Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-10-25 13:47:31

Dzieci z Fatimy i cud słońca 

cud słońca

Fotografia wykonana w dniu Cudu Słońca w Cova da Iria

Każdy święty, nim został świętym, był dzieckiem. Ale wśród świętych są i tacy, którzy stali się świętymi już jako dzieci. I o nich właśnie dziś opowiemy sobie po raz ostatni.

Ciekawe, czy pamiętacie pierwszych bohaterów naszego cyklu „Święte dzieci”? Była nimi trójka małych krewnych z Portugalii, którym pewnego majowego dnia 1917 roku ukazała się Matka Boża. Dzieci pilnowały wówczas kóz pasących się na łące w dolinie Cova da Iria pod Fatimą i nosiły imiona: Łucja, Franciszek i Hiacynta. Łucja była najstarsza, a Hiacynta najmłodsza. Maryja ukazywała się dzieciom przez kilka miesięcy, niemal zawsze trzynastego dnia miesiąca, ponieważ powierzyła im do wykonania niezwykłe zadanie. Dzieci miały odmawiać Różaniec, by ocalić świat przed wielkim złem. Miały też mówić innym ludziom, by i ci modlili się na różańcu w intencji pokoju na świecie. Tylko, że dorośli nie bardzo chcieli dzieciom wierzyć, że te widują Matkę Bożą. I wtedy Maryja zapowiedziała malcom spod Fatimy, że uczyni wielki znak na niebie po to, by dorośli uwierzyli im, że mówią prawdę. Powiedziała, by dzieci rozgłosiły, iż znak ów Matka Jezusa uczyni 13 października, w dolinie Cova da Iria, w której ukazywała się Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie.

Tak więc wieść o niezwykłym zdarzeniu, które miało się wkrótce wydarzyć obiegło Portugalię lotem błyskawicy. 13 października 1917 roku do Cova da Iria przybyło aż 70 tysięcy osób! Najpierw Maryja rozmawiała z dziećmi i tylko one ją widziały. Potem spadł na tłumy rzęsisty deszcz. Wszyscy straszliwie zmokli, a chwilę potem, gdy tylko zniknęły chmury, ze zdumieniem stwierdzili, że ich przemoczone ubrania są absolutnie suche. I to już wydało się ludziom niesamowite. Ubrania bowiem wyschły niewiarygodnie szybko. Zaraz potem jednak wydarzyło się coś jeszcze bardziej niewiarygodnego. Słońce zaczęło wirować na niebie, toczyć się jak śnieżna kula i lecieć w kierunku tłumów jak rzucony przez sportowca dysk. W dodatku rozrzucało dookoła kolorowe błyski. I co najdziwniejsze można było na nie patrzeć bez najmniejszego trudu, bo nikogo nie oślepiało. Niektórzy widząc to bardzo się przestraszyli, ale nikt już nie wątpił, że dzieci z Fatimy mówią prawdę. Znak, który uczyniła Maryja nazwany został Cudem Słońca i do dziś zachowały się fotografie tłumów, które dziennikarze wykonali wówczas w Cova da Iria. Mija właśnie 95. rocznica tego cudu. Musicie też wiedzieć, że 13 października 1917 roku, Maryja objawiła się dzieciom po raz ostatni.

Aleksandra Polewska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej