Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-10-17 10:36:36

Rodzina uratuje Polskę

czwartek

Od kilku już lat październikowa modlitwa w intencji rodzin i życia poczętego gromadzi młodzież i wykładowców z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Przybywają oni z pielgrzymką do św. Józefa, by wypraszać potrzebne łaski na rozpoczynający się kolejny rok akademicki w toruńskiej uczelni.

Październikowe spotkanie u stóp
św. Józefa jest zawsze nieco inne od pozostałych, bowiem w czasie spotkania oprócz stałych punktów takich jak modlitwa, konferencja i Msza św. wierni mogą obejrzeć i wysłuchać przygotowaną przez studentów inscenizację. A wszystko to za przyczyną corocznej pielgrzymki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. W tym roku przybyli oni do św. Józefa już po raz piąty, gdyż właśnie od tej modlitwy  rozpoczynają nowy rok akademicki i przygotowują się duchowo do inauguracji. Jak w latach ubiegłych, tak i teraz, chętnych na wyjazd było bardzo wielu. Na czwartkowe spotkanie przybyło ponad dwustu studentów. I to ich przedstawiciele poprowadzili wraz z o. Tadeuszem Rydzykiem i  księdzem Łukaszem Przybyłą nabożeństwo adoracyjne w kaplicy Cudownego Obrazu. Następnie studenci z Teatru Rapsodycznego „Laboratorium słowa”, działającego przy WSKSiM, przedstawili inscenizację opartą na fragmentach poematu „Beniowski” Juliusza Słowackiego w reżyserii Mirosławy Marcheluk i pod opieką artystyczną o. Waldemara Gonczaruka.

„Korzenie polskiego patriotyzmu”

Obecnie w Polsce z racji okrągłej rocznicy śmierci ks. Piotra Skargi obchodzimy jego rok i w związku z tym konferencja: „Korzenie polskiego patriotyzmu” oparta została właśnie na przesłaniu ks. Piotra Skargi. Wygłosił ją prof. dr hab. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Ks. Piotr Skarga został przywołany, ponieważ odegrał znaczącą rolę w historii naszego Kościoła, jak i Ojczyzny. Nie do przecenienia był wpływ ks. Skargi na rozwój polskiego kaznodziejstwa i myśli teologicznej. Był wszechstronnym, oczytanym i bardzo wykształconym jezuitą prężnie działającym w środowisku kontrreformacji. Jako pedagog objął stanowisko rektora Uniwersytetu Wileńskiego. To tylko kilka z jego osiągnięć. Występował jako przedstawiciel Kościoła, a jako rektor uczelni wileńskiej, wypowiadał się także w sprawach publicznych i politycznych, bo i w ówczesnych czasach widział Ojczyznę w perspektywie historii Kościoła. 

Profesor Ryba zauważył, że tak jak kiedyś, tak i dziś wśród osób działających na płaszczyźnie politycznej nie brakuje rozbieżności, gdyż z jednej strony rządzący powołują się na osobę ks. Piotra Skargi, ustanawiając w Polsce rok upamiętniający jego osobę, a z drugiej strony protestują, gdy duchowni biorą udział w życiu społeczno-politycznym występując w obronie spraw najważniejszych.

Służba miłości

- Zgromadziliśmy się tu, w tym sanktuarium, by Panu Bogu powierzać nasze trudne sprawy, by uciekać się z naszą radością i naszym szczęściem, by prosić o błogosławieństwo na przyszłość. O takie błogosławieństwo proszą studenci WSKSiM. O takie błogosławieństwo i pocieszenie w chwilach trudnych proszą obecni tu pielgrzymi, jak i ci, którzy trwają teraz na modlitwie przy Radiu Maryja i Telewizji Trwam. Wznieśmy nasze serca do Pana Boga, niech będą to serca przepojone modlitwą i niech będą czyste – mówił ksiądz biskup Marian Florczyk, który tego wieczoru przewodniczył Mszy Świętej oraz wygłosił homilię. Swoje kazanie skupił na służbie podkreślając, że służba nie jest równa służbie. Można służyć dla pieniędzy, jakiegoś układu, kariery, można okazać się sługą w partii, czy też w innym stowarzyszeniu. Można służyć dla wygody, tylko po to, by więcej posiąść i więcej mieć, jeszcze więcej znaczyć. Można sprzedać się na służbę zatracając wszelkie cechy dobrego człowieczeństwa. Zauważył również, że jest też i inna służba, w której człowiek się nie zatraca, która uszlachetnia. I taka służba potrzebna jest rodzinie, potrzebna jest słabym, potrzebna jest narodowi, a ostatecznie potrzebna jest każdemu człowiekowi. To służba miłości, wypływająca z samego serca. Taka służba nie ma nic z niewolnictwa, przymusu ani z rozkazu. Jedynym nakazem jest nakaz serca, serce które kocha. Taka służba jest nam bardzo potrzebna – podkreślił kaznodzieja. 

Ks. Biskup zauważył także, że obecnie zmieniliśmy kategorię służby, co wpływa negatywnie choćby na nasze najbliższe otoczenie, na rodziny, na to, jakimi one są. I dlatego wielu z nas, zamiast w rodzinie odnajdywać radość czuje się jej niewolnikiem. Dlatego też rozpada się rodzina. ­- Pytam, dlaczego dzieci, ale także i współmałżonkowie dziś czują się samotni? Dlaczego niektórym tak bardzo przeszkadza dziecko, że się je zabija, o nim się zapomina? Jakaż straszna obłuda, niby troska o dzieci, a z drugiej strony stanowi się prawa takie, które pozwalają zabijać dzieci! Komu właściwie służy matka i ojciec? Komu służy serce? Dlaczego drażni współmałżonek? Dlaczego dla starszych brakuje miejsca w rodzinnym domu? Dlaczego władza zatraciła smak służby w miłości i w prawdzie? - wołał kaznodzieja. 

W homilii hierarcha wskazał na św. Józefa, który przez Kościół nazywany jest sługą wiernym i roztropnym. To św. Józef stał się darem dla rodziny. 

Tekst i foto Arleta Wencwel

 

„Obudź się, Polsko!”

Tego dnia nie mogło zabraknąć dyrektora Radia Maryja ojca Tadeusza Rydzyka. Poproszony przez księdza biskupa Janiaka ojciec Rydzyk podzielił się ze zgromadzonymi swą wielką radością, która wypływała właściwie z wielu wydarzeń. Po pierwsze podziękował wszystkim księżom biskupom, którzy podczas ostatniego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski wyrazili ponownie poparcie dla Telewizji Trwam i powołali na delegata Episkopatu Polski ds. Telewizji Trwam ks. bpa. Sławoja Leszka Głódzia. 

- Trochę węgla porusza statek, a trochę serca człowieka. Dziękujemy za to serce, to jest to paliwo  bardzo potrzebne każdemu człowiekowi i za to dziękujemy – mówił Ojciec Dyrektor dodając, że Polska będzie silna kiedy będzie z Kościołem. Apelował, by Polacy nie gadali żadnych głupstw na księży, by nie powtarzali żadnych plotek i oszczerstw oraz wezwał wiernych do modlitwy za kapłanów, Kościół i do obrony księży. Kolejnym wydarzeniem, które radowało serce ojca Tadeusza był niesamowity marsz w Warszawie, który zgromadził przynajmniej pół miliona ludzi, którzy okazali jedność w obronie wolnych mediów. Następnie wyraził swą radość z planowanego na 7 listopada Spotkania Rodziny Radia Maryja z Benedyktem XVI w Rzymie. Zapewnił, że Ojciec Święty wie o przygotowywanej pielgrzymce. Ojciec Tadeusz zaprosił wiernych do pielgrzymowania do Rzymu w Roku Wiary. I na koniec ostatnia radość to uczelnia, którą zawierzył Świętemu Józefowi, jak i studentów, wykładowców i rektorów uczelni. A do zgromadzonych studentów apelował, by się nie poddawali i nie bali się, zmieniać Polskę, świat i Europę, gdyż to oni są ich przyszłością. 

AW

 

Życiowa prawda

Po raz pierwszy w spotkaniu pierwszoczwartkowym jako gospodarz, a nie gość uczestniczył ks. bp. ordynariusz Edward Janiak, co sam podkreślił na zakończenie spotkania. Wyraził on swoją wdzięczność wszystkim przybyłym za ich obecność. Nawiązując do słów, jakie padły tego dnia w sanktuarium, a które mówiły o miłości do Ojczyzny i o patriotyzmie Ksiądz Biskup zauważył, że coraz rzadziej są one słyszane. - Europa się unifikuje, zacierają się granicę. W wychowaniu więc do miłości do Ojczyzny ważne jest wychowanie do miłości do małej ojczyzny, do miejsca, z którego się pochodzi, do chrzcielnicy, bo wtedy wpisuje się najpiękniejszy testament w serca dzieci. Gdziekolwiek się potem pójdzie, to co otrzymało się w domu rodzinnym nie jako bagaż, ale jako umocnienie i stąd bardzo ważne jest, aby przekazywać prawdy wiary, przekazywać świadectwo – mówił Ordynariusz. Ksiądz Biskup wyznał również iż niewiele pamięta z dzieciństwa, ale jedno bardzo ważne zdanie wypowiedziane przez jego ojca towarzyszy mu do dziś: ...pamiętaj w życiu, kto cię kamieniem, ty go chlebem...  i ta prawda zło zwycięża się dobrem i miłością, nie złością jest w życiu człowieka najważniejsza.  Ksiądz biskup Janiak wspomniał również, że będąc studentem w Italii, czy w Niemczech pracując wśród Polonii przekonał się jak bardzo tęskni się za swoim ojczystym krajem, że to we własnym kraju czuje się to swoiste ciepło. Podkreślił także, że bardzo ważnym elementem patriotyzmu, miłości do Ojczyzny, jest odwaga bycia Polakiem, gdziekolwiek się jest. Obecnemu na Mszy św. księdzu biskupowi Stanisławowi Biskup Ordynariusz podziękował za jego wielkie zasługi w szerzeniu kultu św. Józefa, który dbał i pielęgnował i bardzo starał się, żeby św. Józef odbierał cześć nie tylko w diecezji kaliskiej. Św. Józef Kaliski dziś jest znany w całym świecie. Ordynariusz dodał iż jest w tym też ogromna zasługa Telewizji Trwam i Radia Maryja.

Zebranej młodzieży wyraził wdzięczność za obecność podkreślając, że to właśnie oni są autentyczną nadzieją naszej ojczyzny, bo to już wkrótce od nich będzie zależeć jak się o tej Polsce będzie mówić, czy się nie będzie fałszować historii.

AW


Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej