Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-11-06 12:44:10

To co w życiu najpiękniejsze

orione

W środowe popołudnie, 17 października w Centrum Księdza Orione w Kaliszu został zainaugurowany nowy szkolny i akademicki 2012/2103. Przybywających gości przywitał dyrektor centrum ks. Leszek Kromka, który wyraził pragnienie, by święto, którym jest uroczysta inauguracja stało się okazją do formowania wspólnoty na kolejny rok, dodając, że ma nadzieję, że rozpoczęty także w tych dniach Rok Wiary pomoże wszystkim stawać się lepszymi dla siebie. Byśmy potrafili pogłębiać w nas tę wartość, to co w nas tak bardzo cenne i ważne, a co jest tak bardzo ludzkie, czyli otwartość na drugiego człowieka i wzajemne zrozumienie.

Następnie ksiądz dr Pawlak przedstawił wykład inauguracyjny na temat: „Geneza świata, a hexaemeron biblijny”. Ksiądz Doktor podkreślił, iż z Kaliszem jest bardzo związany. Skończył, jak sam żartował, bardzo dawno temu Liceum Asnyka, wówczas było to jeszcze męskie liceum. Dodał, że z jego roku aż 21 chłopców wstąpiło do seminariów i zakonów. Wykład, jak można wnioskować po tytule, nie był łatwy, o czym już na samym początku zaznaczył sam prelegent. Po wykładzie inauguracyjnym wychowankowie Centrum chóralnie zaśpiewali piosenki o przyjaźni, o której mówiło także wystawione przedstawienie pt.: „To, co w życiu najpiękniejsze” Zagrali w nim uczestnicy Warsztatów Terapii Ośrodka Wychowawczego im. św. Alojzego Orione. Wystąpili w przebraniach zwierząt opowiadając, co dla nich jest najpiękniejsze w otaczającym ich świecie. Dla osiołka była to soczysta trawa, dla motylka lot w promieniach słońca, ale gołębica przytaczając piękną opowieść o przyjaźni dwóch żołnierzy uświadomiła wszystkim, że najpiękniejsza w życiu jest nade wszystko przyjaźń.  

Punktem kulminacyjnym inauguracji nowego roku szkolnego była Msza św. w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej mieszczącej się w budynkach Centrum. Do ołtarza stanęli księża orioniści wraz z księżmi z diecezji.

Eucharystii przewodniczył ordynariusz ksiądz biskup Edward Janiak, który powiedział, iż pragnie w tej Mszy Świętej wypraszać duchowe moce dla studentów, uczniów ośrodka, ale też dla pracowników, nauczycieli i wychowawców, by Pan Bóg wspierał wszystkie dobre inicjatywy. I o to, by w nowym roku szkolnym jak najlepiej wykorzystać czas nie tylko dla ubogacenia intelektualnego, ale dla umocnienia naszej wiary i pogłębienia duchowego. Homilię wygłosił ks. Leszek Kromka, dyrektor ośrodka. Zaczął od słów ojca założyciela św. Alojzego Orione, który pisał: „(...) naszą powinnością jest, byśmy ukształtowali każde serce młodych według zamiaru Bożego tak, aby Bóg zajął całe ich serce, całą ich młodą duszę, cały ich umysł. Naszym zadaniem jest, abyśmy zakorzenili Boga w ich życiu. I wtedy mówię wam niemożliwym jest, żeby go utracili (...). Czyż te słowa nie są aktualne i dziś, szczególnie w czasach w jakich przyszło nam żyć? W nawiązaniu do Ewangelii Kaznodzieja zaznaczył, że stanięcie i opowiedzenie się po stronie Jezusa, to nie jest jednorazowy akt, ale proces. - Chcemy niejako kontynuować ten proces, bo wiemy, że jako uczniowe Chrystusa jesteśmy słabi, że wiele w nas pięknych ideałów, jak u młodzieńców z Ewangelii, ale też codzienność może te ideały w jakiś sposób zaćmić – mówił Ksiądz Dyrektor. Dodając, że każdy z nas ma już za sobą pewien etap drogi z Jezusem, co więc ma na celu to dzisiejsze spotkanie, nie odkrycie jakiejś nowej drogi, ale pogłębienie relacji, więzi z Panem – zaakcentował. Takie spotkanie z Jezusem dokonuje się codziennie w tym domu. Na zakończenie Mszy św. głos zabrał Biskup Ordynariusz, który serdecznie podziękował wszystkim, którzy pracują i posługują w tym domu, podkreślając, że miłość wzrasta w miarę udzielania się innym. - Inaczej nie potrafimy pokazać Panu Bogu, że Go kochamy tylko przez służbę i postawę wobec drugiego człowieka. Nie ma innej drogi. Wiara musi być potwierdzona czynem – podkreślił ks. bp Janiak. 

Ośrodek prowadzony przez Zgromadzenie Zakonne Małe Dzieło Boskiej Opatrzności istnieje już 77 lat. Jest placówką opiekuńczo - wychowawczą przeznaczoną dla chłopców w wieku szkolnym z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz umiarkowanym, którzy wymagają specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania. Ośrodek przygotowuje chłopców do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Chłopcy są podzieleni na grupy, w których kadra pedagogiczna prowadzi zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i edukacyjne realizując program dostosowany do indywidualnych potrzeb dzieci i młodzieży. Obecnie w Ośrodku znajduje się 36 chłopców. Codziennie w warszatatach terapii zajęciowej gromadzi się około 35 wychowanków. W ośrodku spotyka się z Jezusem 78 studentów i 35 pracowników, 2 księży, jeden brat i dwie siostry zakonne.

Arleta Wencwel


Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej