Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-11-07 13:40:53

KORONA W AUREOLI  (1)

O Mieszku, który nie był ani świętym, ani królem 

Na pewno znacie piosenkę, której refren brzmi: „Taki duży, taki mały może świętym być, taki gruby, taki chudy może świętym być”. A jeśli ją znacie, to wiecie również na pewno, że każdy człowiek może stać się świętym. Wśród świętych jest też wielu królów, królowych, księżniczek i królewiczów. W tym także polskich. I przez kilka najbliższych tygodni będziemy sobie o nich opowiadać.

Nasze opowieści rozpoczniemy od człowieka, który ponad tysiąc lat temu założył nasze państwo i którego nazywamy Mieszkiem I. Pochodził on z plemienia Polan (od nazwy plemienia Polan wywodzi się słowo: „Polska”), mieszkał w Gnieźnie i był poganinem. Poganin to człowiek, który nie wierzy w Pana Jezusa, tylko w różnych innych, najczęściej wielu bogów. Mieszko był władcą małego państewka Polan, które stopniowo powiększał. Pewnego dnia ktoś opowiedział mu o Jezusie Chrystusie i Mieszko postanowił zostać chrześcijaninem. Przyjął chrzest, ożenił się z chrześcijańską księżniczką z Czech o imieniu Dąbrówka i postanowił, że odtąd cały jego kraj będzie chrześcijański i nikt już nie będzie czcił nieistniejących bożków. Mieszko, choć utworzył Polskę i choć uczynił ją od razu chrześcijańską, nigdy nie został królem. Był władcą, ale nie nosił korony. Nie został też nigdy świętym. Jednak mówimy dziś o nim, bo jak podają pradawne kroniki, kiedy Mieszko był chłopcem, w jego życiu wydarzyło się coś niezwykłego. Otóż urodził się jako niewidomy i kiedy miał 7 lat nagle, w cudowny sposób zaczął widzieć. Wszyscy Polanie bardzo się temu dziwili i zastanawiali się kim będzie chłopiec, w życiu którego wydarzył się taki cud. Pradawni kronikarze wyjaśniają, że Polska dopóki nie znała Chrystusa była jak niewidomy człowiek, bo nie znała światła. A kiedy Mieszko uczynił ją chrześcijańską – jakby przejrzała na oczy. I cud w życiu 7-letniego Mieszka to miał właśnie zapowiadać. Także my jesteśmy chrześcijanami i znamy Chrystusa – dzięki Mieszkowi I.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej