Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-09-26 11:31:05

Czasami lepiej "dmuchać na zimne" kuszenie dotyczy każdego

Zaledwie dwa miesiące temu ukazała się książka ks. Aleksandra Posackiego ,,Kuszenie dotyczy każdego“, która jest zapisem jego rozmowy z Grzegorzem Górnym (wydawnictwo Polwen). Najpierw ks. Aleksander mówi o klimacie duchowym w Polsce. Zapewnia on, że mniejsza aktywność złych duchów w naszym kraju wynika nie z tego, że jesteśmy lepsi od innych, ale często widzimy swoją grzeszność i się spowiadamy, cenimy akt błogosławieństwa, który ,,wywołuje realne promieniowanie świętości“. Pomaga nam też kult maryjny, który ,,stanowi silną ochronę przed demonami“. Ważną kwestią, którą kapłan wyjaśnia w książce jest kwestia amuletów, wisiorków i pierścieni z różnymi symbolami. Nie są to tylko gadżety, bo obrączka jest znakiem zaślubin (z kim zatem, jeśli jest na niej symbol zła), a to, co nosimy na piersi otwiera nasze serce na tę symbolikę. Jeżeli ktoś nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i nie zna negatywnej symboliki swojej biżuterii to ,,do pewnego stopnia ten brak intencjonalności go ratuje“, jednak nie do końca, bo jest to mimo wszystko w pewien sposób otwarcie się na możliwe, choć niekonieczne, przyjęcie sygnałów zła. 

Ksiądz Posacki, w odpowiedzi na pytanie ,,Czyli źródłem grzechu jesteśmy my sami, a nie diabeł?“ uświadamia nam, że ,,Diabeł może nas kusić, ale to my dokonujemy grzechu i to my ponosimy za niego odpowiedzialność“. Dlatego musimy być bardzo czujni, nie możemy tłumaczyć sobie, że np. Haloween to tylko zabawa, bo jak mówi autor książki ,,zły duch nie zna się na żartach“ i dlatego ks. Aleksander radzi ,,dmuchać na zimne“. Podobnie sprawa wygląda w przypadku leków homeopatycznych, które nie muszą pozostawić piętna na zdrowiu duchowym, ale mogą. 

Musimy sobie zdawać sprawę (to także temat poruszony w publikacji), że walka sił dobra i sił zła to zacięte starcia, którym nieobca jest metaforyka militarna. Na zakończenie ks. Posacki przywołuje słowa wybitnego demonologa i egzorcysty parafrazując je: ,,Można więc podsumować, że dobra znajomość Zła, prowadzi do Dobra, prowadzi też do Boga“. W tym może pomóc książka ,,Kuszenie dotyczy każdego“, którą można kupić na stronie internetowej wydawnictwa czy w innych dobrych księgarni za około 35 zł. 

 

Trudne narodziny egzorcysty

Film ,,Rytuał“ jest oparty na prawdziwej historii i można kupić go w empiku lub na stronach internetowych dobrych księgarni za około 40 – 50 zł. Na pewno nie jest to film dla osób wrażliwych. Pierwsze kadry filmu to zbliżenia przygotowań ciała zmarłego człowieka do pochówku, bo, jak okazuje się za chwilę główny bohater wraz z ojcem prowadzi zakład pogrzebowy. Matka chłopaka zmarła, gdy był mały, a on sam chce uciec od ojca i rodzinnego interesu. Postanawia zostać księdzem, choć ma problemy z wiarą. Wychowawca wysyła go do Rzymu na kurs dla egzorcystów. Tam przyszły ksiądz spotyka starszego kapłana (w tej roli Anthony Hopkins), który od lat zajmuje się egzorcyzmami. Także Michael zaczyna w nich uczestniczyć, wciąż jednak przekonuje wszystkich, że ci ludzie nie są opętani, a chorzy i potrzebuję lekarza, a nie księdza. Młody ksiądz stara się dla wszystkich zjawisk znaleźć naukowe wyjaśnienie i ciągle nie wierzy w to, co widzi i w to, co mówi mu starszy kapłan. A ten prosi go, by chronił i strzegł swojej duszy. Chłopak jest wstrząśnięty dopiero, kiedy okazuje się, że opętany chłopiec przewidział śmierć jego ojca. Kiedy chce porozmawiać o tym z egzorcystą, któremu do tej pory pomagał, zastaje go w jego domu opętanego przez siły zła. Ma dwa wyjścia: albo zostawić kapłana, który okazał mu wiele dobra na pastwę losu, albo rozpocząć modlitwę i podjąć próbę wypędzenia złego ducha. Zmagania są bardzo trudne, bo demon próbuje wykorzystać słabości młodego kapłana, pozbawić go reszty zaufania do Boga, przekonać go, że jest nikim, osobą bez znaczenia i nie kochaną przez Boga. Pomaga mu wspomnienie o matce, która dała mu obrazek z Michałem Archaniołem (lub Aniołem Stróżem) i odręcznym napisem ,,pamiętaj, że nie jesteś sam“. Wiara w Boga musi nieść z sobą także wiarę w siły zła i dopiero, kiedy ta wiara się u Michaela pojawia może on poznać imię złego ducha i w imię Boga nakazać mu opuścić ciało starszego kapłana. 

Film pokazuje współczesny świat, który nie wierzy już w istnienie zła i w ten sposób naraża się na wzmocnione jego działanie. Często dopiero osobiste zetknięcie z realnym zagrożeniem przywraca nam wiarę zarówno w zło, jak i Bożą moc jego pokonania. 


STRONA REDAGOWANA PRZEZ ANIKĘ ANNĘ DJONIZIAK

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej