznego życia, drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie. Mądrzy będą świecić jak blask sklepienia, a ci, którzy nauczyli wielu sprawiedliwości, jak gwiazdy przez wieki i na zawsze. 

Czytanie z Listu do Hebrajczyków 

W Starym Przymierzu każdy kapłan staje codziennie do pełnienia swej służby, wiele razy te same składając ofiary, które żadną miarą nie mogą zgładzić grzechów. Jezus Chrystus przeciwnie, złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga, oczekując tylko, „aż nieprzyjaciele Jego staną się podnóżkiem nóg Jego”. Jedną bowiem ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani. Gdzie jest odpuszczenie, tam już więcej nie zachodzi potrzeba ofiary za grzechy. 

Owe dni

W Starym Testamencie czekano na Mesjasza, my czekamy na Jego powtórne przyjście. „Oczekujemy Twego przyjścia w chwale”. Cały problem sprowadza się do pytania ,,kiedy”? Ale czy nie jest tak, że Pan Bóg każdego dnia uczy nas owego czekania? Po zaśnięciu czekamy na przebudzenie, od rana czekamy na koniec dnia i czas spoczynku. Chorzy czekają na koniec choroby. Dzieci w szkole na dzwonek kończący lekcje. Żona na powrót męża. Zaawansowani w latach rodzice na odwiedziny dzieci i wnuków. Strapieni i zmęczeni na lepsze czasy. Czy w tym jest jeszcze czekanie na Boga? Na spotkanie z Nim podczas modlitwy, Eucharystii, rekolekcji, pielgrzymki?

Te nasze przyziemne, codzienne oczekiwania nie zawsze kończą się pomyślnie, to znaczy tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Te rozczarowania, które nas spotykają mogą utrudniać oczekiwanie na „owe dni”. Słuchając dzisiejszej Ewangelii można odnieść wrażenie, że Chrystus mówi o czasach bardzo odległych. Z jednej strony tak, a z drugiej niekoniecznie. Bo ów dzień, owa godzina może dla mnie nastąpić w każdym momencie. Czy jestem tego świadomy? Co ważniejsze, czy jestem na to gotowy? Nad bramą wejściową jednego z cmentarzy spotkałem kiedyś słowa: „Oczekujemy Twego przyjścia”. Pierwsza myśl, skojarzenie, bardzo odważne słowa w tym miejscu, w takim kontekście, bardzo twardo przypominające o rzeczywistości. Oni czekają na mnie. Oczywiście po chwili refleksji przychodzi głębsze, teologiczne rozumienie tych słów w tym miejscu, które zapewne przyświecało decydującym o umieszczeniu ich nad bramą cmentarza. Ci zmarli oczekują tutaj na powtórne przyjście Chrystusa, to o którym mówi On w dzisiejszej Ewangelii. Tak więc grób, cmentarz nie jest wcale miejscem wiecznego spoczynku.

Inne jest ich, inne nasze oczekiwanie, oni już nie mogą zmienić swojego życia, my jeszcze tak. Może warto dziś kiedy czytamy, rozważamy te słowa postawić się w hipotetycznej sytuacji, co bym zrobił dowiadując się, że ów dzień, owa godzina stanie się moim udziałem za kilka dni? Jezus mówi do swoich uczniów, mówi do nas, a więc do tych, którzy w Niego wierzą. Znają Jego nauczanie, a więc powinni być spokojni. Ale czy tak jest, gdy słyszymy, że nasze dni są policzone? Takie doświadczenie bardzo mocno weryfikuje naszą wiarę. Czy naprawdę wierzę, przyjmuję każde słowo Chrystusa, wszystko co nam objawił? Dziś słyszymy Jego słowa, które jakby wszystko streszczają. „Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą”.

Te słowa zapowiadające powtórne przyjście, mówiące o znakach, które będą je poprzedzać. Przed nami pytanie, czy wierzę w to, co On mówi, zapowiada? Wcześniej Jezus trzykrotnie zapowiadał swoją śmierć i zmartwychwstanie, wszystko spełniło się bardzo precyzyjnie. Zapowiedział zaparcie się Piotra i trwanie Kościoła. To wszystko się dokonało, zostało potwierdzone, dla nas to już nie kwestia wiary, ale wiedzy, faktów. Komu mamy wierzyć jeżeli nie Chrystusowi? Panie do kogo pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego (por. J 6, 68). Dzisiaj, gdy tylu ludzi nas wprost czy pośrednio okłamuje, oszukuje, wprowadza w błąd, wykorzystuje, komu można ufać, wierzyć? Tym, którzy wierzą Chrystusowi, przyjmują Jego słowa. Nie musimy wiedzieć, kiedy ów dzień nadejdzie, wierzmy i ufajmy Chrystusowi. A póki jeszcze czas, czuwajmy i módlmy się, abyśmy w każdej chwili byli gotowi. 

 

ks. Michał Pacyna

Słowo Boże na każdy dzień 

Niedziela, 18 listopada

Dn 12,1-3; Ps 16; Hbr 10,11-14.18; Mk 13,24-32

Poniedziałek, 19 listopada

Ap 1,1-4;2,1-5a; Ps 1; Łk 18,35-43

Wtorek, 20 listopada

Ap 3,1-6.14-22; Ps 15; Łk 19,1-10

Środa, 21 listopada

Za 2, 14-17; Łk 1, 46-48. 49-50. 51-53. 54-55; Mt 12, 46-50

Czwartek, 22 listopada

Ap 5,1-10; Ps 149; Łk 19,41-44

Piątek, 24 listopada

Ap 10,8-11; Ps 119; Łk 19,45-48

Sobota, 25 listopada

Ap 11,4-12; Ps 144; Łk 20,27-40

 

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej